„Aš vertinu šį incidentą kaip visiškai nereikalingą įtampos kėlimą. Situacijoje, kai Lietuva patiria pakankamai daug išorinio spaudimo, tikrai buvo galima kur kas sklandžiau tokius dalykus išspręsti, o ne kelti įtampas iš esmės lygioje vietoje“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Klausiama, kas šioje situacijoje kelia įtampas, V.Čmilytė-Nielsen atsakė, kad „šiuo atveju, matyt, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas turi visus įrankius savo rankose, kaip komiteto pirmininkas, kaip komiteto atstovas, kitokiu būdu elgtis“.
„Šiandien matome, kad tos įtampos, tie nesutarimai, kurie išeina į viešą erdvę, tikrai nėra naudingi Lietuvai ir labai džiugina Lietuvos priešus“, – reziumavo parlamento vadovė.
Premjerė Ingrida Šimonytė ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ketvirtadienį atsisakė komentuoti galimybes parlamentarui Žygimantui Pavilioniui toliau vadovauti Seimo Užsienio reikalų komitetui (URK).
„Susilaikysiu nuo komentarų šiuo klausimu“, – žurnalistams Seime sakė I.Šimonytė.
„Nesiimu vertinti niekaip. Šiandien turime išspręsti tikrai kur kas svarbesnį klausimą“, – teigė G.Landsbergis, turėdamas omenyje tebesitęsiantį „Belaruskalij“ trąšų tranzitą per Lietuvą, nepaisant įsigaliojusių JAV sankcijų šiai įmonei.
Buvę diplomatai Ž.Pavilionis ir A.Skaisgirytė kritikos vienas kito atžvilgiu pažėrė po prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos (URM) viešų aiškinimųsi, ar apie tuometinės Vokietijos kanclerės Angelos Merkel skambutį Baltarusijos autoritariniam vadovui Aliaksandrui Lukašenkai žinojusi prezidentūra apie tai informavo URM.
A.Skaisgirytė interviu Žinių radijui pasakė, kad apie skambutį tie, kuriems reikėjo žinoti, buvo informuoti, o Ž.Pavilionis reaguodamas paskelbė, kad kviesis prezidento patarėją paaiškinti situacijos į Seimo komiteto posėdį bei nusiuntė jai raštą su klausimais.
Ž.Pavilioniui atsakydama Prezidentūros kanceliarija savo rašte nurodė, kad jis negali reikalauti atsakymų iš politinio pasitikėjimo pagrindu dirbančios prezidento vyriausiosios patarėjos. Seimo URK vadovui adresuotame rašte, kurio kopija pridėta ir Seimo Etikos ir procedūrų komisijai, taip pat keliamas klausimas, ar toks komiteto vadovo elgesys atitinka konstitucinę Seimo nario priesaiką.
Ketvirtadienį interviu Lietuvos radijui prezidento vyriausioji patarėja A.Skaisgirytė pareiškė, kad Seimo URK vadovas Ž.Pavilionis „neturėtų vykdyti savo atskiros užsienio politikos, nes neturi tam jokių konstitucinių įgaliojimų“.