Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 08 30

Selemonas Paltanavičius: Po kaitros baigsis vasara – ar tikrai?

Gamtoje nebūna rekordų, jų čia niekas nesiekia, nes tai niekam nenaudinga, be to – gali būti pavojinga. Jų paieškas priskirkime žmonėms. Štai šį rugpjūtį jie surado ir užfiksavo begalę karščio rekordų, nors savotiškoje gamtos „rekordų“ knygoje tai būtų visai nereikšmingi faktai; gamtoje jų buvo nepalyginamai daugiau.
Paskutiniai gandrai
Paskutiniai gandrai / Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Atsisveikindami su didžiąja kaitra, mes jau žinome visą vasaros scenariją, kuris pasiteisino: iš pradžių buvo drėgmė ir vėsa, po to šiluma, ir visa tai sukūrė ypač vešlią augaliją, žaliuojančią iki šiol, kartu sudarė sąlygas didelei bestuburių, ypač vabzdžių, gausai. Visą rugpjūtį stebėjome šį proveržį ir džiaugėmės. Ar jį gamta perduos rudeniui?

Nepamirškime: kaitra baigėsi, o vasara – dar ne. Todėl gamtoje esanti vasara viską pasilieka sau. O ir pasilikti yra vis mažiau ką, nes augalai gelsta, drugių debesys išnyko, o jų likučiai išretėjo. Kitų vabzdžių taip pat gerokai mažiau. Daug paukščių išskrido, kiti tyliai kentė kaitrą ir keliauti pasileis dabar. Žmonės taip greitai visko nesugebėtų, nes jiems reikia pasiruošti projektus, juos suderinti (su kuo juos derintų gamta?) ir atlikti daugybę kitų iš esmės nenaudingų „žingsnių“. Taigi, gamtai išeina, o žmonėms – neišeina. Ir atsakymas tam yra: gamta viską ruošė ir ramiai daro daug milijonų metų, žmonės – dešimtmečius.

Selemono Paltanavičiaus nuotr./Dabar daugiausiai matome baltukų.
Selemono Paltanavičiaus nuotr./Dabar daugiausiai matome baltukų.

Tai, kad gamtoje prasideda regimas bestuburių gyvūnų įvairovės mažėjimas, reiškia paprastą dalyką: jų tarpinės stadijos panyra ramybėn, jiems užduotis – išlikti per žiemą. Stebint drugių gausos proveržį, galėjo rastis nedrąsi svajonė, kad visi jie išliks ir kitąmet jų populiacijos bus kur kas pilnesnės. Kodėl gi ne, gal taip bus iš tikro? Tačiau labiausiai tikėtina, kad jų bus tiek pat, kiek ir „normaliais“ metais. Kur pradings visi kiti? Juos sunaudos kas nors iš sudėtingos mitybinės grandinės, nes jos dėsningumai yra lyg granite iškalta taisyklė – jie nepažeidžiami.

Selemono Paltanavičiaus nuotr./Pievos žalios lyg vasarą
Selemono Paltanavičiaus nuotr./Pievos žalios lyg vasarą

Taigi, baigėsi vasaros kaitra ir pamatėme, kad vasara... ne, ji negyveno bergždžiai. Jei kitąmet pakaks drėgmės, regėsime tokią pačią gyvybės gausą. O tai – jau daug tada, kai kalbame tik apie nykimą, mažėjimą ir netektis.

Selemono Paltanavičiaus nuotr./Kiauliukėms atėjo metas išskristi.
Selemono Paltanavičiaus nuotr./Kiauliukėms atėjo metas išskristi.

Rugpjūčio 26 dieną netoli Molėtų sutikau gal 80 baltųjų gandrų pulką – buvo jau vakaras, nusileidę ražienon jie skubėjo žiogauti, vabzdžiauti, o po to nakčiai sutūpė į pakelės tuopas. Garsus kalenimas, toks pažįstamas ir savas, skardėjo gal paskutinį kartą šią vasarą. O gal dar ne, nes vasara nesibaigė. Galbūt, matysime visko – ir gandrų, kregždžių, drugių, nes gamtai taip, turtingai, gyventi visada saugiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?