Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 08 19

Seimo NSGK vadovas Artūras Paulauskas apie slaptą diplomatų bendravimo kanalą: teoriškai yra, praktiškai – lėtas, nepatogus ir brangus

Jei žmonės negalvoja, ką kalba telefonu, joks slaptas ryšys neapsaugos nuo informacijos nutekinimo, tvirtina Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas. Diplomatai gali naudotis tiek šifruotu elektroniniu paštu, tiek slaptu telefono ryšiu, bet jie skirti tik išties slaptai informacijai, pastarasis dar esąs nepatogus ir lėtas, be to, šios technologijos reikalauja lėšų.
Artūras Paulauskas
Artūras Paulauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Diskusija dėl Lietuvos diplomatų bendravimo slaptumo užvirė prieš kelias savaites, kai „YouTube“ buvo paskelbti garso įrašai, kaip ambasadoriai Azerbaidžane ir Vengrijoje kalba su diplomatais bei verslininkais Vilniuje. Įrašuose girdėti, kaip vyrai dalijasi nuomone apie Azerbaidžano ir Armėnijos santykius, premjero Algirdo Butkevičiaus vizitą į Rusiją, kitus dalykus.

Užsienio reikalų ministerija (URM) netrukus sulaukė Lietuvos ambasadoriaus Azerbaidžane Artūro Žurausko prašymo atšaukti jį iš pareigų. Ambasadorius Vengrijoje Renatas Juška tokio prašymo esą nėra pateikęs.

Portalui 15min.lt nepavyko iš URM gauti komentaro apie slaptą ryšį ir ar diplomatų apskritai tokiu gali naudotis. Anot ministerijos, tai yra įslaptinta informacija.

A.Paulauskas: „NSGK ir man vadovaujant, ir anksčiau atkreipdavo dėmesį, kad atstovybių saugumui reikia skirti didesnį dėmesį.“

A.Paulausko teigimu, URM turi vieną slapto telefono ryšio kanalą, bet to esą nepakanka. Šis ryšys, anot parlamentaro, lėtas ir greičiausiai diplomatams nepatogus naudoti.

Jie taip pat gali siųsti šifruotus pranešimus elektroniniu paštu, bet „viskas atsiremia į pinigus“, pažymėjo NSGK vadovas. Kiek slaptumui užtikrinti skiriama valstybės lėšų, A.Paulauskas nepasakė, suabejojęs, ar ši informacija nelaikoma paslaptimi.

Pasak Seimo nario, yra parengta Lietuvos atstovybių užsienyje saugumo užtikrinimo programa, bet „praėjusi Vyriausybė jos faktiškai nefinansavo“. A.Paulauskas kol kas nežino, kaip dabartinė Vyriausybė šiemet pasižiūrės į biudžetą.

„NSGK ir man vadovaujant, ir anksčiau atkreipdavo dėmesį, kad atstovybių saugumui reikia skirti didesnį dėmesį“, – teigė portalo 15min.lt pašnekovas.

„Negi saugumietis stovės už nugaros?“

Paklaustas, kieno darbas užtikrinti komunikavimo slaptumą, – URM ar Valstybės saugumo departamento (VSD), parlamentaras nusijuokė.

„Kai žmogui sakai: „Gali būti klausomasi, nekalbėk niekų telefonu“, kieno tai darbas? Negi saugumietis stovės už nugaros: šito nesakyk, šituo telefonu neskambink.

Yra bendros rekormedacijos, instruktažai, visokios pamokos. Kiek žmogiškąja prasme protingi diplomatai? Visi yra perspėti, paaiškinta, pasakyta, parašyta, viešai paskelbta. Nepristovėsi prie kiekvieno. Jei kalbi telefonu, turi pats būti garantuotas, kad telefono nesiklausoma.“

Jei pliurpia niekus, ką ten naudosiesi oficialiu valstybiniu kanalu… Kad „papletkintum“ ką nors? Nerimta… Tai ir naudojasi savo mobiliaisiais, – sako Artūras Paulauskas.

Komiteto pirmininko žodžiais, tik patys diplomatai galėtų pasakyti, kodėl nesinaudoja slaptu ryšiu. „Bet jei pliurpia niekus, ką ten naudosiesi oficialiu valstybiniu kanalu… Kad „papletkintum“ ką nors? Nerimta… Tai ir naudojasi savo mobiliaisiais, blackberry'iais… Nežinau, man jie (mobilieji telefonai „Blackberry“ – red. past.) išvis kelia didelį įtarimą.“

Anot A.Paulausko, „kas antras Lietuvos žmogus pokalbį pradeda: “Manęs klausosi„, o paskui viską papasakoja“. Diplomatai esą turi suprasti, kad jų pokalbiai įdomūs. Tiesa, pastarąjį skandalą sukėlė įrašai, padaryti ir paskelbti „su pašaipėle“.

„Turbūt rimtų pokalbių net neskelbia, jei ir buvo tokių. Tas slaptas kanalas yra, juo privalo kalbėti. Kai perduodama slapta informacija, ryšys ir naudojamas, kad neužkištų apie pirkinius ar dar ką nors“, – kalbėjo NSGK vadovas.

Jis anksčiau žurnalistams buvo pažymėjęs, kad po­kal­biai te­le­fo­nu nė­ra sau­gūs. VSD sa­vo at­as­kai­to­je nurodė, kad yra tech­ni­nių prie­mo­nių, o Ru­si­ja jas pokalbiams klausyti ir ki­tai in­for­ma­ci­jai rin­kti.

Algirdas Butkevičius: prarado pasitikėjimą

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pirmadienį pranešė, kad URM Generalinės inspekcijos tyrimas dėl internete paviešintų diplomatų pokalbių turėtų būti baigtas šią savaitę. Anot ministro, valstybės vadovų pasitikėjimas diplomatais bus pagrindinis kriterijus sprendžiant, ar jie gali toliau eiti pareigas.

Premjeras Algirdas Butkevičius po pokalbio su prezidente Dalia Grybauskaite pareiškė, kad minėti ambasadoriai yra praradę valstybės vadovų pasitikėjimą. Sprendimai dėl jų esą bus priimti artimiausiu metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos