2014 07 22

Seimo kontrolierius siūlo tobulinti Baudžiamojo proceso kodeksą

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas pasiūlė Vyriausybei papildyti Baudžiamojo proceso kodeksą nuostatomis, užtikrinančiomis proceso dalyvių galimybes laiku realizuoti savo procesines teises – apskųsti prokuroro sprendimus.
Nemokamos teisinės pagalbos pageidauja daugybė klaipėdiečių.
Seimo kontrolierius siūlo tobulinti Baudžiamojo proceso kodeksą / Ginos Kubiliūtės nuotr.

„Šiuo metu ikiteisminio tyrimo įstaigose taikoma netinkama praktika, nes prokuroro nutarimas ne visada nukentėjusiajam ar įtariamajam įteikiamas į rankas. Taip neužtikrinama, kad asmuo iš tikrųjų gautų dokumentą ir nepraleistų prokuroro sprendimo apskundimo terminų“, – pastebi Seimo kontrolierius.

Išnagrinėjęs piliečio skundą, kuriuo buvo skundžiami Pakruojo rajono policijos komisariato pareigūnų veiksmai, Seimo kontrolierius konstatavo, kad procesiniai dokumentai proceso dalyviams buvo įteikti netinkamai.

„Šiaulių apylinkės prokuratūros prokurorė A. Adomaitytė-Koroliova nutarimą ,,Dėl ikiteisminio tyrimo sustabdymo“ pareiškėjui išsiuntė neregistruotu laišku, todėl nebuvo galimybės nustatyti, nuo kada turėtų būti skaičiuojamas procesinio sprendimo apskundimo terminas“, – išvadoje pažymi A. Normantas.

Seimo kontrolierius pastebi, kad proceso veiksmų atlikimas įstatymo numatytais terminais užtikrina procese dalyvaujančių asmenų teises ir interesus, todėl Baudžiamojo proceso kodekse nustatyti terminai negali būti laisvai interpretuojami ir pažeidžiami.

Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, kad šaukimai ir kiti procesiniai dokumentai administracinio teisės pažeidimo bylos procese dalyvaujančiam asmeniui siunčiami į oficialiai deklaruotą asmens gyvenamąją vietą arba jo darbovietę registruotu laišku, todėl nėra aišku, kodėl Baudžiamojo proceso kodekse numatyta kitokia procesinių dokumentų įteikimo tvarka.

Atlikęs baudžiamojo proceso normų analizę, A.Normantas atkreipia dėmesį, kad Baudžiamojo proceso kodekse nėra detaliai nurodyta, kokiu būdu įtariamiesiems ar nukentėjusiems turi būti įteikiami ikiteisminio tyrimo pareigūnų ir prokurorų nutarimai, kuriais atsisakoma pradėti, sustabdyti ar nutraukti ikiteisminį tyrimą.

 „Pagal žodžio įteikti prasmę, įteikti reiškia įduoti į rankas“, – pažymi Seimo kontrolierius, remdamasis Dabartinės lietuvių kalbos žodynu.

Seimo kontrolierius siūlo Vyriausybei inicijuoti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kurios užtikrintų, jog procesiniai dokumentai proceso dalyviams būtų siunčiami registruota pašto siunta, ir taip proceso šalims būtų užtikrinta galimybė laiku realizuoti savo procesines teises.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų