2017 09 29 /10:43

Seime – siūlymas įteisinti medicininių kanapių naudojimą sunkiai sergantiems ligoniams

Seime penktadienį nuskambėjo siūlymas pradėti diskusiją dėl medicininių kanapių įteisinimo gydant onkologinius ligonius.
Renginys „Užupio Respublika skelbia laisvę žolei“
Renginys „Užupio Respublika skelbia laisvę žolei“ / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Visas įmanomas geriausias gydymas turi būti prieinamas ir siūlome pradėti diskusiją dėl medicininių kanapių naudojimo gydymo tikslams ypač sunkiai sergantiems ligoniams“, – per spaudos konferenciją sakė Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos vadovas konservatorius Mykolas Majauskas.

„Kas susidūrė, puikai žinome tų žmonių padėtį. Liga sunki, bet tos ligos simptomai – ne tik skausmas, gerokai baisiau yra dvasinė būsena. (...) Yra kanapių baimė, pati, kaip buvusi gydytoja, puikiai žinau, dar tais tarybiniais metais, kaip medikai ieškojo įvairių būdų, kaip pacientams palengvinti psichosomatinę būseną. Šiandien, kai pasaulyje medicina pažengusi į priekį, niekaip nesuprantu, kodėl Lietuvoje nenorime pažangių metodų ir padėti savo ligoniams“, – kalbėjo Seimo vicepirmininkė konservatorė Irena Degutienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Irena Degutienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Irena Degutienė

Ji teigė, kad kreipsis į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą dėl galimybės leisti naudoti kanapių preparatus.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs limfoma sergantis Algimantas sakė vartojęs kanapių koncentratus ir matęs, kad jo savijauta – palyginti geresnė, nei kitų onkologinių ligonių.

„Prieš metus susirgau limfoma, padedant pažįstamiems radau informacijos, kad yra medicininių kanapių koncentratai. Vartojant juos pajauti, kad pagerėja chemoterapijos priėmimas. Per dešimt chemoterapijų, kaulų čiulpų transplantacijas matai, kokia savijauta, kai (žmonės) nevartoja kanapių preparato ir kai vartoja. Yra ir apetitas, ir nuotaika, ir bendra fizinė savijauta geresnė. Aš manau, kad šie preparatai veikia teigiamai“, – sakė Algimantas.

Nacionalinio vėžio instituto vadovas Feliksas Jankevičius pažymėjo, kad medicininių kanapių vartojimas legalizuotas daugelyje šalių, „medicininių kanabinoidų naudojimą palaimino ir Europos vaistų komisija.

„Jie pakankamai sėkmingai naudojami kovojant su chroniniu skausmu onkologijoje, nuotaikos svyravimais, apetito problemomis. Jie pasižymi mažesniu toksiškumu ir tikrai galėtų būti alternatyvi gydymo forma“, – sakė F.Jankevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

M.Majauskas savo ruožtu pabrėžė, kad nekalbama apie kanapių įteisinimą rekreacijai. „Klausimas tik vienas – ar esame pasiruošę įteisinti medicinines kanapes sunkioms ligoms gydyti. Specialisto sprendimu ir griežta priežiūra“, – sakė parlamentaras.

Jis pateikė informaciją, kad medicininėmis kanapėmis gydomi onkologiniai ligoniai, sergantieji išsėtine skleroze, sunkiomis epilepsijos formomis, ŽIV/AIDS, kenčiantys nuo chroniškų skausmų.

2001 metais pirmoji medicininių kanapių vartojimą įteisino Portugalija, vėliau – Nyderlandai, Suomija, Slovėnija, Čekija, Ispanija. Šiemet medicinines kanapes įteisino Vokietija, Graikija ir Lenkija.

Lietuvoje medicininės kanapės neatskiriamos nuo rekreacinių ir yra draudžiamos pagal Farmacijos įstatymą. Jame nurodoma, kad medicininiais tikslais naudoti galima tik Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų antrame sąraše esančias medžiagas. Sąrašus tvirtina sveikatos apsaugos ministras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis