„Jie patys bando pralaimėti rinkimus siekdami atimti žmonėms galimybę balsuoti dėl Seimo dydžio.
Referendumas tik siūlo žmonėms apsispręsti, kokio dydžio galėtų būti Seimas. Ir dabar atimti iš žmonių galimybę balsuoti... Tada koks bus žmonių požiūris į jų iškeltus kandidatus“, – Seime žurnalistams po susitikimo su Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininke sakė V.Pranckietis.
Jis su pirmininke teigė taręsis, kaip referendumų kampaniją padaryti aktyvesnę.
„Mes ir tariamės, kaip referendumo kampaniją padaryti aktyvią. Turime minčių, kurių kol kas neatskleisime, kol nebus sutarta dėl jų įgyvendinimo“, – dėstė Seimo pirmininkas.
Antradienį Seimo konservatoriai pranešė renkantys parašus dėl kreipimosi į KT. Teismo būtų prašoma ištirti, ar gruodį atnaujinta Referendumo įstatymo redakcija neprieštarauja Konstitucijai.
„Referendumo skelbimą ir vykdymą reguliuojantis įstatymas turi būti ne tik parengiamas ir priimamas laikantis kitokios – konstituciniams įstatymams nustatytos – tvarkos, bet ir turi būti sudarytos sąlygos visoms valstybės institucijoms ir piliečiams tinkamai pasirengti jo įgyvendinimui“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas vienas iš kreipimosi autorių Seimo narys Stasys Šedbaras.
Pranešime daroma prielaida, kad Seimas, priimdamas naujos redakcijos Referendumo įstatymą, nesilaikė konstituciniams įstatymams nustatytos tvarkos, viršijo savo galias.
„O pats Referendumo įstatymas, priimtas pažeidžiant Konstitucijos nustatytą tvarką, negali sukelti jokių teisinių padarinių pagal Konstitucijos 7 straipsnį“, – rašoma konservatorių žiniasklaidai išplatintame pranešime.
Jei parlamentarai surinks kreipimuisi reikalingus parašus, o KT sutiks jį nagrinėti, projektų, kuriais paskelbti referendumai, galiojimas bus sustabdytas.
Praėjusią savaitę KT išaiškino, kad referendumai Lietuvoje negali vykti kelias dienas su pertrauka. Teismas taip pat pasėjo abejonių, ar Seimas, keisdamas referendumų organizavimo tvarką, laikėsi numatytų procedūrų. Tiesa, kol kas KT nenurodė, ar naujasis reglamentavimas atitinka Konstituciją.
Valdantieji pernai gruodžio 20 dieną naująją Referendumo įstatymo redakciją priėmė kaip paprastą įstatymą.
Du referendumai Lietuvoje planuojami kartu su pirmuoju prezidento rinkimų turu – gegužės 12 dieną. Tiesa, ar tądien vyks referendumas dėl parlamentarų skaičiaus mažinimo, turės spręsti Seimas.