2009 08 20

Senas knygas gaivina mainai

Knygų mėgėjai pratina lietuvius nemesti lauk senų ir nereikalingų knygų, o jas parduoti ar išsimainyti. Knygininkai įrodė, kad ši mainų idėja puikiai tinka ir seniems vadovėliams.
„Baltų lankų“ knygyne superkami panaudoti vadovėliai vėliau parduodami kitiems skaitytojams.
„Baltų lankų“ knygyne superkami panaudoti vadovėliai vėliau parduodami kitiems skaitytojams. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Iki rugsėjo 4 d. „Baltų lankų“ knygynai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose superka senus, tačiau tvarkingus užsienio kalbų vadovėlius. „Baltų lankų“ komercijos vadybininkė Viktorija Toliušytė tikisi, kad akcija sulauks tokio populiarumo, kaip ir pernai. „Pernai kiekviename knygyne supirkome maždaug 100 vadovėlių. Šiemetiniai rezultatai dar nėra apibendrinti, tačiau kol kas knygų supirkome mažiau, – sakė V.Toliušytė. – Gal žmonės dabar atostogauja ir knygas atneš paskutinę savaitę, o gal taupo jaunesniems vaikams.“

Mainų vieta – knygynai

Užsienio kalbų vadovėlius atnešę knygų savininkai knygynuose už juos priklausomai nuo vadovėlio tipo gali gauti 8–12 Lt. Paskui tuos pačius vadovėlius knygynas, su 4 Lt antkainiu, parduoda kitiems skaitytojams. „Praėjusiais metais žmonės noriai pirko senus vadovėlius, nes jie tvarkingi ir žymiai pigesni nei nauji. Aišku, kas ateina pirmas, tas išsirenka geresnės kokybės vadovėlį. Tačiau pardavėme visas supirktas knygas“, – džiaugėsi V.Toliušytė. Ji tvirtino, kad akcija yra ilgalaikė ir bus tęsiama dar bent kelerius metus. „Kol kas apsiribojame tik vadovėliais, vėliau gal supirksime ir grožinę literatūrą“, – sakė V.Toliušytė.

Knygynų „Vaga“ tinklo rinkodaros vadovė Asta Mikelionytė sakė, kad jų tinklas taip pat turi vietą, kur skaitytojai gali atnešti knygas. „Gedimino prospekte esančiame knygyne yra lentyna, į kurią jau nuo vasario skaitytojai gali atnešti nereikalingas knygas, o kiti, kam jų reikia, gali jas pasiimti. Visa tai daroma nemokamai, todėl skaitytojų aktyvumu nesiskundžiame“, – teigė A.Mikelionytė. Jos tvirtinimu, žmonės dažniausiai atneša senų knygų. „Kas darosi remontą, kas kraustosi... Kartais žmonėms reikia atsikratyti tų senų knygų“, – sakė A.Mikelionytė.

Ne visos knygos tinka bibliotekoms

Panaši mainų sistema veikia ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. „Laiptinės aikštelėje esame padėję stendą, kur žmonės gali atnešti knygas. Kiti jas pasiima. Taip vyksta mainai“, – „15 min“ pasakojo bibliotekos direktorius Petras Zurlys. Jo tvirtinimu, žmonės mielai keičiasi knygomis, jiems tai patogu. „Žmonės dažniausiai neša seną grožinę literatūrą“, – sakė pašnekovas. P.Zurlio teigimu, biblioteka skaitytojų atneštų knygų į savo fondus nepriima.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka atsižvelgia į tai, kokia knyga, kokia jos būklė, ir, jei tokios neturi, priima į savo fondus. „Nepriimame tik tarybinių knygų, nes jų ir taip nemažai turime, nebetelpa“, – pasakojo bibliotekos Komplektavimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Nijolė Rupeikienė. Jos teigimu, su knygomis į bibliotekas atėjęs žmogus savo knygas pristato budinčiam bibliotekininkui, šis jas patikrina, ar nėra tokių knygų fonduose. „Jei knygą priimame, surašomas gavimo aktas“, – sakė N.Rupeikienė. Jos teigimu, net ir priimdama knygas į savo fondus, biblioteka nemoka knygų dovanotojams. „Galime nebent padėką išrašyti“, – sakė pašnekovė.

Paklausi prekė turgeliuose

Parduoti senas knygas vilniečiai gali ir šiemet atgimusiame sendaikčių turguje, kuris kiekvieną sekmadienį šurmuliuoja Vilniaus mokytojų namų kiemelyje. Viena iš turgaus organizatorių Ignė Aleksandravičiūtė sakė, kad būtent knygos yra vienos populiariausių turgaus prekių. „Knygomis prekiauja, ko gero, trečdalis prekeivių. Vieni parduoda senas lietuviškas knygas, kiti – visai naujas, kurias nusipirkę perskaito ir neturi kur dėti“, – sakė I.Aleksandravičiūtė. Jos tvirtinimu, knygų kaina priklauso nuo būklės ir žmogaus, kuris ją parduoda.

Tame pačiame Vilniaus mokytojų namų kiemelyje visą vasarą trečiadieniais vyksta knygų mugė. Trečius metus iš eilės organizuojamas projektas šią vasarą vilniečiams siūlė ir naujausių įvairių leidyklų knygų, ir pigesnių skaitytojų atneštų knygų, ir nemokamų leidinių. „Turime įvairių skyrelių. Vieni žmonės nemokamai atneša knygas, mainosi jomis. Kiti parduoda“, – sakė Vilniaus mokytojų namų projektų vadovas Juozas Žitkauskas.

Pašnekovas sakė, kad įtakos mainų populiarumui turi ir sunkmetis. „Žmonės nori pirkti pigiau, tad naudojasi mūsų paslaugomis ir ateina įsigyti knygų. Dabar gal kiek atslūgo susidomėjimas, kai prasidėjo atostogų metas“, – sakė J.Žitkauskas. Jo tvirtinimu, vilniečiai, norintys atsikratyti nereikalingų leidinių, dar turi galimybę tai padaryti kitą trečiadienį, kai vyks paskutinis šią vasarą knygų turgelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai