Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 06 28

Seimo nutarimas dėl referendumo AE statybos klausimu skinasi kelią

Seimo nutarimo projektas, kuriuo siūloma surengti referendumą dėl naujos atominės elektrinės (AE) statybos, parlamente skinasi kelią.
Referendumas
Referendumas / „Scanpix“ nuotr.

Ketvirtadienį 64 Seimo nariai balsavo už referendumą paskelbimą, prieš buvo 35, 25 susilaikė. Tam, kad referendumas būtų rengiamas, liko dar vienas balsavimas parlamente.

Dalis Seimo opozicija siūlo, kad Seimas drauge su parlamento rinkimais spalio 14 dieną surengtų ir patariamąjį referendumą dėl AE statybos Lietuvoje.

Siūloma pateikti referendumui balsuoti dėl tokio teksto: „Pritariu naujos atominės elektrinės statybai Lietuvos Respublikoje“.

„Jeigu energetikos ministras ir premjeras būtų viską aiškiai paaiškinę, gal referendumo ir nereikėtų, bet mes neturime aiškumo jokiais svarbiausiais klausimais. Parlamentas nebuvo supažindintas net su ES pozicija. Matyt, dėl to, kad ta pozicija nėra palanki Lietuvai“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo vienas iš projekto iniciatorių Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis.

Jis kritikavo Lietuvos pasirinktą reaktorių, nes esą dar neatlikti bandymai, kaip tokie reaktoriai atlaiko ypatingai sunkias gamtos ir kitokias sąlygas.

„Europos Komisija taip pat pabrėžia, kad Lietuvoje reikia rasti sprendimą dėl radioaktyvių atliekų valdymo“, – priminė parlamentaras.

Jo teigimu, net valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų programoje įrašyta, kad 1300 mW galingumo reaktorius yra pavojingas valstybei, o būtent tokio galingumo reaktorių ir ketinama statyti.

„Ar iki šiol Lietuvoje buvo nors vienas svarbesnis klausimas nei atominės elektrinės statyba? Vienareikšmiai galima pasakyti, kad tokio svarbumo klausimo per visus metus nebuvo. Tai kodėl mes bijom atsiklausti savo darbdavių, žmonių, kuriems atstovaujame, nuomonės esminiais klausimais? Ar jie sutinka tokiomis sąlygomis siekti tų tikslų, kuriuos mes jiems siūlome?“ – klausė opozicinės partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Seimo Atominės energetikos komisijos pirmininkas Rokas Žilinskas argumentavo, kad tautos teisė pareikšti valią, bet vienas referendumas vidutiniškai biudžetui kainuoja 15 mln. litų.

Be to, anot jo, „atominė energetika yra labai paveiki politiniam kontekstui“, jau svarstymai dėl pačio projekto reikalingumo esą brangina jo kainą.

Parlamentarai ketvirtadienį nepritarė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos siūlymui referendumą surengti prieš Seimui sprendžiant dėl įsipareigojimų, susijusių su branduolinės elektrinės statybos darbų finansavimu.

Lietuva su Latvija, Estija ir Lenkija tikisi iki 2020 metų pastatyti naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios antrasis iš dviejų reaktorių buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje. Vyriausybė planuoja, kad jėgainės statyba prasidės 2014 metais, o 2020 metais ji jau galėtų gaminti elektrą.

Seimas 2005 metų rugsėjį priėmė rezoliuciją, kuri numatė, kad Lietuva išliktų branduolinės energetikos valstybė ir toliau gamintų elektros energiją reikalavimus atitinkančioje AE ir tai, kad Seimas teisiškai ir politiškai rems investicijas į naujo reaktoriaus statybą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų