Raginimą apsvarstyti galimybę numatyti kitą rinkimų į parlamentą datą I.Degutienė išsakė per kalbą, vakar pasakytą minint šios kadencijos Seimo pirmųjų darbo metų sukaktį. Politikės įsitikinimu, ryškiausia šio parlamento klaida – paskubomis priimtas biudžetas ir jį lydintys mokesčių įstatymai. „Tuometę skubą labiausiai lėmė rudenį vykstantys Seimo rinkimai, dėl jų ir teko iš esmės keisti ankstesnės Vyriausybės pateiktą biudžeto projektą. Svarbu mokytis iš klaidų ir jų nebekartoti. Todėl siūlyčiau pradėti rimtą diskusiją dėl Konstitucijos keitimo nustatant kitą Seimo rinkimų datą“, – dėstė I.Degutienė. Ji atkreipė dėmesį, kad po kiekvienų rinkimų naujasis Seimas susiduria su ta pačia problema – jam tenka svarstyti senosios Vyriausybės parengtą biudžeto projektą. Tačiau Seimo pirmininkė neketina inicijuoti Konstitucijos pataisų projekto rengimo.
Rinkimus būtų logiška rengti pavasarį, kad parlamentarai turėtų laiko tinkamai pakoreguoti biudžetą, sakė D.Žalimas.
Tinkamiausias laikas – pavasaris
Teisės ekspertas Dainius Žalimas LŽ sakė teigiamai vertinantis I.Degutienės siūlymą. „Rinkimus būtų logiška rengti pavasarį, kad parlamentarai turėtų laiko tinkamai pakoreguoti biudžetą. Tačiau neįvedus Konstitucijos pataisų to padaryti nepavyks, nes joje nurodyta, kad eiliniai rinkimai į parlamentą rengiami Seimo narių įgaliojimų pabaigos metais spalio mėnesio antrą sekmadienį. Tokia nuostata įtvirtinta tam, kad joks valstybės pareigūnas nesumanytų paskelbti kitos rinkimų datos. Parlamentarai turėtų apsispręsti – sutrumpinti šią kadenciją ar pratęsti“, – tikino jis. D.Žalimas atkreipė dėmesį, kad Konstitucijoje taip pat nurodyta, jog Seimo kadencija trunka ketverius metus, todėl parlamentarams, panorusiems kitos rinkimų datos, tektų pasukti galvą, kaip sutrumpinti kadenciją nepažeidžiant pagrindinio įstatymo. Siūlymą pradėti Konstitucijos nuostatų keitimo procedūrą turi pateikti ne mažiau kaip ketvirtadalis parlamentarų. Seimo nariai turėtų balsuoti du kartus, tarp šių balsavimų privalo būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka.
Pokyčiai – būtini
Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas liberalcentristas Raimondas Šukys LŽ sakė, kad rinkimų paankstinimas vienu mėnesiu duotų mažai naudos, nes naujiems parlamentarams vis vien nepakaktų laiko biudžetui pataisyti. „Biudžeto projektas Seimui būna pateiktas dar spalio mėnesį. Tokiu atveju jį vis tiek rengtų buvusioji Vyriausybė. Rinkimų nereikėtų rengti vasarą, nes atostogų metu savo valią pareikštų tik maža dalis žmonių“, – svarstė jis. R.Šukys sutinka, kad parlamento rinkimus būtų geriausia perkelti į pavasarį. „Kadenciją reikėtų sutrumpinti. Kalbėti apie jos pratęsimą, matyt, nėra prasmės. Nes parlamentas, pats pailginęs savo įgaliojimų laiką, sulauktų labai daug priekaištų. Paaiškinti visuomenei tokį sprendimą būtų labai sunku“, – tikino Seimo vicepirmininkas.
R.Šukys teigiamai vertina I.Degutienės iniciatyvą pradėti diskusijas šiuo klausimu. Jo nuomone, metas išspręsti problemą, su kuria parlamentas susiduria kas ketverius metus.
I.Degutienės mintis patinka ir politologui Tomui Janeliūnui. „Po rinkimų naujai išrinktiems parlamentarams tenka laukti metus, kad galėtų patvirtinti naujos Vyriausybės parengtą biudžetą. Paankstinus parlamento rinkimų datą Seimo nariai galėtų iškart imtis programos, su kuria laimėjo rinkimus, įgyvendinimo. Sutinku su tuo, kad atėjo laikas ką nors keisti“, – pabrėžė politologas.