Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 08 06

Seimo vicepirmininkė R.Baškienė nepalaiko R.Karbauskio plano tęsti NSGK tyrimą

Seimo vicepirmininkė, „valstietė“ Rima Baškienė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio inicijuojamą parlamentinį tyrimą dėl neteisėtos įtakos politiniams procesams buvusių vyriausybių valdymo laikotarpiu vertina kritiškai. Jos teigimu, svarbiau, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo išvados ir pasiūlymai taptų įstatymais.
Rima Baškienė
Rima Baškienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Mano parašo ten nėra. Aš iš pat pradžių pasisakiau už tai, kad Seimas turi dirbti priimdamas įstatymus“, – trumpai R.Karbauskio aktyviai palaikomą iniciatyvą, kurią savo parašais parėmė 58 Seimo nariai, įvertino R.Baškienė.

Ji sakė, kad „praeities klaidas“ jau įvertino NSGK, po tyrimo pateikęs išvadas ir pasiūlymus. R.Baškienės teigimu, dabar svarbiausia – kad atsižvelgus į NSGK tyrimą, būtų parengti ir priimti reikalingi įstatymai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas

„Reikia dirbti. Ir visa tai, ką Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas padarė, įgyvendinti. Ar reikia naujo tyrimo? Aš niekada nepasisakiau už komisijų sudarinėjimą, kad reiktų tirti, tirti, tirti...

Reikia dirbti. Ir visa tai, ką Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas padarė, įgyvendinti. Ar reikia naujo tyrimo? Aš niekada nepasisakiau už komisijų sudarinėjimą, kad reiktų tirti, tirti, tirti...

Visada mano pozicija buvo nuosekli, pasisakant už ateities matymą, konkrečių problemų sprendimą, kad geriau gyventi būtų žmonėms, o ne tyrinėti ten buvusias... Yra struktūros, yra tarnybos ir kiekvienas turi dirbti savo darbą. Šiuo atveju aš pasitikiu prokuratūra, pasitikiu departamentais, STT ir visais kitais, kurie savo darbą atlieka puikiai: dirba, tikrina ir toliau tą turi daryti“, – sakė R.Baškienė.

Pasak R.Baškienės, ji Seime tyrimų komisijų sudarymui anksčiau nepritardavo daugeliu atvejų ir greičiausiai taip pat elgtųsi ir dabar, nebent „atsirastų kažkokie ypatingi argumentai, kodėl tai reikia tyrinėti“.

„Kodėl tas laikotarpis? Kyla be galo daug klausimų, o gal dar ankstesnį reikėtų paimti ir visa kita. Bet aš akcentuoju, mano požiūris visuomet buvo į ateitį, į žmonių problemų sprendimą, bet ne praeities tyrinėjimą. Tam yra atitinkamos tarnybos, o ne Seimo narių komisijos“, – sakė parlamentarė.

„Valstiečio“ Mindaugo Puidoko kreipimosi į VSD R.Baškienė sakė taip pat nepasirašiusi ir vertinanti jį kaip asmeninę Seimo nario iniciatyvą.

„Manau, kiekviena tokia iniciatyva turėtų būti ne tik dešimties Seimo narių aptarta ir pasirašyta, bet aptarta ir frakcijoje. Tai labai svarbu ir dėl žinojimo, ir dėl pritarimo. Dabar tai yra asmeninė pono M.Puidoko ir dešimties pasirašiusių iniciatyva“, – sakė Seimo vicepirmininkė.

J.Džiugelis aiškinsis frakcijai

15min Seimo vicepirmininkės taip pat teiravosi, kaip ši vertina situaciją, susiklosčiusią tarp R.Karbauskio ir J.Džiugelio. Primename, kad J.Džiugelis R.Karbauskį pavadino „patologiniu melagiu“, bet vėliau, R.Karbauskiui pareiškus, kad J.Džiugelio buvimas frakcijoje yra tik laiko klausimas, atsiprašė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Justas Džiugelis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Justas Džiugelis

„Manau, kad viską galima ir privalu išsiaiškinti asmeniškai, o ne viešai tą skelbti, vieną pamąstymą ar kitą emociją. Blogai, kad tai išeina į viešumą, o paskui tenka atsiprašyti. Prieš sakant, reikia galvoti. Manau, Justas galbūt pasikarščiavo, paskubėjo, dėl to jis, matyt, ir atsiprašė.

Manau, Justas galbūt pasikarščiavo, paskubėjo, dėl to jis, matyt, ir atsiprašė.

Bet kiekvienas žodis turi būti apgalvotas“, – sakė R.Baškienė.

Paklausta, ar J.Džiugelio atsiprašymas reiškia, kad jis liks frakcijoje, R.Baškienė teigė, kad tai priklauso ir nuo to, ką jis pasakys frakcijos kolegoms.

„Manau, ir frakcija norės išgirsti ne tik feisbuke nuskambėjusius jo žodžius, skaitytus spaudoje ar iš feisbuko, bet ir pokalbis turi būti. Nes kaltinti melu vienas kitą, šitam tikrai turi būti pagrindas, jeigu tai yra sakoma. Jeigu nėra pagrindo – tokių žodžių nevalia sakyti“, – pabrėžė R.Baškienė.

