Susitikimą su ministre surengė visos Seimo opozicinės frakcijos.
Į Seimą atvyko ir policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.
A.Bilotaitė opozicijos atstovams teigė, kad visą informaciją Vidaus reikalų ministerija jau pateikė viešai. Ji akcentavo, kad R.Pocius pareigas paliko bendru susitarimu.
Esą čia ir galėjo būti padėtas taškas, bet generolas, pasak A.Bilotaitės, nusprendė kitaip.
Jos teigimu, jeigu generolui kilo kokių klausimų, jis juos galėjo spręsti teisiniu keliu.
Kalbėdama apie geopolitinę situaciją, ministrė pažymėjo, kad turime stiprinti savo institucijas. Jų pasiruošimas, susitelkimas šiandien esą yra prioritetas.
Kartu A.Bilotaitė aiškino, kad užimantiems tokias pareigas, kaip VST vadovas, keliami dideli reikalavimai. O R.Pocius nebuvo darbo vietoje, neatsiliepė į telefoninius skambučius, melavo.
„Man, kaip vadovei, tai yra nepriimtina“, – sakė vidaus reikalų ministrė.
Ji užsiminė, kad jeigu R.Pocius nebūtų pasitraukęs iš pareigų šalių susitarimu, esą situacija galėjo būti visai kitokia.
Svarsto atsisakyti plano „Vėtra“
Kalbėdama apie planą „Vėtra“, A.Bilotaitė aiškino, kad tai, jos akimis, sovietinis reliktas, jis bus peržiūrėtas ir, matyt, ateityje jo neliks.
„Jis buvo keistas po 2009 metų riaušių. Ir, matyt, dabartinė situacija taip pat verčia mus dar kartą peržiūrėti visą mūsų situaciją ir eiti moderniu keliu. Nes, reikia pripažinti, kad šitas planas „Vėtra“ yra tam tikra prasme sovietinis reliktas“, – po susitikimo su Seimo opozicija žurnalistams kalbėjo vidaus reikalų ministrė.
Paklausta, kas 2001 metais patvirtintame plane yra sovietinio, A.Bilotaitė aiškino, kad, nors jis atnaujintas, pakoreguotas, svarstoma apie „galbūt visai kitokį kelią“ – modernizavimą ir galbūt „Vėtros“ atsisakymą.
Pakilusi susitikimo temperatūra
Seimo „valstiečių“ frakcijos atstovas Dainius Gaižauskas pažymėjo, kad ministrė ir R.Pocius pateikė skirtingas įvykių versijas. Todėl išsiaiškinti tikrąsias aplinkybes esą galima tik Seime sudarius specialiąją komisiją.
Jis klausė, ar A.Bilotaitė sutiks ateiti liudyti į komisiją.
Ji aiškino žinanti, kad dėl situacijos yra kreiptasi į Generalinę prokuratūrą, kuri išnagrinės viską. Jeigu Seime būtų atliekamas tyrimas, ji žadėjo dalyvauti, kiek to reikės.
Seimo demokratas Saulius Skvernelis sakė, kad A.Bilotaitė turėjo dvejus metus vertinti R.Pociaus veiklą. Jis klausė, koks tas įvertinimas buvo paskutinį kartą – balandžio mėnesį.
A.Bilotaitė atsakė klausimu, ar S.Skvernelis dangstė R.Pocių, kuris, kaip nustatė 2018 metais atliktas tyrimas, naudojo tarnybinį transportą savo vestuvėms.
Buvęs premjeras aiškino, kad klausia ne to. Ministrė atsakė, kad pati pasirenka formą, kaip atsakinėti į klausimus.
„Leiskite man pabaigti. Mano atsakymo forma priklauso nuo manęs, kaip aš noriu, tokia forma pasirenku atsakyti“, – sakė ji.
„Ne, jūs atsakinėjate į klausimus Seimo narių“, – jai atsakė S.Skvernelis.
Ministrė toliau kalbėjo apie 2018 metų tyrimą R.Pociaus atžvilgiu.
„Kodėl šitas sprendimas nenukeliavo į Vyriausybę ir nebuvo priimtas? Jūs dangstėte savo kolegą?“ – teigė ji.
„Mes apie tai pakalbėsime atskirai. Nesąmones šnekėdama, atsakykite į klausimą, kaip jūs įvertinote generolą R.Pocių 2020, 2021 metais?“ – tęsė S.Skvernelis.
Ministrė kalbėjo, kad vertinimas galėjo pasikeisti, situacija galėjo pasikeisti.
A.Bilotaitė akivaizdžiai susinervino, nes S.Skverneliui spaudžiant ją atsakyti, ko yra klausiama, pakėlė balsą.
Aukščiau balso toną kilstelėjo ir S.Skvernelis.
„Kokią tai turi reikšmę? Kad jis nėjo į darbą? Kad jo aš neradau darbe? Kaip tai galėjo pakeisti mano situaciją?“ – kalbėjo ji.
Vėliau A.Bilotaitė pripažino, kad R.Pociaus veikla nebuvo vertinama blogai. Tačiau klausė, ką tai keičia, jeigu jis neateina į savo darbą.
„Šiais metais jūs siūlėte labai gerai įvertinti. Komisija įvertino gerai. Praėjusiais metais įvertino labai gerai. Tai apie ką jūs kalbate? Kas pasikeitė nuo to, kad pareigūnams pradėjote tokį mobingą taikyti?
Jūs net nežinote savo pareigų, kai atsakinėjate. Vertinimas yra oficialus dokumentas, kuris yra byloje, ir yra įvertintas labai gerai. Netgi paskutinį vertinimą jūs siūlėte labai gerai įvertinti ir pirmą kartą istorijoje nepakluso komisija ministro valiai ir įvertino gerai“, – irgi pakėlęs balsą kalbėjo S.Skvernelis.
„Klausykite, kuo tai susiję su tuo, kad jis nevykdo savo pareigų?“ – kartojo A.Bilotaitė.
Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas pažymėjo, kad nėra atsakymų į kylančius klausimus. Todėl, jo nuomone, reikalinga specialioji komisija, kurioje būtų pateikti atsakymai.
Kaltina susidorojimu, ministrė neigia
R.Pocius iš VST vadovo pareigų atleistas prieš savaitę. Vyriausybė tai padarė šalių susitarimu.
Jis teigė patyręs spaudimą išeiti iš darbo, o nepasitenkinimas juo esą atsiradęs po pernai rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių.
Šią savaitę R.Pocius interviu naujienų portalui „Delfi“ pareiškė, kad su juo buvo susidorota ir apkaltino ministrę A.Bilotaitę nekompetencija.
Jo teigimu, per riaušes prie Seimo ji delsė priimti sprendimus, neįvedė plano „Vėtra“, būtino malšinant riaušes.
Pasak generolo, po šio įvykio santykiai su ministre tapo įtempti, jis ne kartą sulaukė raginimų trauktis.
A.Bilotaitė tvirtino, kad generolas melavo apie savo susitikimus, neatvykdavo į pasitarimus.
Ji užsiminė ir apie politikus, kurie galėjo mėginti kištis į riaušių suvaldymo procesus.