2010 01 11

Seimo švaistūnai kratosi viešumo

„Kiek dar kentėsime?! Užtenka! Šalin tuos kvitus!“ Tokie šūksniai vis garsiau aidi iš Seimo narių, turinčių visuomenėje atsiskaityti už išlaidas, skirtas parlamentinėms reikmėms, lūpų.
D.Teišerskytė
D.Teišerskytė / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Daugeliui Seimo narių, atrodo, galutinai nusibodo atsiskaitymo už kiekvieną panaudotą mokesčių mokėtojų centą procedūra, rašo „Lietuvos rytas“.

Maždaug pusė visų parlamentarų ataskaitas, kaip naudojo lėšas parlamentinei veiklai, sukandę dantis Seimo kanceliarijai pristatė paskutinę tam numatyto termino dieną – sausio pradžioje.

Apie tai, kad „taip toliau negali tęstis“, pragydo net kai kurie Seimo etikos sargai.

Pirmas rimtas tautos išrinktųjų maištas prieš kvitus kilo praėjusių metų pabaigoje. Jį įžiebė prokurorai.

Teisėsaugininkai nusitaikė į patį švenčiausią daiktą – į Seimo narių už parlamentinei veiklai skiriamus pinigus nuomojamus prabangius automobilius.

Apie 90 politikų įtariami su privačiomis bendrovėmis sudarę slaptus susitarimus, kurie numato, kad baigus darbą Seime šie automobiliai politikams bus parduoti už likutinę vertę.

Išgąsčio ir pykčio apimti parlamentarai ne tik puolė skubiai tikrinti ir taisyti savo dokumentų, bet ir neoficialiai raginti maištauti – nusimesti tiek daug rūpesčių keliantį viešumo jungą.

Vienas maištininkų – socialdemokratų milijonierius Bronius Bradauskas, etikos sargų neseniai baustas už tai, kad už biudžeto pinigus nuomojosi automobilį iš jo paties šeimai priklausančios bendrovės.

„Tai, kas yra dabar, – idiotizmų idiotizmas ir absurdų absurdas. Rink tuos kvitukus, visur jų reikalauk, o į tave tada žiūri kaip į nežinia ką“, – savo ir kolegų dvasines kančias persakė socialdemokratas.

Kad parlamentinei veiklai skirtas lėšas Seimo narys privalo gauti, yra numatyta pačioje Konstitucijoje. Todėl politikai savo priedus prie algų gina remdamiesi būtent pagrindiniu šalies įstatymu.

„Galėtume tuos pinigus iš viso nubraukti ir pažeisti tą Konstituciją – mat ją perkūnas. Bet man pačiam tai nepatogu siūlyti. Aš tai dar turiu šiokį tokį verslą, o kai kurie kolegos sunkiai išsiverčia ir su tais priedais“, – dėstė milijonierius.

B.Bradausko nuomone, reikėtų pusę dabar skiriamų pinigų neatsiskaitytinai skirti Seimo narių transportui, o kitą pusę – tik kanceliarinėms prekėms ir skelbimams spaudoje, už kuriuos reikėtų atsiskaityti.

Kad reikia keisti dabartinę biudžeto lėšų naudojimo tvarką, mano ir kai kurie Etikos ir procedūrų komisijos nariai – valdantiesiems liberalams priklausanti Dalia Teišerskytė ir opoziciniams „darbiečiams“ atstovaujantis Mečislovas Zaščiurinskas.

„Taip, kaip dabar yra, nebegali būti. Seimo vadovybė taip aiškiai ir nepasakė, kam tuos pinigus galima naudoti. Todėl tebesitęsia visokios nesąmonės, absurdiški įtarinėjimai.

O labiau žmonių pažeminti, nei atiduodant automobilių nuomos sutartis prokurorams, neįmanoma.

Po tokių istorijų būti Seimo nariu jau nelabai ir norisi“, – dūsavo neseniai „nacionaline vertybe“ pasivadinusi D.Teišerskytė.

Liberalė, kaip ir B.Bradauskas, mano, kad lėšas parlamentinei veiklai reikėtų skirti pagal anksčiau galiojusią tvarką – tam tikrą sumą transportui ir kanceliarinėms prekėms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų