Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 09 23 /17:16

Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas buria Seimo komisiją Vitalijaus Gailiaus pasakojimams apie neteisėtą prezidentės spaudimą ištirti

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko, liberalo Vitalijaus Gailiaus teiginys, kad būdamas Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovu jis buvo neteisėtai spaudžiamas atleisti savo pavaduotoją Vytautą Giržadą, sukėlė diskusijų Seimo vadovybėje. Pirmadienio popietę Seimo pirmininkas „darbietis“ Vydas Gedvilas dėl to pasitarti sukvietė Seimo frakcijų seniūnus. Pasitarime valdančiųjų partijų ir „Drąsos kelio“ frakcijos bei mišri Seimo narių grupė nutarė, kad V.Gailiaus teiginius turi tirti speciali parlamentarų komisija.
V.Gailius žino, kurie būsimo Seimo nariai susiję su šešėliniu verslu.
V.Gailius žino, kurie būsimo Seimo nariai susiję su šešėliniu verslu. / BFL nuotr./T.Lukšio nuotr.

Į seniūnų pasitarimą buvo pakviestas ir pats V.Gailius. Jis teigė, kad prezidentės Dalios Grybauskaitės ir buvusio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio neteisėtą spaudimą jam turėtų aiškinti ir tirti prokuratūra, o ne Seimo nariai, tačiau V.Gailiaus nuomonės valdančiosios daugumos atstovai neišgirdo. Jie įsitikinę, kad tik laikinoji Seimo komisija gali išsiaiškinti, ar V.Gailius patyrė prezidentės spaudimą ir ar Lietuvoje siaučia „saugumiečių klanas“. 

„Aš, kaip Seimo pirmininkas, išklausiau visų frakcijų nuomonę ir inicijuosiu komisiją visoms šioms aplinkybėms ištirti. Klausimai dar bus suformuluoti, bet galiu teigti, kad komisija bus kuriama. Esminis uždavinys jai, kad viešojoje erdvėje pasirodė daug informacijos, metami tam tikri kaltinimai, reikia tas aplinkybes ištirti“, – aiškino, kodėl V.Gailiaus žodžius turi aiškintis Seimo narių komisija, Seimo pirmininkas V.Gedvilas.

V.Gailius teigė, kad neteisėtą spaudimą jam turėtų aiškintis ir tirti prokuratūra, o ne Seimo nariai, tačiau V.Gailiaus nuomonės valdančiosios daugumos atstovai neišgirdo.

Jis neprognozavo, ar komisijos darbas gali baigtis apkaltos prezidentei Daliai Grybauskaitei organizavimu.

„Apie tai nekalbu ir neprognozuoju, nes reikia visas aplinkybes ištirti. Aš negaliu prognozuoti, kas bus“, – kalbėjo V.Gedvilas. 

A.Kubilius: prasta Darbo partijos reklama

Tuo metu pasitarime dalyvavęs opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Andrius Kubilius, nepaisant to, kad FNTT skandalo metu jo partija stojo V.Gailiaus pusėn, dabar pareiškė nesupratęs, ką laikinoji komisija turėtų tirti.

„Kaip suprantu, tai Darbo partijos iniciatyva, ir jos pagrindinis tikslas yra prasidedanti prezidento rinkimų kampanija. Tą galiu labai aiškiai įvardyti, iš to neaiškaus kalbėjimo matau tik vieną komisijos sudarymo tikslą. Mano įsitikinimu, tai labai prasta iniciatyva“, – tvirtino A.Kubilius.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis entuziastingai komisijos burti taip pat nesiryžo. Jis pripažino, kad yra grėsmė, jog V.Gailiaus pakalbėjimu kitos partijos gali pasinaudoti siekdamos nusikratyti neparankių teisėsaugos pareigūnų.

„Bijau, kad kai kurios politinės jėgos, prisidengdamos Vitalijaus Gailiaus istorija, bando galbūt suvesti sąskaitas ar su neįtikusiais teisėsaugos pareigūnais, ar su valstybės institucija. Nesakau, kad nereikia tirti, bet reikia aiškiai susitarti, ką tirsime (...) Matau, kad šalia noro išsiaiškinti yra noras svetimomis rankomis pažarstyti žarijas“, – teigė liberalas.

Ieškos gaujų

Savo ruožtu „tvarkiečiai“ ir „darbiečiai“ įsitikinę, kad visus V.Gailiaus pasisakymus reikia nuodugniai tirti. „Tvarkos ir teisingumo“ partijos seniūnas Petras Gražulis tvirtino, kad komisija turės išsiaiškinti saugumiečių gaują, kuri neva Lietuvoje siautėja nuo jo partijos pirmininko Rolando Pakso apkaltos.

V.Uspaskichas tuo tarpu tvirtino, kad komisija turės nustatyti ne tik, ar VSD yra gauja, bet ir ar valstybės vadovai darė spaudimą pareigūnams.

Primename, kad minčių Seime aiškintis, ar šalies prezidentė nenusižengė įstatymams parlamento vadovui kilo po to, kai V.Gailius televizijoje pareiškė patyręs spaudimą iš prezidentūros ir Vidaus reikalų ministerijos vadovybės.

„Taip, aš buvau neteisėtai ir nusikalstamai spaudžiamas padaryti neteisėtus veiksmus. Tai patvirtino teismo nutartis dėl dviejų neteisėtų įsakymų. Buvau spaudžiamas tiek Vidaus reikalų ministerijos vadovų, tiek Prezidentūros daryti neteisėtus veiksmus“, – sakė V.Gailius.

Jis tikino, kad neteisėtą spaudimą kalbėdama telefonu prieš jį panaudojo valstybės prezidentė Dalia Grybauskaitė.

V.Gailiaus teiginių pagrįstumą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto bei Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos prašo įvertinti ir Valstybės saugumo departamentas (VSD). Departamento nepasitenkinimą sukėlė V.Gailiaus pareiškimai apie neva Lietuvoje siaučiančią saugumiečių gaują.

V.Gailius ir V.Giržadas buvusio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio sprendimu iš FNTT atleisti 2012 metų vasario 15 dieną. V.Giržadą į pareigas FNTT praėjusią savaitę grąžino teismas.

Papildysime.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais