„Gaila, kad pats pareigūnas V.Sadauskas nemato savo veiksmuose jokios žalos ir jokios kaltės, nes jis pats galėtų atsistatydinti, galų gale ir jo kadencija šiemet baigiasi. Tačiau žmogus nemato jokios savo kaltės, todėl kreipiamės į Seimo pirmininką, kad Seimas, kuris ir paskiria šį pareigūną, balsuotų dėl nepasitikėjimo“, – BNS sakė liberalė Aušrinė Armonaitė.
Pasak parašų rinkimą inicijavusios parlamentarės, surinkti reikiami 29 parašai. Iniciatyvą parėmė Seimo nariai iš liberalų, konservatorių, socialdemokratų ir „valstiečių“ frakcijų.
Pasiūlymas atleisti Seimo skiriamą valstybės institucijos vadovą turi būti svarstomas, kai tai motyvuotu raštu pateikia ne mažiau kaip penktadalis Seimo narių.
Nepasitikėjimas V.Sadauskui inicijuojamas dėl jo paskelbtos 1000 eurų premijos žmogui, kuris surinks informaciją ir parašys publikaciją apie žydų tautybės asmenis, žudžiusius ar prisidėjusius prie trėmimų, kankinimų.
„Tai yra proaktyvus antisemitizmas, nes yra aiškiai suformuluota užduotis studentams ieškoti vienos tautybės žmonių, konkrečiai – žydų, įsitraukimo į žudynes ar trėmimų organizavimą, įrodymų. Tai nėra nei akademiška, nei etiška, nei žmoniška, ypač turint galvoje skaudžią Lietuvos žydų istoriją“, – teigė A.Armonaitė.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky akademinės etikos kontrolieriaus veiksmus pavadino antisemitizmu.
Mokslo ir studijų įstatymas numato, kad akademinės etikos kontrolierius iš pareigų gali būti atleistas, kai nepasitikėjimą juo pareiškia daugiau kaip pusė visų Seimo narių.
V.Sadauską trauktis iš pareigų paragino prieš porą savaičių su juo susitikęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, tačiau kontrolierius teigė to daryti neketinantis, nes kaltės savo veiksmuose nemato.
„Žmogus atsistatydina, jeigu yra padaręs ką nors neteisingo, neigiamo arba blogo. (...) Aš nemanau, kad esu įžeidęs, nuskriaudęs, sumenkinęs“, – po susitikimo su Seimo pirmininku žurnalistams sakė V.Sadauskas.
V.Sadausko kaip akademinės etikos kontrolieriaus kadencija baigiasi šių metų birželį.