„Kad pokyčiai ten turėtų būti, aš net neabejoju“, – interviu Žinių radijui trečiadienį teigė V.Gedvilas.
Jis nemano, kad tokius pertvarkymus siūlantys Darbo partija-leiboristai deleguoti ministrai permainomis į savo rankas nori perimti ESFA lėšų skirstymą.
„Pakankamai normalu – mūsų partijai priklauso švietimo bei socialinės apsaugos ir darbo sritys (Švietimo ir mokslo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos yra ESFA dalininkės – red.). Man ir pačiam keista pasidarė, kai pradėjo ministrai daryti kažkokias pertvarkas, peržiūrėti struktūrą, visi tai matė kaip korupcinius dalykus. Tai aš galvoju, kad per daug skaudžiai čia į viską reaguojama. Manau, kad žymiai geriau kai keletas žmonių valdo ir kontroliuoja šias struktūras, o ne kai tai daro vienas“, – teigė Seimo vadovas.
ESFA dalininkai socialinės apsaugos ir darbo bei švietimo ir mokslo ministrai buvo sutarę ESFA valdybai, kurioje 4 iš 6 narių – Darbo partijos-leiboristų atstovai, suteikti daugiau galių, tačiau po susitikimo su finansų ministru Rimantu Šadžiumi, buvo pasiektas susitarimas pertvarką atidėti – sutarta, kad planuojama pertvarka privalės būti suderinta su Finansų ministerija.
V.Gedvilo teigimu, „didelių nuogastavimų neturėtų būti“ dėl permainų ESFA, nes, pasak jo, kai daugiau institucijų ir žmonių kontroliuoja lėšų skirstymą, yra daugiau viešumo ir kontrolės: „Jeigu pinigus valdo vienas žmogus ir vieno žmogaus balsas nulemia tų pinigų skirstymo srautus, nemanau, kad tai yra teisinga. Turėtų būti daugiau žmonių, didesnis viešumas ir didesnė kontrolė“.
Seimo pirmininkas mano, kad dėl siūlomų pakeitimų labiausiai baiminasi esamos ESFA struktūros kūrėjai: „Senos tradicijos nusistovėjusios, valdė arba dešinieji, arba kairieji. Galbūt jie turi tokį norą neišardyti tų struktūrų, kurios buvo sukurtos“.
„Manau, kad veikia pagal politinius interesus ir reikia pragmatiškai pasižiūrėti (į siūlymus dėl pertvarkos – BNS) ir nedaryti skubotų išvadų“, – teigė V.Gedvilas, atsakydamas į klausimą, ar, jo nuomone, ESFA iki šiol buvo politizuota.
2007-2013 metais ESFA buvo atsakinga už įspūdingą sumą, gerokai viršijančią 3 mlrd. litų ir tikėtina, kad 2014-2020-ųjų paramos laikotarpiu ši suma bus dar didesnė.