Kalbėdama bendrame Lietuvos ir Lenkijos parlamentų minėjime pirmadienį ji pabrėžė, kad Gegužės 3-iosios Konstitucija buvo pirmoji moderni rašytinė Konstitucija Europoje ir antroji rašytinė Konstitucija pasaulyje.
„Tai pasididžiavimo vertas faktas. Tuomet buvome pirmeiviais konstitucinių procesų, vėliau ir europiniu, ir pasauliniu lygmeniu tapusių magistraliniais“, – sakė Lietuvos parlamento vadovė.
Pirmadienį Lietuva ir Lenkija drauge mini Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230-ąsias metines. Ta proga Vilniuje ir Varšuvoje vyksta bendras nuotolinis šventinis Lietuvos ir Lenkijos parlamentų minėjimas.
Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen savo kalboje pripažino, kad dėl Gegužės Konstitucijos Lietuvoje nėra visiško sutarimo.
„Yra balsų, sakančių, kad dokumente nėra paminėtas Lietuvos vardas, kad tai yra Lietuvos suvereniteto aižėjimo ženklas. Bet vis dažniau laimi požiūris, jog negalima atsisakyti bendro, mums teisėtai priklausančio Lietuvos ir Lenkijos valstybės istorinio kultūrinio paveldo, kurio neatskiriama dalis yra ir Gegužės 3-osios Konstitucija“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
„Požiūrių skirtumai nesukliudė prieš dešimtmetį Seimui priimti rezoliuciją dėl Gegužės 3-osios Konstitucijos. Jie nekliudo mums ir šiandien – iškilmingai minint šio istorinio fakto 230 metų sukaktį. Neturime likti uždaryti praeityje, kiekvienas su savo atskira nuomone. Privalome matyti ateities perspektyvą ir sutelkto veikimo galimybes“, – pažymėjo parlamento vadovė.
Metinių proga Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąją ponia vieši Lenkijoje, Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis sekmadienį lankėsi Vilniuje.
Gegužės 3-iosios Konstitucija laikoma pirmąja Konstitucija Europoje. Ji priimta Abiejų Tautų Respublikos Ketverių metų Seimo 1791 metų gegužės 3 dieną.
Lenkijoje gegužės 3-oji yra svarbi valstybinė šventė, tuo metu Lietuvoje ši data minima kukliau, nes Konstitucija, kai kuriais vertinimais, sumažino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės savarankiškumą bendroje valstybėje su Lenkija.