Parlamentarės teigimu, kiekvienam žmogui pasitaiko suklysti, ir jei J.Džiugelis pripažįsta klaidą, frakcija jam turėtų būti atlaidi.

„Bet kiekvienas žmogus turi galvoti, ar vienas kitas paklydimas nesunaikins pasitikėjimo juo. Tad gerbiamas Justas turėtų galvoti, kaip atkurti frakcijos pasitikėjimą“, – pabrėžė R.Baškienė.

„Tvarkiečiai“ palengvintų gyvenimą

Galimas „tvarkiečių“ prisijungimas prie valdančiosios daugumos Seime, R.Baškienės teigimu, būtų naudingas, nes palengvintų sprendimų priėmimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

„Priimant sprendimus yra daug lengviau, kai yra aiški valdančioji dauguma, turinti ne tik formaliai skaičių tą, kuris yra daugiau negu 71. Jeigu skaičiuotume dabar, koalicija, kuri susidaro iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei socialdemokratų darbo frakcijos, jau nebėra 71, jei aritmetiką taip dėliotume, opozicijos skaičius jau būtų didesnis. (…) Sklandesniam darbui iš tikrųjų svarbu, kad valdančioji dauguma turėtų persvarą. Tada ji ir vadinasi dauguma, kai ji turi daugiau negu septyniasdešimt vieną.

Sklandesniam darbui iš tikrųjų svarbu, kad valdančioji dauguma turėtų persvarą. Tada ji ir vadinasi dauguma, kai ji turi daugiau negu septyniasdešimt vieną.

Tas susitarimas, jeigu jis įvyks tarp, pabrėžiu, ne partijų, o frakcijų, manau, prisidės prie bendro darbo“, – pridūrė Seimo vicepirmininkė.

Jos teigimu, su „tvarkiečiais“ bus kalbamasi, bet konkretus bendradarbiavimo pobūdis yra diskusijų klausimas, o „tvarkiečių“ pasiūlymus ir tai, ar įmanoma juos įgyvendinti, dar vertins Vyriausybė.

„Reikia matyti ne siaurai: atstatykite tą ar aną. Reikia žiūrėti, ar yra lėšų. Nes galima labai greitai pažadėti populistiškai viena ar kita, tačiau reikia mąstyti, kokios galimybės yra įgyvendinti. Ne tik sutarti dėl sutarimo, o sutarti, kad išspręstume tą ar kitą problemą“, – sakė R.Baškienė.

Seimo vicepirmininkų skaičiaus sumažinimas galėjo būti klaida

Paklausta, kaip vertina idėją vėl padidinti Seimo pirmininko pavaduotojų skaičių iki 7, R.Baškienė abstrakčiai kalbėjo, kad toks sprendimas būtų „galbūt ir tikslingas“ ir kad tokius pasiūlymus Seimas greičiausiai svarstys rudens sesijos metu.

Jei partijos „Tvarka ir teisingumas“ ir Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos Seime parems valdančiąją daugumą, Seimo vicepirmininkų skaičius bus padidintas ir jos gaus po postą Seimo valdyboje, anksčiau yra sakęs LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Anot R.Baškienės, sprendimas sumažinti Seimo pirmininko pavaduotojų skaičių nuo 7 iki 5, kurį anksčiau šios kadencijos metu inicijavo patys „valstiečiai“, galimai buvo klaida.

R.Baškienė akcentavo, kad šiam pasiūlymui įgyvendinti reikėtų Seimo statuto pataisų, kurių pateikimas ir svarstymas gali šiek tiek užtrukti. Už tokias pataisas turėtų balsuoti bent 71 Seimo narys.

„Jeigu toks skaičius bus ir poreikis, tai yra būtina sąlyga tolimesniam sėkmingam Seimo darbui. Kad valdančioji dauguma galėtų spręsti, kad valdyboje galėtume išsamiau ir daugiau išgirsti skirtingų nuomonių kitų frakcijų, galbūt ir tikslinga didinti vicepirmininkų skaičių pripažįstant, kad galbūt sumažinimas nebuvo racionalu“, – sakė ji.

Ji sakė norinti pabrėžti, kad iniciatyvą didinti Seimo vicepirmininkų skaičių anksčiau buvo iškėlę ir liberalai, teigdami, kad opozicijos atstovų Seimo valdyboje, esant dabartinės sudėties Seimui, turėtų būti daugiau. Šiuo metu Seimo valdyboje yra vienintelė opozicijos atstovė – konservatorė Irena Degutienė.

„Aišku, kitas argumentas buvo išsakytas, kad opozicija turėtų gebėti susitarti ir išsirinkti savo opozicijos lyderį, ko beveik per dvejus metus jie nesugebėjo padaryti. Opozicija turėtų savo opozicijos lyderį ir jis kaip atstovas dalyvautų valdyboje, turėtų visas teises priimant sprendimus balsuoti. Jo balsas būtų girdimas“, – sakė R.Baškienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai