2021 03 18

Prisistatė kandidatė į Lygių galimybių kontrolieres: pasakė, ką galvoja apie Stambulo konvenciją ir partnerystės įteisinimą

Ketvirtadienį nuotoliniu būdu posėdžiavusiam Seimui prisistatė kandidatė į Lygių galimybių kontrolieres Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė, teisininkė Birutė Sabatauskaitė. Jei Seimas kandidatūrai pritars, ji žadėjo teikti siūlymus dėl Lygių galimybių įstatymo, kad šis būtų pataisytas. B.Sabatauskaitė palankiai atsiliepė apie iniciatyvas įteisinti partnerystę bei ratifikuoti Stambulo konvenciją.
Birutė Sabatauskaitė
Birutė Sabatauskaitė / J.Petronio nuotr.

B.Sabatauskaitės kandidatūrą pasiūlė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Teikiu Birutės Sabatauskaitės kandidatūrą, nes puikiai žinau, kad ją palaiko daugelis visuomeninių organizacijų, dirbančių žmogaus teisių srityje.

Neabejoju, kad jos kompetencija, didžiulė patirtis ir nuoširdus aktyvumas užtikrins aukštus reikalavimus Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai ir stiprins lygiateisiškumą mūsų visuomenėje“, – per posėdį kalbėjo Seimo pirmininkė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Jei taptų kontroliere, B.Sabatauskaitė žadėjo tęsti pradėtus darbus, bet taip pat – imtis naujų.

„Pirma – imčiausi proaktyvių priemonių, kad asmenys žinotų, kur ginti savo teises, didinant ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos žinomumą, ir informavimą, kas yra diskriminacija pagal Lygių galimybių įstatymą bei pagal Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą.

Proaktyviai bendraučiau su įvairiomis bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir profsąjungomis skatinant narius kreiptis dėl patiriamos diskriminacijos ir geriau nustatyti struktūrines nelygybės problemas“, – kreipdamasi į Seimo narius, kalbėjo kandidatė.

Jei tik bus paskirta eiti pareigas, B.Sabatauskaitė savo iniciatyva žadėjo imtis tyrimų bei bandytų „užčiuopti struktūrines nelygybės apraiškas“.

Siekčiau, kad šeiminė padėtis būtų pripažinta vienu iš pagrindų, dėl kurio galima pradėti skundus.

„Dažniau naudočiausi įgaliojimu atlikti padėties vertinimus ir teikti siūlymus, pavyzdžiui, aktyviai siekčiau, kad Lygių galimybių įstatymas būtų pataisytas taip, kad atsirastų aiški nuostata, kad darbo sąlygų nepritaikymas žmonėms su negalia yra diskriminacija.

Taip pat – kad būtų įtvirtinta apsauga nuo priekabiavimo prekių ir paslaugų srityse, kaip to reikalauja Europos Sąjungos direktyva.

Siekčiau, kad šeiminė padėtis būtų pripažinta vienu iš pagrindų, dėl kurio galima pradėti skundus“, – vardijo B.Sabatauskaitė.

Ji nurodė sieksianti aktyviau šviesti visuomenę, kad „lygių galimybių idėjos ir konstitucinės vertybės nėra suformuotos tik saujelei žmonių“.

Paklausta, ką mano apie Stambulo konvenciją, B.Sabatauskaitė šį dokumentą įvertino kaip progresyvų.

„Europos Tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo yra vienas išsamiausių tarptautinių dokumentų, vienas pažangiausių tarptautinių dokumentų, dėl kurio sudarymo susitarė Europos Tarybos valstybės – beveik 50 jų.

Didžioji dalis valstybių jau ratifikavo Europos Tarybos konvenciją ir skiria dėmesį įvairioms priemonėms įveikiant smurtą artimoje aplinkoje ir smurtą prieš moteris.

Aš vertinu šį dokumentą kaip progresyvų, kuris padėtų prisijungti prie tarptautinės bendruomenės, kuri skiria prioritetą smurto artimoje aplinkoje ir smurto prieš moteris įveikimui“, – sakė ji.

„Mano nuomone, ne visi šiuo metu Lietuvos Respublikoje galiojantys teisės aktai atitinka konvenciją“, – pridūrė B.Sabatauskaitė.

Martyno Ambrazo nuotr./Birutė Sabatauskaitė
Martyno Ambrazo nuotr./Birutė Sabatauskaitė

Palankiai ji atsiliepė ir apie idėją įteisinti partnerystę. Anot kandidatės, tai padėtų sureguliuoti šeimos santykius.

„Aš pritariu partnerystės reglamentavimui. Ir manau, kad tiek skirtingos lyties, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystės reglamentavimas pagerintų tiek skirtingos lyties, tiek tos pačios lyties asmenų šeimos santykių reguliavimą, ir užtikrintų geresnį šių asmenų teisių įgyvendinimą“, – kalbėjo B.Sabatauskaitė.

Aš pritariu partnerystės reglamentavimui.

Jos tėvas yra Julius Sabatauskas – Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys.

Dėl šios priežasties „valstiečių“ frakcijos seniūnė, Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė ragino politiką nusišalinti nuo Seime aptariamo klausimo.

„Norėčiau paklausti ponios Aušrinės, ar čia jos asmeninė nuomonė, ar čia komisija svarstė klausimą ir priėmė atitinkamą sprendimą?“ – į tai atsakė J.Sabatauskas, bet ar nusišalins nuo klausimo, nenurodė.

Toliau B.Sabatauskaitės kandidatūrą į Lygių galimybių kontrolieres svarstys Seimo frakcijos. Šis klausimas į plenarinių posėdžių salę grįš kovo 25 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais