Teisė į išmoką per nėštumą nedirbus, bet sukaupus reikiamą stažą, grąžinama neribotam laikui, nors anksčiau svarstyta nuostatą atidėti.
Kartu numatomas prarastų išmokų kompensavimas toms mamoms, kurios nėštumo metu nedirbo, nemokėjo įmokų ir dėl to neteko ar neteks teisės į motinystės išmoką nuo 2019 m. spalio 30 d. iki naujų pataisų įsigaliojimo.
Tai reiškia, kad mamoms, kurioms po spalio 30 d. motinystės išmoka nebuvo ar nebus skirta, nes nėštumo metu jos nebuvo apdraustos, motinystės išmoka bus išmokėta atgaline tvarka, kai tik įsigalios naujos pataisos po pritarimo Seime.
Tokį pažadą mamoms buvo davęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, kuris pabrėžė, kad nėštumo metu nedirbusios mamos nebuvo informuotos apie įstatymo pokyčius prieš protingą terminą.
„Reikiamą socialinio draudimo stažą sukaupusių, bet nėštumo metu nedirbusių moterų lūkesčiai buvo pažeisti: būsimos mamos tikrai neturėjo jokios galimybės suplanuoti savo veiklos taip, kad užsitikrintų teisę į motinystės išmoką. Dėl šios priežasties nutarėme siūlyti Seimui atsisakyti prievolės būti apdrausta nėštumo metu, jeigu moteris yra įgijusi reikiamą stažą, ir kompensuoti mamoms, kurios neteko teisės į išmoką nuo spalio pabaigos", – sako ministras L.Kukuraitis.
Siekiant spartesnio pataisųpriėmimo, parlamente projektą registravo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis drauge su Seimo nare, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininke Rimante Šalaševičiūte.
„Mūsų koalicijos prioritetas – visapusiškai remti šeimas ir užtikrinti, kad vaikai gimtų ir augtų šalyje, kuriai rūpi kiekvienas jos pilietis. Jeigu mes šiandien galime padėti paspartinti teisingumą atkuriančius procesus, išpildyti mūsų piliečių teisėtus lūkesčius, tuomet turime tai padaryti nedelsiant. Dėkoju ministrui už operatyvumą sprendžiant susidariusią situaciją ir pagalbą rengiant projektą", – sako R.Karbauskis.
Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkė R.Šalaševičiūtė pabrėžia, jog šeimos politikos efektyvumas glaudžiai susijęs su teisinga ir tėvų poreikius atitinkančių socialinių priemonių pasiūla bei prieinamumu. „Mūsų siūlomas projektas atitinka dabartinę besilaukiančių moterų situaciją, jos neiškreipia ir nepalieka spragų. Numatytos kompensacijos atkurs ir suvienodins sąlygas motinoms, kurias paliečia šis įstatymas," – sako Seimo narė R.Šalaševičiūtė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad nuo 2019 m. spalio 30 d. įsigaliojo Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai, kuriais nustatytos geresnės sąlygos savo darbinę veiklą nėštumo metu nutraukusioms moterims (pavyzdžiui, sportininkėms), ir griežtesnės – viso nėštumo metu nė dienos nedirbusioms ir įmokų nemokėjusioms mamoms.
Šie pakeitimai įsigaliojo skubiai, nes yra susiję su Konstitucinio Teismo nutarimo įgyvendinimu dėl savarankiškai dirbančių moterų padėties suvienodinimo su mamomis, dirbančiomis pagal darbo sutartis. Tačiau būsimos mamos, kurios nėštumo metu nedirbo ir nevykdė savarankiškos veiklos, apie įstatymo pokyčius nebuvo įspėtos prieš protingą terminą, todėl nuspręsta atšaukti minėtos nuostatos įsigaliojimą.
Motinystės išmoka neturėtų būti painiojama su vaiko priežiūros išmoka, kuri pradedama mokėti po motinystės išmokos ir mokama iki vaikui sueina 1 ar 2 metai arba gali būti mokama iškart po vaiko gimimo, jeigu motinystės išmoka nepaskirta.
Motinystės išmoka įprastai mokama už 126 kalendorines dienas moteriai išėjus nėštumo ir gimdymo atostogų arba, kitaip tariant, į dekretą. Tačiau apmokamų kalendorinių dienų skaičius gali skirtis priklauso nuo gimusių vaikų skaičiaus, gimdymo ypatybių ir moters apsisprendimo pasinaudoti nėštumo ir gimdymo atostogomis iki gimdymo, ar ne.