Ketvirtadienį Seime turėjo būti priimtos Ligos ir motinystės įstatymo pataisos, kuriomis išmokos dabartinėms motinoms būtų mažinamos 10 procentų, o nuo kitų metų gegužės 1-osios neseniai pagimdžiusios mamytės pirmais metais gautų 90 proc, o antraisiais – 75 proc. joms priklausančios išmokos.
Tačiau Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas A.Endzinas pateikė kitokį pasiūlymą: pirmaisiais metais mokėti 90 proc, antraisiais – 75 proc. išmokos, o įstatymo galiojimą atidėti iki 2010 liepos 1-osios. Taip pat jis siūlė motinystės (tėvystės) išmokas gaunančioms motinoms ar tėvams tuo pat metu leisti dirbti.
Už tokią pataisą balsavo 69 Seimo nariai, prieš pasisakė vienintelis liberalcentristas Artūras Melianas, o susilaikė 38 parlamentarai.
Po tokių netikėtų rezultatų kilo suirutė: šalia posėdžių salės besiburiuojantys parlamentarai ir posėdį stebinčios motinos aiškinosi, kokią pataisą priėmė seimūnai, nes balsuojama buvo iškart už visą iš kelių dalių susidedantį pasiūlymą.
Kaltina dėl blogo pristatymo
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas konservatorius Donatas Jankauskas žiniasklaidai aiškino, kad A.Endzinas perskaitė ne tą pasiūlymą, kurį turėjo, todėl parlamentarai susipainiojo balsuodami. Esą jis turėjo pristatyti siūlymą, susijusį su išmokų viršutinėmis ribomis ir jų įsigaliojimo atidėjimu – neva už tai parlamentarai ir balsavo.
„Po balsavimo atėjo prie manęs iš atskirų frakcijų nariai, net iš opozicijos, ir sakė, kad ne visai suvokė, už kokį siūlymą balsuoja, nes pasiūlymų buvo daug ir pats posėdžio vedimas buvo pakankamai sudėtingas. Apie vieną pataisą kalbėjo komiteto pranešėjas ir posėdžio pirmininkas, kitą pataisą pradėjo pristatyti daug pasiūlymų užregistravęs Seimo narys. Natūralu, kad balsavimas buvo chaotiškas, dalis manė, kad balsuoja už kitą pasiūlymą“, – kalbėjo D.Jankauskas.
Priėmė senas pataisas?
Pasak jo, Seimas nepriėjo iki pasiūlymo dalies, kurioje kalbama apie išmokų dydį ar leidimą dirbti jas gaunant – esą buvo sustota ties pirmu straipsniu, kuriame aptariami tik patys principai.
Konservatoriaus teigimu, parlamentarai balsavo už senesnę A.Endzino siūlytą pataisą, kurioje dar kalbama apie išmokų viršutinių ribų įvedimą ir jų principus.
Endzinas: parlamentarai mano pataisoms pritarė
Tačiau pats A.Endzinas aiškina, kad parlamentarai puikiai suprato, kad balsuoja už jo naująją pataisą, nes ankstesniąją jis buvo atsiėmęs ir tai yra užfiksuota stenogramoje. Jis tvirtino, kad pritarta visam jo siūlymų paketui: ir dėl išmokų dydžio, ir dėl leidimo tuo pačiu metu dirbti, ir dėl įstatymo atidėjimo. Esą jis pristatė visą tarpusavyje susijusį tekstą ir parlamentarai jam pritarė.
„Nežinau, ką minėjo ponas Jankauskas, negalėčiau komentuoti. Kai kurios pataisos buvo registruotos anksčiau ir praėjusiame posėdyje, kai jos buvo svarstomos, aš jų viešai atsisakiau, paminėdamas, kad yra liepos devintąją registruotos kitos pataisos. Kaip suprantu, būtent tas pataisas turėjau pristatyti ir aš tai padariau, – teigė A.Endzinas. – Aš juos visus pristačiau ir visiems buvo pritarta: ir leidimui dirbti, ir atidėjimui, ir procentams.“