Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 04 29

Šeši kriterijai, kaip pamažu švelninti karantiną – naujos PSO rekomendacijos

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuras paskelbė rekomendacijas, kaip pamažu švelninti karantino apribojimus, kuriuos įvedė daugelis šalių, taip pat ir Lietuva, reaguodamos į COVID-19 (koronaviruso infekcijos) plitimą visame Europos regione. Rekomendacijose akcentuojama, kad karantino švelninimo etapai yra sudėtingi ir neapibrėžti, – rašoma Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pranešime.
Kirpykla
Kirpykla / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Dėl COVID-19 ligos patirti iššūkiai įvairiose šalyse skiriasi ir vienodų išėjimo iš karantino priemonių visoms šalims nėra. Pasak PSO, labai svarbu, kad šalys apie tai aiškiai komunikuotų visuomenei tam, kad sukurtų pasitikėjimą ir užtikrintų, kad žmonės laikytųsi situacijai reikalingų apribojimų.

„Šiuo dokumentu siekiama padėti šalims pateikiant pagrindinius argumentus dėl lėto apribojimų mažinimo ir perėjimo prie „naujo normalaus“ (angl. new normal). Nors visi nori, kad būtų atnaujinta ekonominė veikla, tačiau svarbu aiškiai pabrėžti, kad tai bus laipsniškas procesas, kurį reikia griežtai stebėti ir, jei atvejų padaugės, vėl pradėti taikyti ribojimų priemones“, – pranešime cituojamas PSO Europos regiono direktorius dr. Hansas Henri P.Kluge'as.

Naujausiose PSO rekomendacijose pateikti 6 kriterijai, kuriais vadovaujantis galima švelninti karantino apribojimus. Šalys privalo užtikrinti:

1. Kad duomenys rodo, jog COVID-19 plitimas kontroliuojamas;
2. Kad šalyje yra visuomenės sveikatos ir sveikatos priežiūros sistemos pajėgumai nustatyti, atsekti, ištirti kontaktus ir juos izoliuoti;
3. Kad labiausiai pažeidžiamose grupėse yra minimizuota protrūkių rizika, ypač pagyvenusių žmonių socialinės globos namuose, psichinės sveikatos įstaigose ir perpildytose gyvenamosiose vietose;
4. Kad darbo vietose būtų užtikrintos prevencijos priemonės: fizinė distancija, rankų higiena ir kosėjimo etiketas;
5. Kad įvežamų atvejų rizika būtų valdoma;
6. Kad visuomenė turėtų balsą (angl. a voice), būtų informuota ir įtraukta į karantino švelninimo priemones.

PSO Europos regiono pranešime pabrėžiama, kad regiono šalyse yra skirtingos COVID-19 situacijos, todėl šalys yra skirtinguose situacijos valdymo etapuose. Kai kurios šalys pradeda mažinti apribojimus, o kitos – griežtus apribojimus tęsia. Švelninant apribojimus svarbu, kad šalys suprastų, jog gali atsitikti taip, kad vėl gali prireikti taikyti apribojimo priemones siekiant suvaldyti protrūkius.

Griežtos situacijos stebėsenos priemonės, skirtos nustatyti, ištirti ir izoliuoti visus užsikrėtimo atvejus ir jų kontaktus yra gyvybiškai svarbios siekiant užtikrinti, kad lokalūs protrūkiai neliktų nekontroliuojami.

Švelninant apribojimus ligos atvejai neturėtų viršyti tvaraus reprodukcinio koeficiento vieneto, o idealiu atveju turėtų būti mažesnis nei vienetas. Tai reiškia, kad asmuo, kuriam patvirtinta COVID-19, neperduoda infekcijos daugiau nei vienam asmeniui ir atvejų skaičius išlieka vienodas.

Jei būtų stebima naujų atvejų skaičiaus didėjimo tendencija, tai skubiai pareikalautų atnaujinti ribojimo priemones protrūkiui sustabdyti. Apribojimų švelninimas duoda trumpalaikius pokyčius.

Dėl COVID-19 ligos specifiškumo sunku suprasti bet kokį apribojimų sušvelninimo poveikį, kol nepraėjo 10–14 dienų. Todėl apribojimai turės būti laipsniški ir dauguma turės įprasti prie naujų rankų higienos, kosėjimo etiketo ir atstumo laikymosi normų.

Taip pat PSO Europos regiono pranešime pažymima, kad karantino švelninimo priemonės yra būtinos siekiant suteikti galimybę atstatyti sveikatos priežiūros pajėgumus. Pasak pranešimo, suprantama, kad COVID-19 turėjo įtakos įprastiniam paslaugų teikimui, išstumdamas kitas sveikatos problemas, kurias sveikatos priežiūros sistemos turės greitai išspręsti. Pavyzdžiui, vaikai turės būti nedelsiant paskiepyti tam, kad nekiltų vakcinomis valdomų ligų protrūkiai.

PSO, pateikdama rekomendacijas šalims, siekiančioms mažinti kai kuriuos apribojimus, pataria išsaugoti budrumą ir būti pasirengusioms reaguoti į bet kokius naujus COVID-19 (koronaviruso infekcijos) protrūkius.

Visą PSO dokumento tekstą apie karantino priemonių švelninimo rekomendacijas galima rasti čia.

Daugiau informacijos apie COVID-19 ligą galima rasti čia.

Primename, kad Lietuvoje nuo pirmadienio, balandžio 27 dienos, savo paslaugas, esant tam tikriems reikalavimams, gali teikti kirpyklos ir nagų priežiūros salonai, lauko kavinės, bibliotekos, muziejai ir zoologijos sodai, atveriama galimybė tam tikrų sporto rūšių profesionalioms treniruotėms lauke. Duris atvėrė ir visi prekybos centrai.

Kaukių dėvėjimas viešose vietose ir toliau išlieka privalomas, išskyrus tuos atvejus, kai valgoma ar geriama viešojo maitinimo įstaigose. Kavinės, restoranai ir barai lankytojus galės aptarnauti tik lauke, taip pat, kaip ir anksčiau, tiekti maistą išsinešti.

Karantino režimas šalyje pratęstas iki gegužės 11 d. 24:00 val.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas