Jei Seimas nutars siūlyti prezidentei atleisti D.Valį, tai nereikš, kad D.Grybauskaitė turės atsižvelgti į parlamento nuomonę. Pagal Konstituciją, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu. Kad Seimas gali nurodyti prezidentei generalinį prokurorą atleisti, įstatymuose nenumatyta.
Kaltino politikavimu
Nutarimo projektą, kuriuo siūloma atleisti D.Valį, pristatė socialdemokratas, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas. Jis teigė, kad šis nutarimas yra logiškas, nes Seimas nepritarė Generalinės prokuratūros ataskaitai.
Tačiau opozicija tikino, kad nutarimas bus antikonstitucinis, politinis ir reikalingas tik toms partijoms, kurios pačios turi problemų su teisėsauga. Opozicijos lyderis, konservatorius Andrius Kubilius nutarimą teikiančio J.Sabatausko prašė įvardinti bent tris teisines priežastis, dėl kurių valdantiesiems neįtinka D.Valys.
Atsakydamas jam J.Sabatauskas sakė nelipsiantis ant „konservatorių arkliuko“ ir iš Seimo tribūnos nevardinsiantis prašomų trijų priežasčių. Pasak jo, D.Valys padarė nemažai klaidų, kurias išvardinti galima „kitoje vietoje“.
„Šiandien aš teikiu šitą klausimą, vadinasi, aš įsitikinęs, kad šis sprendimas turi būti priimtas“, – sakė J.Sabatauskas.
Konservatoriai jo klausė, kodėl anksčiau pats balsavo už prokuratūros ataskaitą, o dabar siekia D.Valio atleidimo. „Nuomonės nekeičia tik kvailiai ir numirėliai“, – pareiškė socialdemokratas ir priminė, kad, jo nuomone, D.Valys, Seimui nepritarus Generalinės prokuratūros ataskaitai, turėjo atsistatydinti pats, o jis pats priešinęsis tik Seimo Statuto pataisoms, pagal kurias, nepritarus kokios nors institucijos ataskaitai, reikia balsuoti dėl siūlymo atleisti jos vadovą.
Kol kas daugumos nėra
Be to, J.Sabatausko buvo prašoma pasiaiškinti, ar jis, teikdamas šį nutarimo projektą, prieštarauja savo partijos pirmininkui, premjerui Algirdui Butkevičiui, kuris teigia, kad D.Valys gali dirbti toliau.
„Ministras pirmininkas kaip Seimo narys, kaip ir aš, turi tik vieną balsą. Vienas balsas nedaug lemia. Siūlymui reikia 71 balso“, – sakė J.Sabatauskas.
Balsuojant už nutarimo projektą po pateikimo, siūlymą atleisti D.Valį palaikė 60 Seimo narių, 24 buvo prieš, 20 susilaikė.
Po balsavimo „tvarkietis" Petras Gražulis pareiškė, kad konservatoriai stoja ginti D.Valio galbūt tik todėl, kad šis nebejudina buvusio konservatoriaus, „dešinės A.Kubiliaus rankos" Vito Matuzo bylos.
Prezidentė teigė neatsižvelgsianti
Po to, kai Seimas atmetė Generalinės prokuratūros ataskaitą, prezidentė D.Grybauskaitė pareiškė, kad tiesioginį interesą turinčios teisiamos Darbo partijos balsais paremta Seimo nuomonė nėra pagrindas atleisti generalinį prokurorą.
Pats D.Valys Seimo nepritarimą Generalinės prokuratūros ataskaitai vadino neargumentuotu. Jis tikino neišgirdęs priežasčių, kodėl turėtų trauktis iš posto, o iš Seimo narių girdėjęs tik nurodymus, kurias bylas kaip išspręsti.
Primename, kad D.Valys prokuratūrai vadovauja nuo 2010 m. birželio. Iki dabar nė vienas generalinis prokuroras Lietuvoje nėra išdirbęs visos kadencijos.