Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2022 12 20 /15:44

Seimas uždegė žalią šviesą neįgaliųjų integracijos reformai

Seimo opozicijai blokavus neįgaliųjų socialinės integracijos sistemos pertvarkos įteisinimą, valdantiesiems antradienį tik iš trečio karto pavyko pritarti reformai, kuria keičiama neįgalumo nustatymo tvarka.
Negalia
Negalia / 123RF.com nuotr.

Balsavime užsiregistravus 72 Seimo nariams ir iš jų 69 balsavus už Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisas, o vienam susilaikius, Seimas jas priėmė. Norint įstatymą priimti reikia, kad balsavime dalyvautų bent 71 parlamentaras.

Seimas anksčiau antradienį dėl reformos balsavo du kartus, bet nesėkmingai – priimti pataisas pritrūko balsų, nes jų priėmime atsisakė dalyvauti visa opozicija.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigė, kad 2024 metams, kai reforma startuos, naujoms priemonėms įgyvendinti numatyta apie 10 mln. eurų.

Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkės Monikos Ošmianskienės teigimu, reforma atneš naują požiūrį į negaliuosius, o konservatorius Mindaugas Lingė pabrėžė, kad jiems bus lengviau rasti ir gauti pagalbą.

„Mažės durų, kurias reikės atverti žmonėms su negalia, kol ieškos paslaugų ir pagalbos“, – posėdyje teigė M.Lingė.

Tuo metu socialdemokratas Algirdas Sasys apgailestavo, kad „daug gerų norų atsimušė į finansų stygių“, o lūkesčiai, kurie suteikiami neįgaliesiems, dideli.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Linas Kukuraitis įspėjo, kad reforma bus butaforinė, jeigu nebus skiriama pakankamai lėšų.

Tikimasi, kad reforma padidins paslaugų neįgaliesiems prieinamumą ir apimtį, daugiau jų žmonės sulauks ankstyvosiose neįgalumo nustatymo stadijose, ko dabar pasigendama. Be to, žmonėms neįgalumą siūloma nustatyti remiantis ne tik medicininiais kriterijais, bet ir atsižvelgiant į socialinius aspektus.

Be to, siekiama numatyti stipresnį nevyriausybinių organizacijų vaidmenį, kurio per reformos svarstymus Seime pasigedo opozicija.

Numatomas naujas neįgalumo lygio bei individualios pagalbos išlaidų kompensavimas ir terminai, įteisinami koordinatoriai, atstosiantys vadinamuosius atvejo vadybininkus.

Žadama pertvarkyti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą bei Neįgaliųjų reikalų departamentą su pavaldžiomis įstaigomis – vietoj jų ketinama įsteigti Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, dabar Lietuvoje yra 220 tūkst. negalią turinčių žmonių, o kasmet ji nustatoma virš 20 tūkst. gyventojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos