Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 06 26

Seimas svarstys mokesčių ir pensijų kaupimo reformas

Seimas antradienį svarstys mokesčių reformą, kurioje numatomi gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifo, neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) pakeitimai.
Vyriausybės valanda
Seimas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Reformavus mokesčių sistemą, darbo pajamoms būtų taikomi 20 proc. ir 27 proc. GPM tarifai. 27 proc. tarifas kitąmet būtų taikomas metinėms pajamoms, didesnėms kaip 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU), 2020 metais – nuo 84 VDU, o 2021 metais – nuo 60 VDU. Tai numatoma Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimuose.

Vyriausybė progresinį GPM tarifą (pirminiame variante – 25 proc.) siejo su „Sodros“ įmokų lubomis – jis būtų taikomas tik lubas viršijančioms pajamoms. Seimas, penktadienį svarstydamas Valstybinio socialinio draudimo įstatymą, pritarė luboms.

Vyriausybė pradžioje siūlė, kad „Sodros“ lubos bus taikomos visai socialinio draudimo įmokai, vėliau nuspręsta, kad jos negaliotų įmokos daliai, apimančiai privalomąjį sveikatos draudimą.

120 VDU viršijančios dividendų pajamos kitąmet būtų apmokestintos 18 proc., o kitos ne iš darbo santykių kylančios pajamos – 20 proc. GPM.

Vyriausybės deklaruojamas vienas pagrindinių mokesčių reformos tikslų – mažinti darbo santykių apmokestinimą ne tik mažas pajamas gaunantiems gyventojams, bet ir viduriniajai klasei. Tą ketinama daryti išplečiant NPD taikymą.

Pagrindinis Biudžeto ir finansų komitetas yra pritaręs siūlymui, kad kitąmet NPD siektų 300 eurų, antraisiais reformos metais – iki 400 eurų, o 2021-aisiais – iki 500 eurų. Pajamų riba, iki kurios būtų taikomas NPD, kitąmet sudarytų 2 VDU, 2020 metais didėtų iki 2,25, o 2021-aisiais – iki 2,5 VDU. Vyriausybė siūlė NPD ribą iki 2,5 VDU padidinti jau nuo 2019-ųjų pradžios.

Seimas antradienį taip pat ketina svarstyti pensijų kaupimo sistemos reformą, pagal kurią atsisakoma „Sodros“ įmokos dalies pervedimo į pensinius fondus, pensijų anuitetų mokėtoja numatoma „Sodra“.

Pagrindinis Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) praėjusią savaitę pritarė reformai. Biudžeto ir finansų komitetas taip pat pritarė didžiajai daliai Vyriausybės pensijų kaupimo reformos pasiūlymų.

Pertvarkoje numatoma nauja dalyvių įtraukimo į papildomą pensijų kaupimą antrosios pakopos pensijų fonduose tvarka. Pensijų kaupimas prasidėtų asmenį įtraukus į pensijų kaupimą ir jam nepareiškus atsisakymo iki įtraukimo metų birželio 30 dienos sudaryti pensijų kaupimo sutartį su jo paties pasirinkta pensijų kaupimo bendrove, arba asmenį jo sudarytos pensijų kaupimo sutarties pagrindu įregistravus Dalyvių ir išmokų gavėjų registre.

Pasak SRDK pranešimo, asmenys, tapę pensijų fondų dalyviais iki 2018 metų gruodžio 31 dienos, iki 2019 metų birželio 30 dienos galėtų pensijų kaupimo bendrovei pateikti prašymą nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime arba stabdyti pensijų įmokų pervedimą. Vyriausybė siūlė terminą iki kovo 1 dienos.

Reforma įtvirtina šias pensijų išmokų rūšis: pensijų anuitetą (atidėtąjį ir standartinį), jo privalomumo ribą siūlant nustatyti ties 10 tūkst. eurų riba, vienkartinę pensijų išmoką, periodinę pensijų išmoką. Planuojama, kad nuo 2020 metų centralizuotu anuitetų tiekėju taps „Sodra“ (šiuo metu pensijų anuitetus platina gyvybės draudimo bendrovės).

Siūloma, kad Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų pradžios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?