Už nepasitikėjimą L.Matjošaityte slaptame balsavime, 15min žiniomis, pasisakė 58 Seimo nariai, prieš 65, susilaikė trys parlamentarai.
Sprendimui dėl VRK pirmininkės atleidimo priimti reikėjo 71 balso.
L.Matjošaitytė: „Dirbsiu toliau“
Po dvi valandas trukusių diskusijų Seime L.Matjošaitytė žurnalistams sakė, kad po šios procedūros vis tiek galės tinkamai dirbti.
Pasak jos, visi pasiūlymai buvo išgirsti ir į juos visų VRK narių bus atsižvelgiama.
Klausiama, ar pripažįsta vilkinusi su „valstiečiais“ susijusius tyrimus, L.Matjošaitytė sakė: „Ne. Nepripažįstu. Nematau pagrindo. Atsakymai buvo paaiškinti šiandien Seimo posėdyje, išsamiai išdėstyta, motyvuota, taip kad aš jau atsakiau į šį klausimą.“
Vis dėlto ji pripažįsta, kad išvada dėl renginių, kuriuos rėmė „Agrokoncernas“, o rėmėju buvo pristatomas R.Karbauskis, turėjo būti svarstoma anksčiau – dar praėjusios kadencijos komisijoje.
„Naujos sudėties komisija. Tada reikėtų iš karto naujiems, nepatyrusiems Seimo nariams užkrauti visus darbus, daryti viską ir dirbti taip“, – piktinosi L.Matjošaitytė.
Jokių kitų klaidų savo darbe L.Matjošaitytė nerado, nes sako savo darbą paliekanti vertinti kitiems.
Ji dar nedrįso tvirtinti, kad tikrai liks dirbti VRK, bet jau žadėjo tai daryti objektyviai.
Kaltino konservatorius ir liberalus
„Valstietis“ M.Puidokas iš Seimo salės kalbėjo, kad prieš L.Matjošaitytę veikia dvi opozicinės partijos – Liberalų sąjūdis ir Tėvynės sąjunga, kurių vieną VRK jau nubaudė už neteisėtą partijų finansavimą, o kitos veiksmus dar tiria.
„Kolegos, nuo kada interpeliacija pradedama dėl bendradarbiavimo su STT ar kitomis specialiosiomis tarnybomis, o apie darbo kokybę sprendžiama iš vieno tyrimo?“ – klausė M.Puidokas.
„Valstiečių“ atstovas Povilas Urbšys tikino, kad konservatoriai VRK pirmininkę nori nuversti tik dėl to, kad įgautų daugiau galios VRK, nes šios partijos atstovas VRK Vilius Semeška dabar esą vienintelis priešinasi VRK pirmininkės L.Matjošaitytės ir visos komisijos sprendimams.
Opozicija prarado pasitikėjimą
Tačiau opozicija priminė, kad daugiausia VRK tyrimų dabar susiję būtent su „valstiečiais“. Bėda tik ta, kad jų tyrimas arba atidedamas, arba nuodėmių nerandama.
Konservatorė Monika Navickienė tikino kad P.Urbšys atskleidė požiūrį, kad „valstiečiai“ jaučiasi lyg įsivaikinę L.Matjošaitytę ir visiškai nesiklauso opozicijos argumentų, nors VRK turėtų dirbti ne vienos partijos naudai, o būti arbitru. Tačiau dabar valdantieji, pasak Seimo narės, net nebando išgirsti to, kad keturios iš septynių parlamentinių partijų ja nepasitiki.
Dabar susidaro įspūdis, kad jūs į L.Matjošaitytę žiūrite kaip į savo deleguotą ministrą, kurį opozicija esą nori nuversti. Bet taip nėra, – sakė G.Landsbergis.
„Objektyvios VRK reikia ne tik konservatoriams ar liberalams, bet visoms partijoms ir visuomeniniams komitetams. Dabar susidaro įspūdis, kad jūs į L.Matjošaitytę žiūrite kaip į savo deleguotą ministrą, kurį opozicija esą nori nuversti. Bet taip nėra. Dabar vyksta bent septyni su LVŽS susiję tyrimai. Labai norėjau išgirsti bent vieną žodį apie tai. Bendra jų suma 1,3 mln. eurų. Klausimų tikrai kyla įvairių, o jų nematyti keista, jei kalbame apie objektyvų požiūrį. Nebent ta tyla – tai kaina, kurią L.Matjošaitytė turi sumokėti už jūsų palaikymą mūru“, – kalbėjo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.
Pasak jo, palikus L.Matjošaitytę vadovauti VRK kils klausimų dėl pasitikėjimo kitų metų rinkimų rezultatais.
Jis sakė ne kartą siūlęs susėsti visiems ir rasti žmogų, kuris tiktų ir „valstiečiams“, ir kitoms partijoms ir kuris užtikrintų sąžiningų rinkimų organizavimą, tačiau likęs neišgirstas.
„Valstietis“ Vytautas Bakas atsakė G.Landsbergiui, kad būtent L.Matjošaitytei reikia duoti šansą parodyti, kad ji gali rinkimus surengti puikiai.
Be to, jis tikino netikintis, kad serialas „Naisių vasara“ padėjo „valstiečiams“ laimėti rinkimus.
„Aš pats netikiu, kad „Naisių vasara“ mums padėjo laimėti rinkimus. Tiesiog neįtikina. Galima ją kaltinti kuo nori, bet nereikia suvedinėti politinių sąskaitų“, – sakė V.Bakas.
Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas tikino, kad jam regis, kad L.Matjošaitytei pirmiausia trūksta sugebėjimo vadovauti ir ieškoti kompromisų, nes kol kas jos darbe vyrauja vienasmeniški sprendimai ir priešų paieškos.
Socialdemokratas Algirdas Sysas pareiškė pats balsavęs už L.Matjošaitytės skyrimą VRK pirmininke, tačiau šiuo metu manantis, kad jau suklydo.
Pasak jo, jau nepakanka L.Matjošaitytę pabarti, pamokyti į klausimus neatsakinėti padėkomis, nes esminis klausimas yra dėl rinkimų organizavimo, o to, A.Syso įsitikinimu, VRK pirmininkė jau įrodė nesugebėsianti.
Siūlė mokytis iš Korėjų
Seimo narys „valstietis“ Stasys Tumėnas VRK pirmininkės klausė, ar visi priekaištai komisijai nėra susiję tik su vieno vienos partijos atstovu VRK. S.Tumėnas ragino L.Matjošaitytę mokytis iš Šiaurės ir Pietų Korėjų vadovų, kurie sugeba vienas kitam paspausti rankas.
„Jei Šiaurės ir Pietų Korėjos vadovai susitelkia ir paspaudžia vienas kitam rankas, tai aš tikiu, kad ir jūsų komisijai taip ir bus“, – sakė S. Tumėnas.
„Valstietė“ Vida Ačienė klausė, kodėl sutapo opozicinės partijos Liberalų sąjūdžio bylos svarstymas teisme ir opozicijos kvietimas susitikti ir pasiaiškinti.
„Interpretacijų galime mes čia turėti įvairių. Minčių kyla įvairių, kai turime ir susitikti su opozicinėmis frakcijomis, ir turime bylą teisme, kur dalyvavau pati. Tačiau nenorėčiau vertinti, ar tai buvo specialiai. Tikrai nenorėčiau nė vienai partijai mesti tokių kaltinimų, tačiau minčių kyla įvairių“, – teigė L.Matjošaitytė.
Jei Šiaurės ir Pietų Korėjos vadovai susitelkia ir paspaudžia vienas kitam rankas, tai aš tikiu, kad ir jūsų komisijai taip ir bus, – kalbėjo S.Tumėnas.
Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas klausė, ar kovo 21 dieną ji Seime buvo susitikusi su „valstiečiais“. L.Matjošaitytė sakė, kad lankėsi Agnės Širinskienės vadovaujamo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje, kur buvo kalbama apie konservatoriaus Jurgio Razmos siūlymą iki antro rinkimų turo neskelbti rinkimų rezultatų.
„Susitikimų nei su Seimo pirmininku, nei su premjeru Sauliumi Skverneliu, nei su kitais žmonėmis nebuvo“, – sakė ji ir pridūrė dar esanti tokio amžiaus, kai gali atsiminti, kur buvo, ką darė.
„Valstiečio“ M.Puidoko klausiama, kodėl VRK dokumentai vis pasiekia žiniasklaidą, VRK pirmininkė pripažino, kad tai kelia nerimą ir darosi įdomu, kas tuo užsiima ir kodėl.
„Gal už tai gaunamas tam tikras atlygis? Sunku pasakyti“, – svarstė ji.
L.Matjošaitytė tikino, kad būtent praėjusios kadencijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, kuris ją ragina pamąstyti apie atsistatydinimą, ir įdiegė tokią praktiką vienasmeniškai atsakinėti į skundus, kurios ji dabar bando atsisakyti teikdama visus dokumentus svarstyti viešuose VRK posėdžiuose.
„Valstietis“ Juozas Varžgalys tikino, kad L.Matjošaitytei reikėtų į nieką nekreipti dėmesio, nes konservatoriai bus nepatenkinti bet kokiu ne jų paskirtu VRK vadovu.
L.Matjošaitytė tikino, kad šioje kadencijoje VRK nariams pirmą kartą kilo klausimų dėl fiksuoto darbo užmokesčio. Anksčiau esą niekada VRK nariai apie tai nė negalvojo. Taip pat ji pripažino, kad pirmą kadenciją dirbantys VRK nariai ne iki galo suvokia, kokios yra komisijos ir jos narių funkcijos.
Tikrai nenorėčiau nė vienai partijai mesti tokių kaltinimų, tačiau minčių kyla įvairių, – sakė L.Matjošaitytė.
Savo ruožtu konservatoriai tikino, kad L.Matjošaitytė ne veltui Seime pasirodė Tarptautinę teatro dieną, mat jiems kilo įtarimų, ar L.Matjošaitytei skiriami „valstiečių“ klausimai ir jos atsakymai nėra suderinti, surežisuoti.
„Šiandien mes matėme puikų spektaklį: suderinti klausimai, glaudus bendradarbiavimas, drauge nedalyvavimas konferencijose, veiksmų derinimas su Seimo pirmininku. Turint galvoj intymų ir draugišką jūsų ryšį ir VRK svarstomus galimus „valstiečių“ pažeidimus, ar jūs sugebėsite priimti bet kokį objektyvų sprendimą dėl partijos, kuri, kaip pati pripažino, jus delegavo?“ – klausė G.Landsbergis.
L.Matjošaitytė tikino dirbanti objektyviai ir jokių ryšių su „valstiečiais“ neturinti.
Kaltino praėjusios kadencijos VRK
L.Matjošaitytė iš Seimo tribūnos dėkojo už galimybę išsklaidyti abejones dėl jai reiškiamų priekaištų.
Ji tikino, kad VRK dirba taip, kaip tai numatyta įstatymuose.
„Taip, Seimui nusprendus nedepolitizuoti VRK, partijos ir toliau turi atstovus VRK. Jų dalyvavimas suteikia partijoms galimybę pažinti VRK darbą iš vidaus. Antra vertus, visada yra lūkestis, kad partijų atstovai nepolitizuotų VRK veiklos“, – aiškino L.Matjošaitytė.
Ji tikino, kad išvada, dėl kurios jai labiausiai priekaištaujama, buvo registruota dar praėjusios kadencijos darbo metu ir visi komisijos nariai turėjo teisę ir galimybę su tuo dokumentu susipažinti.
„Ji nebuvo kažkur „paslėpta“, kaip buvo teigta. Nebuvo svarstyta ir VRK posėdyje. Nebuvo net tokių pasiūlymų ją svarstyti. Tame tarpe ir iš komisijos narių. Tačiau ir tai dar ne viskas. Pačioje išvadoje nebuvo nustatyti įstatymų pažeidimai, nebuvo nurodyti jokie menami mokesčių įstatymų pažeidimai, nebuvo nurodytas pagrindas tą išvadą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai. Dėl šių priežasčių išvada nebuvo svarstyta VRK viešame posėdyje“, – aiškino L.Matjošaitytė.
Ji tikino, kad išvada turėjo būti svarstyta anksčiau.
Pasak jos, situaciją galima vertinti įvairiai, o VRK pirmininkės užduotis atsakyti į visus klausimus.
Nesu ta komisijos pirmininkė, apie kurią galėtumėte sakyti, kad ji tarnauja vienai interesų grupei. Su tuo griežtai nesutinku, – kalbėjo L.Matjošaitytė.
„Nemaniau, kad šios išvados svarstymas sukels tokias politines diskusijas. Žvelgdama į praeitį, galėčiau pasakyti, kad dabar tikriausiai elgčiausi kitaip“, – pripažino VRK vadovė.
Ji tikino pati siūliusi išvadą paviešinti, tačiau komisija esą su tuo nesutikusi. Taip pat L.Matjošaitytė nurodė, kad dabar pagal tą pernykštę išvadą parengta nauja, išsamesnė išvada. Kaip 15min jau rašė, nauja išvada nėra išsamesnė, tiesiog iš jos išimamas serialo „Naisių vasara“ vertinimas, nes jį komisija tiria iš naujo.
„Aš suvokiu viešumo naudą“, – tikino L.Matjošaitytė. Dabar, pasak jos, visi skundai aptariami viešuose posėdžiuose.
VRK pirmininkė dar kartą pasakė nematanti nieko bloga, kad vienasmeniškai atsakė į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kreipimąsi. Ji tikino turėjusi tam teisę, nors dabar ir yra nutarusi, kad visi paklausimai bus svarstomi viešuose posėdžiuose.
„Nesu ta komisijos pirmininkė, apie kurią galėtumėte sakyti, kad ji tarnauja vienai interesų grupei. Su tuo griežtai nesutinku. Man kelia nerimą man ir kitiems komisijos nariams klijuojamos etiketės. (...) Neturiu asmeninio nusistatymo nė vienos politinės partijos atžvilgiu. Sprendimus priimu objektyviai“, – teigė L.Matjošaitytė.
Ji tikino, kad kitos institucijos nepradėjo nė vieno tyrimo dėl jos veiklos, nors to ne kartą prašyta.
VRK pirmininkė aiškino, kad šiuo metu komisija yra vieninga ir dirba, nors sulaukia aštrios kritikos ir didelio žiniasklaidos dėmesio.
„Suprantu, kad partijų deleguoti nariai turi politines nuostatas, bet jie neturėtų politikuoti. Mes negalime taikyti atskirų kriterijų. Visiems turi būti vienodos taisyklės“, – kalbėjo L.Matjošaitytė.
Ji tikino girdinti kritiką ir į ją reaguojanti. „Mes dirbame ryžtingai ir siekiame pateisinti viltis, kurias prieš devynis mėnesius mums suteikė Seimas. Užtikriname, kad kitų metų rinkimai bus surengti“, – kalbą baigė VRK pirmininkė.
J.Olekas: Rusija darys įtaką rinkimams, bet ar pasitikėsime VRK?
Nutarimo projektą dėl nepasitikėjimo L.Matjošaityte registravo visų opozicinių frakcijų seniūnai.
Seimo salėje jį pristatė socialdemokratas Juozas Olekas. Jis tikino, kad kitais metais Lietuvoje laukia ne vieneri rinkimai, o Valstybės saugumo departamentas (VSD) jau įspėjo, kad juose įtaką daryti norės Rusija.
„Šiuo momentu labai svarbus yra pasitikėjimas rinkimų institucija – VRK. Svarbu, kad šią komisiją sudarytų, jai vadovautų visų pasitikėjimą turintys žmonės“, – sakė jis.
J.Olekas prisiminė, kad skiriant L.Matjošaitytę VRK pirmininke visi tikėjosi, kad komisija dirbs geriau, kolegialiau, tačiau jau po metų atsitiko taip, kad L.Matjošaityte patenkinta tik valdančioji dauguma, o daugelis opozicijos atstovų turi jai daug priekaištų.
„Man atrodo, kad nepasitenkinimas yra labai objektyvus. Yra visa eilė užsitęsusių tyrimų, kurių sprendimo mes nematome. Tie tyrimai yra prasidėję dar 2016 m., o jau artėja 2018-ųjų vidurys“, – aiškino socialdemokratas.
Tai nėra smulkūs pažeidimai dėl smulkių sumų. Jei sudėjus visus tyrimus, kurie susiję su LVŽS ir R.Karbauskiu, tai suma viršija milijoną eurų, – sakė J.Olekas.
Tuo tarpu kiti tyrimai, vienasmenišku L.Matjošaitytės sprendimu, numarinti.
„Tai nėra smulkūs pažeidimai dėl smulkių sumų. Jei sudėjus visus tyrimus, kurie susiję su LVŽS ir R.Karbauskiu, tai suma viršija milijoną eurų“, – skaičiavo J.Olekas.
Jis tikino, kad opozicija pirmiausia norėjo pasikalbėti su L.Matjošaityte, tačiau jos atsakymai netenkino visų tame susirinkime dalyvavusių Seimo narių.
„Opozicinių frakcijų vardu siūlome priimti sprendimą ir pareikšti nepasitikėjimą L.Matjošaitytės vadovavimu ir atleisti ją iš užimamų pareigų“, – sakė J.Olekas.
Valdantieji neturi jokių abejonių
Savo ruožtu valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga L.Matjošaitytę remia.
Šios partijos pirmininkas ir frakcijos seniūnas Seime Ramūnas Karbauskis sako, kad frakcija neturi jokių abejonių dėl L.Matjošaitytės darbo.
„LVŽS frakcija pasitiki paskirtąja VRK pirmininke Laura Matjošaityte. Jos nuoseklus ir principingas darbas, vadovaujant pagrindinei rinkimų institucijai, vykdant politinių partijų ir politinių kampanijų priežiūrą nekelia jokių abejonių“, – antradienį frakcijos išplatintame pranešime spaudai cituojamas R.Karbauskis.
Projekte dėl nepasitikėjimo teigiama, kad „nuolatine VRK pirmininkės darbo praktika yra tapęs teisės aktų pažeidinėjimas dėl komisijos sprendimų kolegialumo“.
VRK vadovė kaltinama blokavusi kai kurių atliktų tyrimų svarstymą komisijos posėdžiuose, tokiu būdu užkirsdama kelią komisijai priimti dėl jų sprendimą.