2021 05 12

Senjorų imunizacija nebloga, bet nepakankama: ministro atstovė ragina susitelkti į skiepijimą

Nors savivaldybės skiepija vis jaunesnius žmones, o gegužės pabaigoje turėtų startuoti vieninga masinė vakcinacija, sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Aistė Šuksta didžiausią dėmesį visgi ragina skirti vyresnių žmonių skiepijimui nuo COVID-19. Savivaldybės, pasak jos, turėtų laikytis susitarimų ir prioritetų tvarkos.
Senjorai mieste
Senjorai mieste / Justinos Lasauskaitės / 15min.lt nuotr.

Neseniai Lietuvos statistikos departamentas dalijosi duomenimis apie tai, kokių amžiaus grupių žmonės nuo COVID-19 skiepyti gegužės pradžioje.

Iš feisbuke pateiktos duomenų lentelės matyti, kad paspartėjo jaunesnių kaip 65 metų asmenų vakcinacija. Vyresnieji skiepijami vangiau, nors ne visų jų amžiaus grupėse imunizacijos lygis siekia bent 70 proc.

Statistikos departamento duomenimis, geriausias imunizacijos lygis pasiektas tarp 70–74 metų žmonių – 70,1 proc.

Kiek mažesnis – 67,3 proc. – 65–69 metų žmonių amžiaus grupėje, 75–79 metų žmonių amžiaus grupėje siekia 66,9 proc.

Prasčiausią imunizacijos lygį turi 80 metų ir vyresni asmenys – 54,6 proc.

Sauliaus Žiūros nuotr./Senjorai skiepijasii
Sauliaus Žiūros nuotr./Senjorai skiepijasii

Nors judama link jaunesnių žmonių vakcinacijos, premjerė Ingrida Šimonytė ragina aktyviai skiepyti 80 metų ir vyresnius asmenis.

„Amžiaus grupėse nuo 65 metų iki 80 metų rezultatas nėra prastas – vertinant žmones, kurie yra ir persirgę, ten imunizacijos lygis artėja prie 70 proc.

Tačiau pačių vyresniokų, žmonių, kuriems 80 metų ir daugiau, rezultatas yra prastesnis, vadinasi, visiems kartu reikia papildomai stengtis, kad daugiau jų būtų paskiepyta, nes jiems rizika numirti išlieka didžiausia“, – praėjusią savaitę viešėdama Klaipėdoje žurnalistams komentavo I.Šimonytė.

Tikslas neapsiriboja ties 70 proc.

Vertindama imunizacijos lygį vyresnių žmonių amžiaus grupėse, sveikatos apsaugos ministro atstovė A.Šuksta teigė, kad jis labai neblogas, o tarp 80 metų ir vyresnių prastesnis esą „dėl objektyvių priežasčių“.

„Šis klausimas nėra susijęs su jų noru ar nenoru vakcinuotis. Dažnai tie žmonės tiesiog nepasiekia vakcinos arba vakcina jų“, – 15min komentavo ji ir pridūrė, jog dėl to savivaldybės teikia pavėžėjimo į vakcinacijos centrus paslaugas arba vyksta pas senjorus į namus.

O koks imunizacijos lygis atskirose senjorų grupėse būtų pakankamas?

Tikslas yra pasiekti 100 proc.

„Tikslas yra pasiekti 100 proc.“, – nurodė A.Šuksta.

„Nors ir mokslininkai, ir ekspertai sako, kad 70 proc. jau sukuria pakankamą imunitetą, <...> mūsų siekis tikrai neužsibrėžia ties 70 proc., dėl to mes nepaliaujamai kviesime šias amžiaus grupes vakcinuotis.

Ir komunikaciją dėliojame, ir savivaldybes raginame, kad kartu su jaunesnėmis amžiaus grupėmis jos kartu atsivežtų savo tėvus, senelius, taip būtų suvakcinuota didesnė dalis vyresnių žmonių“, – dėstė ji.

Tikina, kad nepasidavė įkalbinėjimams

Pasitikslinus, ar ji teigiamai vertina praktiką, išbandytą Marijampolėje, kai buvo suvakcinuoti ir senjorus skiepytis atlydėję jauni žmonės, A.Šuksta teigė tai vertinanti kaip improvizaciją.

„Šiuo metu vis dar didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas vyresniesiems žmonėms. <...> Norėtume, kad visos savivaldybės laikytųsi susitarimų ir eitų amžiaus grupėmis taip, kaip mes susitarėme“, – sakė ji.

Ministro atstovė spaudai sutiko, kad prisikviesti senjorus skiepytis yra žymiai sunkiau nei jaunesnius, bet savivaldybės esą tam galėtų dėti daugiau pastangų, nes „visą laiką yra kur pasistiebti“.

SAM nuotr./Aistė Šuksta
SAM nuotr./Aistė Šuksta

„Jei būtume dar prieš pusantro mėnesio pasidavę įkalbinėjimams eiti amžiaus grupėmis žemyn, tai šiandien tikriausiai nebūtume pasiekę 60–70 proc. suvakcinuotų vyresniųjų amžiaus grupių“, – kalbėjo A.Šuksta.

Prognozuoti, kada Lietuvoje turėsime bendrą 70 proc. imunizacijos lygį populiacijoje, ji nesiėmė.

„Svarbiausia, kad būtų suvakcinuojamos visos dozės, kurios pasiekia Lietuvą. Šiuo etapu tai mums labai neblogai sekasi“, – vertino A.Šuksta.

Tyrimų dėl prioritetų pažeidimų nepradėjo

Po to, kai sausį 4 asmenys iš Šilalės rajono nuo COVID-19 buvo paskiepyti be eilės, Sveikatos apsaugos ministerija įkūrė pasitikėjimo liniją, kuria būtų galima pranešti apie prioriteto eilės pažeidimus.

Iki šiol šia linija sulaukta 9 skambučių.

„Visi jie buvo anoniminiai, apie įvykius nebuvo pateikta visa informacija. Dėl informacijos trūkumo nė vienas pranešimas nebuvo perduotas teisėsaugai“, – 15min nurodė ministerijos Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis.

Dar neprasidėjus masinei vakcinacijai, praėjusį savaitgalį kelios savivaldybės nuo COVID-19 „AstraZeneca“ vakcina skiepijo visus to norinčius pilnamečius asmenis.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys leido suprasti, jog nesiaiškins, ar taip buvo pažeista skiepijimo pagal prioritetus tvarka.

„Mes, kaip valstybė, nepasieksim galutinio rezultato, jei visą savo energiją nukreipsim į besaikę kontrolę, ginčus, tyrimus, aiškinimąsi tuo metu, kada yra svarbu vakcinuoti, gelbėti žmonių gyvybes. Netinka tokiu sunkiu metu skirti tiek energijos tam, kam nereikia“, – anksčiau komentavo jis ir teigė tikintis, kad „savivaldybės į jaunesnes grupes juda tik tuo atveju, kai iš tikrųjų išbandė visas galimybes“.

Lietuvoje nuo COVID-19 pirmąja vakcinos doze pasiskiepijo daugiau kaip 800 tūkst. žmonių, abiem – beveik 400 tūkst.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai