– Ir taip netgi stiprinti profsąjungų galią?
Norėtųsi, kad profsąjungos pažiūrėtų visą projektą, kuris yra pateiktas sistemiškai.
– Taip. Ir individualiose kolektyvinėse sutartyse galima daug lanksčiau ir daugiau visko suderinti, negu mes galime Valstybės mastu visiems pasiūlyti. Iš tiesų, yra klausimų, į kuriuos reikia žiūrėti plačiau. Šiandieniniame susitikime su profsąjungų atstovais supratau, kad jie nagrinėjo tik Darbo kodeksą, bet nežiūrėjo į kitus įstatymus.
Iš tų klausimų, kurie jiems kyla, supratau, kad daugelis tų klausimų sprendžiami visame socialinio modelio pakete, tik kituose, ne Darbo kodekse, įstatymuose. Norėtųsi, kad profsąjungos pažiūrėtų visą projektą, kuris yra pateiktas sistemiškai.
– Ar jūs vis dar laikotės nuomonės, kad jeigu Trišalė taryba nepritars kai kuriems punktams, arba bus nerastas kompromisas, tai negali būti tvirtinama Seime?
– Tikrai laikausi nuomonės, kad socialiniai partneriai turi peržiūrėti tą projektą. Vyriausybė šį projektą į Seimą atnešė pavasarį, kai šis modelis buvo visiškai nediskutuotas su profesinėmis sąjungomis.
– A.Butkevičius: tikrai ne. Galiu atnešti jums protokolus susitikimų, kada jie prasidėjo.
– L. Graužinienė: premjere, nereikia prieštarauti. Nebuvo derintas šis modelis.
– A.Butkevičius: Profsąjungų atstovai dalyvavo vyriausybės pasitarimuose, posėdžiuose. Ponas Černiauskas dalyvaudavo, pasisakydavo. Taip pat vyko ir Trišalės tarybos posėdžiai.
– L. Graužinienė: gerbiamas premjere, vyriausybė patvirtino viską per vieną posėdį. Iš tikrųjų tokių diskusijų, kokios vyko vasarą, iki tol nebuvo, o tai reikėjo padaryti anksčiau.
L.Graužinienė: gerbiamas premjere, vyriausybė patvirtino viską per vieną posėdį.
– A.Butkevičius: Trišalė taryba iš pradžių rinkdavosi kartą per mėnesį. Jeigu tokiu tempu būtume dirbę ir kartą per mėnesį diskutavę atskirus projekto punktus, mums būtų reikėjo mažiausiai 26 mėn. viską aptarti. Kita vertus, mes kuriame tokią sistemą, pavyzdžiui, pensijų klausimu, kad nė vieni politikai, artėjant rinkimams, negalėtų „iš lubų“ pasakyti – didinam pensijas. Ne, yra formulės, pagal kurias viskas skaičiuojama, ir žadėti jau daug sunkiau.
– L. Graužinienė: tokiu atveju mes turime visi sutelkti jėgas ties šiuo projektu, kad jis būtų priimtas dar rudens sesijoje. Priešingu atveju, tai taps rinkiminiu žaidimu.
– Bet iš to, ką jūs sakote, panašu, kad tikimybė viską priimti rudenį yra ne pati didžiausia, ar ne?
– Tikrai ne pati didžiausia. Juk žinote, kad Seimas turi tris priėmimo stadijas: pateikimas, svarstymas ir priėmimas. Kiekvienas Seimo narys turi teisę registruoti pataisas jau po svarstymo. Tuomet, prieš priėmimą, mes turime balsuoti dėl kiekvienos papildomos pataisos. Tai tikrai yra didelis politinis procesas.