Rašte Seimo Valdybai sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rekomendavo Seimo nariams ir kanceliarijos darbuotojams dėl COVID-19 tirtis kas septynias dienas, esą prie parlamento galima būtų pastatyti palapinę tyrimams.
Taip pat siūlyta įvesti privalomą sveikatos deklaraciją visiems Seimo lankytojams.
Tačiau Seimo Valdybos nariai kategoriškai prieštaravo tokiems siūlymams.
„Tai bus vertinama kaip privilegija. Statyti palapinę prie Seimo? Niekada tam nepritarsiu“, – teigė „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas.
Ar tie žurnalistai spjaudo ant mūsų? Na, nespjaudo.
Valdybos nariai svarstė, ar į Seimo rūmus išvis dar įleisti žurnalistus, ar su jais kalbėtis tik lauke. Nutarta sprendimų neturėti. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tuomet siūlė bent jau pagalvoti, ar žurnalistus leisti į posėdžių salės balkoną, tačiau čia žodį tarė jo pavaduotoja „valstietė“ Rima Baškienė.
„Ar tie žurnalistai spjaudo ant mūsų? Na, nespjaudo“, – pati paklausė ir atsakė R.Baškienė. Anot jos, visi žurnalistai Seime lankosi su kaukėmis, respiratoriais. Ji tikino, kad klausimas išvis neturi būti svarstomas, nes žiniasklaida bet kokius naujus suvaržymus interpretuos kaip jų laisvės informuoti visuomenę apribojimą.
Posėdžiaus dieną, o ne dvi
Parlamentas į įprastą režimą taip pat dar negrįžta. Nors opozicija reikalavo rinktis į posėdžius dvi dienas – antradienį ir ketvirtadienį, kaip numatyta Seimo Statute, valdantieji antradienį nutarė posėdžiauti vieną dieną per savaitę.
Pasak Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininko Gabrieliaus Landsbergio, valdantieji, prisidengdami karantinu apriboja opozicijos teises, nerengia Vyriausybės valandos ir atima galimybę užduoti klausimus ministrams.
„Bendros karantino sąlygos yra lengvinamos, todėl nedirbantis Seimas atrodo tikrai keistai“, – sakė jis.
Tačiau R.Karbauskis tvirtino, kad posėdžiauti dvi dienas per savaitę būtų nesaugu.
„Argumentai dirbti ar nedirbti: du metrai atstumas, visi kiti reikalavimai turi būti vykdomi. Kurioj dar vietoje susirenka tiek žmonių tokioje salėje, tokiam plote? Nėra tokios. (...) Jei nors vienas iš mūsų susirgs, mes turėsime dviejų savaičių priverstinį karantiną. Mes ne Lietuva, mes nesilaikome?“ – klausė R.Karbauskis.
Kurioj dar vietoje susirenka tiek žmonių tokioje salėje, tokiam plote? Nėra tokios.
Pasak jo, nuo vieno posėdžio iki kito turi praeiti bent savaitė, kad Seimo nariai, jei užsikrėstų koronavirusu, galėtų pajusti kažkokius simptomus.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pasisakė už du posėdžius per savaitę. Pasak jo, tarp jų visi Seimo nariai galėtų kas dvylika dienų savanoriškai pasidaryti koronaviruso tyrimus. Be to, esą būtų galima dirbti dviejose salėse, kad kita galėtų būti dezinfekuojama, išvėdinama, kol bus dirbama kitoje.
Tačiau šie argumentai liko neišgirsti. Vienuolikai valdančiųjų balsavus už posėdžius vieną dieną, o devyniems už du posėdžius per savaitę, nutarta posėdžiauti vieną dieną.
Pasigedo demokratijos
I.Degutienė tikino, kad sprendimas neteisėtas ir dėl posėdžių dažnumo antradienį iš naujo turės spręsti visas Seimas.
„Paaiškinkite, ar mes teisinėje valstybėje gyvename, ar ne?“ – klausė I.Degutienė.
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas jai pritarė tvirtindamas, kad Seimo Seniūnų sueiga tikrai negali panaikinti Valdybos sprendimo, kuriuo jau buvo nutarta šią savaitę rengti du posėdžius.
Savo ruožtu valdantieji linksta manyti, kad pakanka vieno posėdžio.
Seimas galiausiai balsavimu nusprendė posėdžiauti vieną dieną.
Mišrios Seimo narių grupės atstovas Andrius Mazuronis apgailestavo, kad valdantieji neieško sutarimo ir tvirtino, kad opozicija ras būdų žlugdyti normalų darbą.
„Kai tokiam kontekste mes ribojame savo darbo laiką, mes juokingai atrodome prieš žmones. Seimas turi dirbti. Mes esame parlamentinė valstybė, ne prezidentinė ar vyriausybinė, kaip galbūt kas nors norėtų“, – aiškino jis.