2022 02 06

Seksualinis smurtas prieš vaikus: kaip ir kas turi atpažinti, jei išnaudoja šeimos narys?

Vaikystėje patirto seksualinio smurto pasekmės siaubingos: paveikiamos visos vaiko gyvenimo sritys, atsiliepia asmeniniams santykiams, psichinei ir fizinei sveikatai, mokymosi rezultatams. Nors apie smurtą kalbama, dar neišmokome atpažinti jo formų, ypač, kai smurtaujama be prisilietimo. Kas ir kaip turi atpažinti smurtą, padėti aukai, kuri išnaudojama seksualiai, o smurtautoju tampa šeimos narys?
Pavogta vaikystė
Pranešimų apie galimą seksualinį smurtą prieš vaikus daugėja / „Shuterstock“ nuotr.

Pakantumas smurtui mažėja

2019 m. nustatytas 221 galimo seksualinio smurto prieš vaikus atvejis, 2020 m. – 185. Per praėjusius metus fiksuoti 237 atvejai. Tokį smurtą dažniau patiria mergaitės (10–17 m.). 2021 m. dažniausiai galimai smurtavo giminystės ryšiais nesusiję asmenys (174 atvejai), pažįstami asmenys (103 atvejai). 63 atvejais seksualiai smurtauti galėjo patys artimiausi žmonės: tėvai arba vienas iš tėvų (34 atvejai), broliai arba seserys (14 atvejų).

Seksualinis smurtas yra viena sunkiausiai atpažįstamų ir identifikuojamų smurto formų. Praėjusių metų pabaigoje atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad seksualinę prievartą ar priekabiavimą kaip smurto rūšį identifikuoja tik 4 proc. žmonių.

Vaiko teisių gynėjų turima statistika rodo nežymiai didėjantį pranešimų apie galimą seksualinį smurtą skaičių.

„Taip greičiausiai yra dėl to, kad daugėja specialistų, identifikuojančių šią smurto formą, drąsiau apie patirtą išnaudojimą prabyla ir nukentėjusieji ar jų artimieji. Skausminga žinoti, kiek vaikų susiduria su nevaikiškomis patirtimis ir išgyvenimais. Bet didėjantis pranešimų skaičius liudija, kad visuomenė darosi aktyvesnė, mažiau pakanti apskritai bet kokiam smurtui“, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Dažniausios aukos – ikimokyklinio ar pradinio mokyklinio amžiaus

Globos namuose „Užuovėja“ veikiantis Vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centras yra vienintelis Lietuvoje, teikiantis nemokamas trumpalaikes kompleksines paslaugas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinės prievartos bei jų šeimos nariams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis