Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 12 16

Seimas sugriežtino finansinę atsakomybę už darbą „šešėlyje“

Seimas užsimojo dar labiau tramdyti nelegaliai dirbančius šalies gyventojus ir juos be sutarčių įdarbinančius darbdavius.
Valstybinė mokesčių inspekcija
Darbas „šešėlyje“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Seimas antradienį priėmė atitinkamas Darbo kodekso pataisas: už balsavo 93 Seimo nariai, o susilaikė 20 parlamentarų.

Nelegaliai dirbusiems bedarbiams teks grąžinti neteisėtai gautas išmokas, – jų mokėjimas jiems bus nutrauktas. Tačiau grąžinti pinigų neturės tie, kurie patys praneš apie nelegalų darbą.

Seimas įpareigojo darbdavius sumokėti nelegaliai dirbusiam žmogui atlyginimą ir mokesčius, o darbuotojus – grąžinti gautas nedarbo išmokas už laiką, kai dirbo nelegaliai.

Seimas nustatė, kad nelegaliai dirbusiam žmogus darbdavys turės atlyginti – sumokėti ne mažiau kaip minimalią algą už tris mėnesius, jei nebus įrodyta, kad nelegaliai jis dirbo kitokį laiką. Nelegaliai dirbusiems bedarbiams teks grąžinti neteisėtai gautas išmokas, – jų mokėjimas jiems bus nutrauktas. Tačiau grąžinti pinigų neturės tie, kurie patys praneš apie nelegalų darbą.

Pajamos mažesnės už išlaidas

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė teigė, kad nėra efektyvesnių kovos su „šešėliu“ būdų, kaip patį žmogų įtraukti į šį procesą: „Kuris yra priverstas dirbti nelegaliai ir jis yra socialiai nedraustas, kažkuria prasme išnaudojams“.

„Šešėlinio“ nedarbo mastas šalyje – 17 procentų.

Pasak jos, nelegaliai dirbantys ir pajamų gaunantys gyventojai naudojasi ir valstybės parama – gauna bedarbio pašalpas.

Šio komiteto narys Algirdas Sysas teigė, kad šalyje yra labai didelis „šešėlinio“ nedarbo mastas – 17 procentų.

„Mūsų pajamos yra mažesnės negu mūsų išlaidos, tai vienas akivaizdžiausių rodiklių, kad juodojoje rinkoje sukasi pakankamai dideli pinigai“, – tvirtino A.Sysas.

„Sodros“ statistika rodo, kad 50 proc. dirbančiųjų  uždirba iki 1500 litų, o kai kurie gauna tik pusę minimalios algos (dabar MMA – 1035 litai – BNS), nors jų išlaidos yra gerokai didesnės. Išvada – atlyginimai mokami vokeliuose“, – teigė Ekonomikos komiteto narė Birutė Vėsaitė.

Yra ir abejojančių efektyvumu

Tačiau kai kurie parlamentarai  abejojo, ar pataisos sumažins nelegalaus darbo apimtis.

„Neduos to efekto, o sumažins darbo vietas smulkiam verslui, kurį pradeda keli susirinkę keli draugai ar pažįstami, o ims kažkas ir įskūs“, – teigė Biudžeto ir finansų komiteto narys Kęstutis Glaveckas.  

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys piktinosi, kad pataisos, nereikalausiančios valstybės išmokėtas nedarbo išmokas grąžinti tiems nelegaliai dirbusiems žmonėms, kurie apie tai patys praneš, leis legalizuoti neteisėtai gautas pajamas.

Šiuo metu Darbo kodeksas nenumato galimybės iš darbdavių priteisti nelegaliai dirbusiems žmonėms atlyginimą, taip pat nėra galimybių iš jų susigrąžinti nedarbo išmokų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų