„Mitingo tema yra įvardinta – apginkime Lietuvos respublikos Konstituciją. Kalbėtojai pasiskirstę Konstitucijos straipsnius, kurie pažeisti, ir viską išgirsite renginio metu“, – BNS mitingo išvakarėse sakė Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovas Raimondas Grinevičius.
Mitingo organizatoriai teigia, kad karo Ukrainoje pretekstu šalyje esą faktiškai įvesta ir kasdien stiprinama diktatūra, cenzūruojama spauda, ribojamos ir laužomos piliečių konstitucinės teisės ir laisvės. Tvirtinama, kad nepaisant didžiosios visuomenės daugumos valios Seime planuojama priimti Konstitucijai prieštaraujantį civilinės sąjungos įstatymą.
Mitingas baigėsi rezoliucija: reikalaujama apginti šalies Konstituciją, žmogaus ir šeimos teises
16:14 Atnaujinta 16:19
Mitingo pabaigoje Algimantas Rusteika perskaitė mitingo rezoliuciją. Joje buvo reikalaujama apginti šalies Konstituciją, žmogaus ir šeimos teises. Mitingas baigėsi E.Masytės daina „Laisvė“.
Mitingas baigėsi, žmonės skirstosi.
15min žurnalistai baigia savo darbą mitingo vietoje, dėkojame skaitytojams, kad buvote su mumis.
Policija: mitingas – be incidentų
16:11
Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Renaldas Žekonis teigė, jog mitingas vyko ramiai ir incidentų nefiksuota.
„Kaip matote, mitingas nėra labai gausus, tikrai ne 15 tūkst., kaip organizatoriai planavo, renginys ramus, šiam momentui galiu padėkoti organizatoriams, kad atsižvelgė į mūsų pasiūlymus, kaip organizuoti renginį, kad būtų užtikrinta viešoji tvarka. Renginys vyksta ramiai, jokių incidentų nefiksuota“, – žurnalistams renginio vietoje sakė R.Žekonis.
Protestuoti prieš mitingą buvo atėjusi grupelė jaunuolių, bet paprašyti pareigūnų jie paliko renginį.
„Jaunuolių grupė turėjo savo nuomonę, kaip ir natūralu Lietuvoje, reiškė ją, todėl mes paprašėme, kad neeskaluotų konflikto, pasitrauktų iš mitingo vietos. Suprato, klausimų nebuvo, mes geranoriškai paprašėm pasitraukti“, – sakė R.Žekonis.
Parašai prieš vakcinas
15:49
Renginio metu savanoriai renka parašus prieš greituosius Covid-19 testus bei vakcinaciją.
Grįžo protestuotojų kritikai, bet po konflikto vėl paliko mitingo vietą
15:48 Atnaujinta 16:04
Po valandos grįžo dalyviai, kurių plakatai, renginio organizatorių nuomone, prieštarauja mitingo idėjoms.
Kilo nesutarimai tarp renginio dalyvių. Mitingo dalyviai prašo nepalankių plakatų laikytojų išeiti, bando uždengti jų plakatus, vadina „durneliais” ir „tautos priešais”.
Mitingo savanoriai teigia, kad tokie plakatai provokuoja mitingo dalyvius.
Mitingo dalyviai paklausė pareigūnų nurodymų, nuleido plakatus ir ir vėl paliko mitingo teritoriją.
„Nepalankių” plakatų turėtojai 15min žurnalistams teigė, jog atėjo išreikšti savo nuomonės ir pajuokauti iš susiklosčiusios situacijos.
Ant plakatų buvo užrašyta „Atsiprašau, kad vėluoju“, „Dydis nesvarbu“, „Mano nuomonė“, „RAMPAMPAM“ ir kt.
Kalbą pasakė ir Z.Šličytė
15:33 Atnaujinta 15:46
Į mitingo dalyvius kreipėsi Aukščiausiosios Tarybos deputatė Zita Šličytė.
Savo kalboje buvusi politikė teigė, jog šiuo metu politikai negina Konstitucijos ir pažeidžia jos vertybes, manipuliuodami svetimais Europos Sąjungos įstatymais.
Ji ragino, kad žmonės atkreiptų dėmesį, jog šiuo metu kai kurie įstatymai prieštarauja šalies Konstitucijai. Renginio organizatoriai deputatei įteikė gėlių, mitingo dalyviai skandavo „ačiū“.
Z.Šličytė apie save priminė, kai Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga, Seime savo kalboje kritikavo valdžią, piktinosi „Lietuvos homoseksualizacija“, kalbėjo apie „pederastiją“. Dėl to dalis parlamentarų ir svečių paliko Kovo 11-osios salę.
Dėl Z.Šličytės teiginių buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, bet rugsėjį jis buvo nutrauktas.
15min baigė tiesioginę mitingo vaizdo transliaciją, bet įvykius toliau stebime
15:13 Atnaujinta 15:36
Protesto mitingas pamažu eina į pabaigą. 5min baigė tiesioginę mitingo vaizdo transliaciją, tačiau mūsų žurnalistai mitingo vietoje toliau stebi įvykius ir čia skelbsime naujausią informaciją.
Nors renginys dar nesibaigė, dalyviai jau skirstosi. Pusę keturių jau buvo išsiskirstę apie pusė į mitingą susirinkusių protestuotojų.
Kyla įtampa: policija paprašė mitingo dalyvius kritikuojančius žmones išeiti
14:43 Atnaujinta 14:54
Mitingo savanoriai prašo pareigūnų pagalbos – nori, kad iki dešimties žmonių su protestuotojus kritikuojančiais plakatais išeitų.
Organizatoriai teigia, kad tai provokatoriai.
Policijos pareigūnai paprašė žmonių, kurie nepritaria protestuotojams, palikti protestą.
Kilo pirmieji nesutarimai. Mitingo dalyvė pradėjo trypti ant vaivorykštės vėliavos.
Renginio organizatorių prašymu aštuoni dalyviai išlydėti iš mitingo. Pareigūnų paprašyti Šeimų sąjūdžio kritikai užvertė didelį plakatą ir išėjo taikiai iš mitingo.
Opozicijos politikų – nedaug
14:21 Atnaujinta 14:38
Protesto mitingo dalyviai ir kalbėtojai scenoje žeria daug kritikos valdančiajai koalicijai, tačiau opozicijos politikų nėra daug.
Vienas iš kalbėtojų scenoje buvo Lietuvos Regionų partijos kandidatas į Vilniaus merus, buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus.
Galimybę pasisakyti gavo ir neparlamentinės Krikščionių sąjungos vadovas Rimantas Dagys, vienas šios sąjungos įkūrėjų signataras Jonas Šimėnas.
Kalbą pasakė ir Seimo narys, „Tautos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Petras Gražulis, daug dėmesio skyręs LGBT ir paraginęs lietuvius nekeisti seksualinės orientacijos.
Mitingą tarp kitų dalyvių stebi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Seime Dainius Kepenis, Seimo Darbo partijos frakcijos narys Aidas Gedvilas.
Kovo 11-osios Akto signataras Jonas Šimėnas Šeimų sąjūdžio mitingą lygino su Atgimimo judėjimu dėl Lietuvos nepriklausomybės prieš 30 metų.
„Per 30 pastarųjų metų pasaulis didžiuliu tempu keitėsi, ar įmanoma rasti ryšį tarp dabarties situacijos ir idėjų, kurios skatino veikti Atgimimo metais? Kad šiandien susirinkome ginti amžinųjų vertybių yra tai, kas jungė mus tada ir tebejungia dabar“, – sakė J.Šimėnas.
„Deja, turime ir tai, apie ką prieš 30 metų niekas nepagalvojo. Tada niekas nemanė, kad teks ginti tradicines vertybes, šeimą, nors Konstitucijos 38 straipsnis sako, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, kad valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, kad santuoka sudaroma laisva vyro ir moters sutartimi, ir taškas“, – kalbėjo signataras.
Jis taip pat apgailestavo, kad „tradicinių vertybių vertybių puoselėtojai ir šalininkai imti marginalizuoti, prikabinant jiems kremlinių, patvorinių ar vatnikų etiketes“.
„Ir žinokite, kad jei vėl tektų ginti Lietuvos laisvę, tai tie vatnikai ir vėl būtų pirmieji, nes jūs bijotumėte susitepti savo prašmatnumo rūbą“, – sakė J.Šimėnas.
V.Tutkus sakė, kad jam ir džiugu matyti susirinkusius žmones, ir liūdna, kad „tenka priminti, kad valstybės suverenas yra tauta“.
„Valstybės suverenas esam mes, o ne ministrai, seimūnai ar kas kitas, kas save taip įsivaizduoja“, – nuo scenos kalbėjo V.Tutkus.
Katedros aikštėje – priešingos nuomonės
13:52
Vilnietis Mečislovas 15min teigė, kad ateina į kiekvieną Šeimų sąjūdžio organizuojamą mitingą.
„Man šita konservatorių valdžia nepatinka. Jie padarys dar ohoho... Mes siekiam, kad būtų rengiami pakartotiniai rinkimai. Labiausiai nepatinka užsienio politika su Kinija, Baltarusija ir Rusija. Anksčiau mes tyliai ir ramiai gyvenom, kam čia lenda ta valdžia visur?”,– teigė vilnietis.
Tuo tarpu vilnietė studentė Gerda nepritaria mitingo dalyvių pozicijai.
„Aš nežinojau, kad čia mitingas vyks, atėjau pasivaikščioti po Katedros aikštę. Bet kai pamačiau, norėjosi kuo greičiau išeiti iš čia. Jie neatspindi žmonių nuomonės, juokingai atrodo. Galėtų susirinkti savoje vietoje. Katedros aikštė svarbi Lietuvai ir Vilniui, todėl manau, kad neturėtų jiems čia leisti”,– 15min teigė Vilniaus universiteto studentė Gerda.
Protestuotojai mano, kad laužoma Konstitucija
13:37
Protesto mitingo dalyviai sako norintys apginti Konstitucijoje įtvirtintas vertybes.
„Mes siekiame, kad nebūtų laužoma Konstitucija, dabar visur yra pažeidimai, lietuvių kalba žeminama, visokias raides q ir w priėmė, šeimų-ne šeimų sąjungos įstatymą nori priimti. Turi tauta referendumu tokį įstatymą priimti, o ne Seimas susirinkęs iš kažkokių pakampių. LGBT lipa per galvas žmonių“, – BNS sakė Šiaulių rajono gyventojas, 68 metų statybininkas Vytautas.
42 metų vilnietis IT analitikas-programuotojas Algirdas Karneckas sakė į mitingą atėjęs, nes nori paremti žmones, kovojančius už Konstituciją.
„Atėjau pareikšti savo palaikymo žmonėms, kurie kovoja už Lietuvos Konstituciją, kad jos būtų laikomasi, įstatymų laikomasi. Kai matome valdžios degradaciją ir nevaldomą korupcinį siautėjimą, tiesiog labai liūdna dėl valstybės“, – BNS sakė A.Karneckas.
Mitingo dalyvė 59 metų šiaulietė Edita, dirbanti buhaltere, teigė, kad Šeimų sąjūdžio iniciatyvoms pritaria nuo pat judėjimo pradžios.
„Mes pritariam nuo pat pradžių, nuo Vingio parko, kai buvo maršas, šiai visuomenininkų idėjai, jūs puikiai žinot visas idėjas ir visus konfliktus“, – BNS sakė šiaulietė.
Slaugytoja Lina iš Druskininkų sakė mitinge dalyvaujanti, kad apgintų Konstituciją ir įstatymus.
„Kas susipažinę su Konstitucija, kiekvienas galėtų pasakyti, kad daugybė punktų yra laužomi“, – sakė 55-erių Lina.
Lietuvos šeimų sąjungos vadovas Raimondas Grinevičius prieš mitingą BNS sakė, kad „Konstitucija paversta niekiniu popieriumi“.
„Norime atkreipti dėmesį, kad Seimo nariams, Vyriausybei ir dabartinei valdžiai Konstitucijos straipsniai negalioja ir Konstitucija paversta niekiniu popieriumi. Bet kokią sritį imkit – mediciną, švietimą, žmogaus teises“, – sakė R.Grinevičius.
Klausiamas, ar šeštadienio mitinge pavyks išvengti incidentų, jis teigė, kad „nuo to nieks neapdraustas“.
„Su policija derinom visus veiksmus, žiūrim, iš mūsų pusės yra savanorių, kurie irgi vaikščios, žiūrės (tvarkos)“, – sakė asociacijos vadovas.
Taip pat esą slapta nuo visuomenės mūsų piliečių vardu Seime aprobuotas Europos Komisijos ir Europos Sąjungos Tarybos direktyvos projektas. Priėmus šią direktyvą, mitingo organizatorių teigimu, šalyje numatoma privalomai įvesti Lietuvos Respublikos Konstitucijai prieštaraujančios Stambulo konvencijos normas, laužyti konstitucinę žodžio laisvę įteisinant nuomonių cenzūrą, persekioti ir kriminaline tvarka bausti realiu laisvės atėmimu kitaip manančius piliečius.
Mitingo organizatoriai taip pat teigia, kad „iš dalies privatizuotos strateginės valstybinės įmonės elektros rinkos liberalizavimo pretekstu kraunasi milžiniškus pelnus“, „nepriimti jokie esminiai elektros kainų kompensavimo ir stabilizavimo sprendimai, piliečiai ir vietiniai verslai valdžios praktiškai palikti likimo valiai“. Mitingo dalyviai žada reikalauti Vyriausybės atsistatydinimo.