Už tokį sprendimą buvo „valstiečiai“ R.Karbauskis, Stasys Tumėnas, „socialdarbietė“ Ona Valiukevičiūtė, Vyriausybės pozicijos pageidavo Konservatorių frakcijos nariai Vytautas Kernagis ir Mantas Adomėnas.
„Skaitau Teisės departamento išvadą, kurioje siūloma gauti Vyriausybės išvadą šitam projektui. Aš labai norėčiau, kad mes gautume, nes tai yra disponavimas valstybės turtu, dėl to kyla daug visokiausių klausimų“, – Vyriausybės pozicijos dėl Lukiškių aikštės perdavimo valdyti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui prašė V.Kernagis.
R.Karbauskis šiam siūlymui prieštaravo. Anot jo, jau per projekto pateikimo stadiją dauguma parlamentarų atmetė siūlymą kreiptis į Vyriausybę.
Kultūros komiteto pirmininkas žadėjo, kad premjeras Saulius Skvernelis ir kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas savo poziciją pateiks neoficialiai.
„Mes Vyriausybės nuomonės patys paprašysime, kad ji būtų, kad jūs žinotumėte. Mes paprašysime neoficialiai, kad jie paskelbtų“, – per komiteto posėdį sakė R.Karbauskis.
„Aš asmeniškai garantuoju, kad mes paprašysime, ir ministras, ir premjeras išsakys nuomonę šituo klausimu, nes mes esame derinę šitą klausimą. Bandymas registruoti įstatymo pataisą yra suderintas“, – tvirtino jis.
R.Karbauskis teigė, kad Vyriausybė remia jo inicijuotą Lukiškių aikštės įstatymo pataisą aikštės valdymą perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui.
Aš asmeniškai garantuoju, kad mes paprašysime, ir ministras, ir premjeras išsakys nuomonę šituo klausimu, nes mes esame derinę šitą klausimą.
„Neabejoju dėl Vyriausybės nuomonės, Vyriausybės nuomonė būtų tokia, kad reikia perduoti Genocido centrui. Tiesiog buvo nuspręsta taip, kad ministerija nesiveltų į teisinius ginčus su Vilniaus savivaldybe, pakeisti įstatymą, nes mums tą labai lengva padaryta, Seime tikrai yra dauguma Seimo narių, kurie mano, kad šitos aikštės valdymas Genocido ir rezistencijos centro būtų tikrai geresnis ir teisingesnis negu Vilniaus miesto savivaldybės“, – sakė „valstiečių“ lyderis.
Seimo Kultūros komiteto posėdyje dalyvavusi prezidento vyriausioji patarėja švietimui, mokslui ir kultūrai Jolanta Karpavičienė priminė, kad kultūros ministro vadovaujama darbo grupė dėl Lukiškių aikštės davė keturis mėnesius Vilniaus miesto savivaldybei parengti detalų priemonių planą, kaip bus įgyvendinamas Seimo liepą priimtas Lukiškių aikštės įstatymas.
„Darbo grupė davė keturių mėnesių terminą, per kurį savivaldybė turėtų pateikti konkretų planą, kaip ji būtų pasirengusi įgyvendinti šitą kompromisinį variantą, jeigu būtų palikta panaudos sutartis. Ar teisiškai žvelgiant nėra prasminga palaukti to sprendimo, kad būtų ta pozicija paaiškinta?“ – sakė patarėja.
Ji taip pat teiravosi, ar Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras turi pakankamų kompetencijų, kad galėtų valdyti Lukiškių aikštę.
„Čia ne tik valdymas ūkiniu požiūriu, tai ir tos aikštės įveiklinimas – tai labai didelis kompleksinis klausimas. Kyla klausimas, kokią viziją turi tas centras, ir aišku, resursai, finansai, kiti dalykai“, – sakė J.Karpavičienė.
R.Karbauskis savo ruožtu teigė, kad Vilniaus miesto savivaldybė požiūrį į Lukiškių aikštę parodė įrengdama ten pliažą, o tikėtis, kad jis pasikeistų, esą sunku.
Jis aiškino, kad darbo grupės sprendimas pakeisti dabar galiojančią Lukiškių aikštės panaudos sutartį suderinant ją su įstatymo nuostatomis, neužkerta kelia Seime priimti pataisą dėl valdytojo pakeitimo.
„Mūsų sprendimas, kurį mes dabar nagrinėjame, iš principo tą sutartį padarys niekine ir atiduos teisę pasirašyti naują sutartį Nacionalinei žemės tarnybai su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru“, – sakė R.Karbauskis.
Seimas praėjusią savaitę po pateikimo pritarė valdančiųjų siūlymui aikštės valdymą perduoti Genocido centrui – projektą apsvarsčius komitetams, jis į plenarinių posėdžių salę turėtų grįžti spalio 15-ąją. „Valstiečių“ lyderis R.Karbauskis įsitikinęs, kad šią pataisą priims dar šios kadencijos Seimas.
Šitam šou nedalyvausiu.
Trečiadienį ir V.Kernagis, ir M.Adomėnas atsisakė dalyvauti rengiant Kultūros komiteto išvadą šiam projektui.
„Šitam šou nedalyvausiu“, – teigė V.Kernagis.
Tris dešimtmečius vykstančios diskusijos dėl Lukiškių aikštės tvarkymo ir memorialinių akcentų paaštrėjo šią vasarą, kai sostinės savivaldybės valdžia birželio pabaigoje nusprendė čia įrengti dirbtinį paplūdimį su gultais, tinklinio aikštele – jis išardytas rugpjūčio pabaigoje. Seimas reaguodamas į tai priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.
Kad įtvirtintų šią nuostatą, valdantieji siekia priimti įstatymo pataisą, jog „Lukiškių aikštę Vilniuje panaudos teise neatlygintinai valdo ir ja naudojasi biudžetinė įstaiga Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras.“