2018 03 06 /16:11

Opozicija neskubės rinkti parašų dėl nepasitikėjimo L.Matjošaityte: tai spąstai

Seimo opozicinių frakcijų atstovai antradienį su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu aptarė situaciją Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK). Seimo pirmininkui nepavyko opoziciją įtikinti, kad komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė verta pasitikėjimo, tačiau rinkti parašus dėl nepasitikėjimo neskubama, nes neabejojama, kad to ir siekia valdantieji.
Gabrielius Landsbergis, Viktoras Pranckietis
Gabrielius Landsbergis, Viktoras Pranckietis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Į antradienio susitikimą atvyko Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas ir frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis, Liberalų sąjūdžio pirmininkas ir frakcijos lyderis Eugenijus Gentvilas, socialdemokratas Algirdas Sysas, „tvarkiečių“ seniūnas Vytautas Kamblevičius ir Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Bronislovas Matelis.

Po susitikimo opozicijos atstovai teigė išgirdę Seimo pirmininko raginimą rinkti parašus dėl nepasitikėjimo L.Matjošaityte ir teikti tokį balsavimą Seimui. Tačiau čia jie įžvelgia klastą – esą V.Pranckietis žino, kad toks balsavimas nepavyktų ir tokiu būdu L.Matjošaitytės vadovavimas VRK būtų legitimuotas.

V.Pranckietis: „Visuomenės nuomonė formuojama“

Dar prieš susitikdamos su Seimo pirmininku keturios opozicinės partijos buvo paraginusios V.Pranckietį reikalauti L.Matjošaitytės atsistatydinimo. Tačiau V.Pranckietis to nepadarė. Kaip tik atvirkščiai – jis išreiškė VRK pirmininkei palaikymą.

„Aš paraginau opoziciją paraginti taip pat. Jeigu jie turėtų tokį norą. Jie turi tokią teisę surinkti parašus ir paraginti trauktis ir tada būtų tas balsavimas Seime“, – kalbėjo V.Pranckietis.

Visuomenės nuomonė yra labai formuojama. Ir ji labai gali būti formuojama ir šiandien taip pat yra formuojama. Tai, kokią informaciją pateiksime, taip visuomenė ir galvos, – teigė V.Pranckietis.

Po antradienio susitikimo Seimo pirmininkas tikino, kad pirmadienį susitikęs su VRK nariais iš jų sulaukė pasiryžimo dirbti.

„Pagal tą susitikimą, kurį vakar turėjome su komisijos nariais, tai komisijos nariai išreiškė aiškią paramą L.Matjošaitytei. Mano asmeninė pozicija yra tokia, kad aš turiu pasitikėti ta komisija, kuri yra įvardijama kaip labai kompetentinga“, – V.Pranckietis.

Anot jo, visuomenės nepasitikėjimas komisija yra netikras – formuojamas.

„Visuomenės nuomonė yra labai formuojama. Ir ji labai gali būti formuojama ir šiandien taip pat yra formuojama. Tai, kokią informaciją pateiksime, taip visuomenė ir galvos“, – kalbėjo V.Pranckietis.

Opozicijos atstovai teigia, kad dabar V.Pranckietis turės prisiimti asmeninę atsakomybę, jei susiskaldžiusi ir abejonių dėl dvigubų standartų taikymo skirtingoms partijoms sukėlusi komisija nesugebės tinkamai organizuoti kitais metais vyksiančių savivaldybių, merų, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų bei planuojamo referendumo dėl dvigubos pilietybės įteisinimo.

„Kas bus, jei prieš pat rinkimus išlįs kokie nors dar griaučiai? Tada griūna visa komisija, rinkimai, galima sakyti sužlugdyti, o visuomenė nebeturi pasitikėjimo rezultatais. Todėl mes turime rasti išeitį kuo greičiau ir kuo mažiau skausmingą“, – kalbėjo B.Matelis.

Balsavimas Seime – spąstai

Idėja, kad L.Matjošaitytei nesitraukiant, opozicija pavasario sesijoje gali organizuoti nepasitikėjimo VRK procedūrą, kol kas neatmetama. Tačiau kol kas ši išeitis matoma kaip spąstai.

Seimo pirmininkas primygtinai spaudžia balsuoti Seime, kad opozicija teiktų tokį pasitikėjimo egzaminą. Matyt, panašu, kad valdantieji su Lenkų rinkimų akcija ir socdemų-darbo frakcija yra sutarę tą balsavimą laimėti, – sakė G.Landsbergis.

Pagal VRK įstatymą, komisijos pirmininką Seimas gali atstatydinti, jei Seimas visų Seimo narių balsų dauguma pareiškia nepasitikėjimą juo.

„Seimo pirmininkas užėmė labai stiprią poziciją gindamas VRK vadovę. Lyg visu savo autoritetu jis užsistoja ją nuo bet kokių visuomenės klausimų ir, tiesą sakant, aš matau vieną tokį pavojingą žingsnį, kad Seimo pirmininkas primygtinai spaudžia balsuoti Seime, kad opozicija teiktų tokį pasitikėjimo egzaminą. Matyt, panašu, kad valdantieji su Lenkų rinkimų akcija ir socdemų-darbo frakcija yra sutarę tą balsavimą laimėti. O tai pasitikėjimo negrąžintų. Tiesą sakant, tos takoskyros dar labiau paryškėtų, kad tai yra politinė kova opozicijos ir valdančiųjų“, – teigė G.Landsbergis.

Jo nuomone, Seimo pirmininkas turėtų nestumti partijų į dar didesnį susiskaldymą, o ieškoti kompromisų. Vienintelė dabar konservatorių matoma išeitis – naujas VRK vadovas.

Todėl pirmiausia opozicija ketina sulaukti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) atsakymų, ar VRK pirmininkė L.Matjošaitytė, jos pavaduotojas Vincentas Vobolevičius ir VRK narės Jonė Valčiukienė, Aistė Žilinskienė, Vilius Semeška nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų.

Taip pat svarstoma galimybė L.Matjošaitytę pasikviesti viešai atsakyti į visų opozicinių frakcijų atstovų klausimus Seime.

Opozicija deda lygybės ženklą tarp L.Matjošaitytės ir pernai po Seimo pirmininko paraginimo pasitraukusio VTEK pirmininko Romo Valentukevičiaus veiksmų, kai jis išaiškinimą tuometinei LVŽS frakcijos seniūno pavaduotojai Gretai Kildišienei dėl automobilio, nuomojamo iš partijos pirmininko Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“, pateikė vienasmeniškai, nesitaręs su kitais komisijos nariais.

Dabar, anot opozicijos, L.Matjošaitytė pasielgė lygiai taip pat vienasmeniškai atsakydama Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), neteikdama komisijai svarstyti išvados dėl „Agrokoncerno“ finansuotų renginių, kuriuose reklamuotas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Įtaria esant palankią „valstiečiams“

Socialdemokratas Algirdas Sysas, po kurio skundo 2016-aisiais šis tyrimas buvo pradėtas, sako, kad dabar kyla prielaidų manyti, kad VRK pirmininkė išskirtinai palanki valdantiesiems „valstiečiams“.

„Mes neteigiame, kad čia jų žmogus, bet visi veiksmai veda link to, kad kuriamas aštuntasis baisių ar Naisių vasaros sezonas“, – kalbėjo jis.

Mano manymu, L.Matjošaitytė yra naudingas žmogus, dangstantis „Agrokoncerno“ ir „valstiečių“ galimai neskaidrius sandorius, – sakė E.Gentvilas.

„Tvarkietis“ V.Kamblevičius tikino, kad VRK taikomi dvigubi standartai jau akivaizdūs.

„Kai buvo konfliktas dėl R.Valentukevičiaus, pirmininkas pasiūlė atsistatydinti. Dabar situacija dar aštresnė, o pirmininkas nieko nesiūlo“, – sakė jis.

Kad L.Matjošaitytė galimai palanki „valstiečiams“, teigė manantis liberalas E.Gentvilas.

„Mano manymu, L.Matjošaitytė yra naudingas žmogus, dangstantis „Agrokoncerno“ ir „valstiečių“ galimai neskaidrius sandorius“, – sakė jis.

Susitikime su opozicija taip pat dalyvavusi Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė tikino, kad L.Matjošaitytė neturi sąsajų su „valstiečiais“. Esą ji buvo pasirinkta kaip kompetentinga buvusio VRK pirmininko pavaduotoja. Vis dėlto, pasak jos, į opozicijos abejones L.Matjošaitytės gebėjimu toliau vadovauti VRK žiūrėti pro pirštus negalima.

„Mes turime sulaukti VTEK sprendimo ir tada, manau, bus lengvesnis apsisprendimas. Truputį laiko ir viskas paaiškės“, – kalbėjo R.Baškienė.

Jei VTEK L.Matjošaitytę pripažintų nusižengusią, pasak Seimo vicepirmininkės, galimi keli keliai: VRK pirmininkės atsistatydinimas, pareigūnų išsakytas nepasitikėjimas arba balsavimas dėl nepasitikėjimo Seime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų