„Visa tai jau ne kartą vyko, tik be jokios panikos“, – skelbia tekstas rusų kalba, parašytas po 2003 m. išleisto laikraščio nuotrauka. 17 metų senumo leidinys skelbia apie agresyvėjantį koronavirusą. Nuotrauką skelbiantis feisbuko puslapis norėtų įtikinti, jog tai įrodymas, kad COVID-19 sukelta pandemija kausto ne pirmą kartą.
Panašu, kad bent jau iš dalies savo tikslą autorius pasiekė. Per 6 dienas nuotrauka pasidalino daugiau nei 17 tūkst. socialinio tinklo vartotojų. Vis dėlto nuostata esą su pandemiją sukėlusia liga susiduriame ne pirmą kartą, yra klaidinga.
Skirtingi koronavirusai
Žaibiškai plintančioje nuotraukoje kalbama ne apie COVID-19, o Sunkų ūmų respiracinį sindromą (SŪRS), angliškai vadinamą Severe accute respiratory syndrome (SARS).
Gerai įsižiūrėję pamatysime, kad šios ligos pavadinimas matomas ir skelbiamo laikraščio nuotraukoje. Terminas „SARS“ įvardintas pirmos teksto pastraipos paskutinėje eilutėje.
Publikacija išleista 2003 m. birželį, praėjus 3 mėnesiams po SARS identifikavimo. 2002-2004 m. trukusios epidemijos metu liga 26 šalyse užsikrėtė apie 8 tūkst. žmonių, 774 mirė. Rugsėjo 25 d. duomenimis, COVID-19 per 10 mėnesių užsikrėtė 32 mln. žmonių, 988 tūkst. nuo ligos mirė, o beveik 24 mln. pasveiko.
COVID-19 ir SŪRS dažnai suplakamos, nes abi ligas sukelia skirtingi koronavirusai. SŪRS sukelia SARS-CoV virusas, o COVID-19 – SARS-CoV-2 virusas. Virusai panašūs, tačiau nevienodi. Panašiai kaip burokėliai ir bulvės yra yra priskiriami šakniavaisiams, tačiau kažin ar gaminius iš jų laikysime identiškais.
Koronavirusai savo išvaizda primena karūnėlę, veikia žmones ir gyvūnus, buvo apibūdinti dar XIX a. COVID-19 sukeliantis virusas yra visiškai naujas, iki 2019 m, pabaigos žmonijai nepažintas virusas, apie kurio genetinę sandarą, elgesį ir plitimo būdą mokslininkai aiškinasi siaučiant pandemijai.
Todėl ne, „visa tai“ anksčiau nevyko. Nuotraukoje matomame laikraštyje aprašoma SŪRS liga, kuri nėra tapati COVID-19. Dar daugiau, palyginti su šiuo metu pasaulį kaustančią COVID-19 pandemija, SŪRS protrūkio metu užsikrėtė 4 tūkst. kartų mažiau žmonių.
Tai nėra pirmas kartas, kuomet dienos šviesą išvysta panašaus tipo teorijos. Apie atvejus, kuomet pastebėję užrašą „koronavirusas“, žmonės jį automatiškai sieja su COVID-19, rašėme dar kovo mėnesį.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.