Šiaurės Lietuvos kolegijoje susibūrę ir vos salėje tilpę aktyvūs Lieporių gyventojai pasisakė prieš tai, kad laikinojo apgyvendinimo paslaugos būtų teikiamos pastate, esančiame Tiesos gatvėje.
Šis pastatas ribojasi su stadionu, už kurio yra „Rasos“ progimnazija. Aplinkui plyti keletas daugiabučių ir privačių namų kvartalas. Čia neseniai laikinai glaudėsi Šiaulių apygardos teismas.
„Miesto valdžia, daug deklaruodama apie saugią kaimynystę, pamiršo mokinių saugumą. Konfliktai tarp šių dviejų įstaigų narių neišvengiami. Apie neigiamą įtaką mokiniams neverta net kalbėti, ji didžiulė. Mokinių tėvai, išgirdę apie tokią naujieną, nuspręs vaikus leisti į kitas mokyklas. Mokykla bus pasmerkta uždarymui. Tankiai apgyvendintas Lieporių mikrorajonas liks be švietimo įstaigos ir su stipria civilizuotai nesielgiančių žmonių koncentracija“, – skelbė bendruomenę buriantys susirinkimo organizatoriai.
Gyventojų neguodžia mintis, kad čia nebus nakvindinami vadinamieji „naktinukai“ – benamiai, kuriems taip suteikiama galimybė permiegoti ne gatvėje. Toks tarybos spendimas bus skundžiamas Vyriausybės atstovui ir Administracinių ginčų komisijai.
Susirinkime dalyvavo keletas politikų. Vietoj mero ir administracijos narių atvyko mero pavaduotojas Egidijus Elijošius, jis palaikė tarybos sprendimą, tikindamas, jog nuo to rajonas tik išloš.
Susirinkime taip pat kalbėjo įvairių kartų atstovai. Senolių išreikšta mintis – atlaikė Sibirą, bet dabar varomi iš savo namų.
Turime Tiesos, Vilties ir Ateities gatves. Trūksta tik Meilės.
Jaunos mamos teigė, kad čia užaugo, baigė mokyklą, sukūrė šeimas ir liko gyventi: „Turime Tiesos, Vilties ir Ateities gatves. Trūksta tik Meilės. Aplinkui trys darželiai, tačiau dėl vaikų gausos žmonės niekaip nepakliūva į juos – netelpa.“
Viena pasipriešinimo aktyvisčių Nerija Lunskienė dar prieš kelias savaites buvo išgirdusi gandus apie tokį miesto valdžios sprendimą, tačiau niekur nerado oficialios informacijos.
Iš kur gautas bendruomenės pritarimas? Paaiškėjo, kad miesto valdžia nuvyko į mokyklą, kur buvo susirinkę devyni asmenys – dauguma valdiškų įstaigų darbuotojai – pareiškė, jog jie yra atjautūs ir tolerantiški situacijai, todėl pritaria valdžios sprendimui. Kas jiems beliko?
Jolita Dūdienė, mikrorajono gyventoja, tikina, kad rajonui reikia dar vieno darželio, o ne nakvynės namų: „Siūlome išbandyti skandinavišką įstaigą, kur dienos metu laiką gali praleisti seneliai ir vaikai. Tai būtų perspektyvu. Tai būtų teisingas spendimas Tiesos gatvei.“
Tai būtų perspektyvu. Tai būtų teisingas spendimas Tiesos gatvei.
Vytautas Kabaila perskaitė kreipimąsi dėl tarybos sprendimo neteisėtumo. Šiame rašte, kurį vėliau pasirašė visi susirinkimo dalyviai, buvo paminėta, kad sprendimas buvo priimtas nesupažindinus visuomenės su situacija.
„Tai buvo nelegalus pasitarimas su pasikviesta grupe žmonių. Jie turi pateikti pilną informaciją – gal sprendimas su mumis būtų pasiektas draugišku keliu? Tačiau situacija pakrypo kiek kitaip.
Valdžios atstovai birželio 19 dienos susirinkime devynių žmonių grupei siūlė pagerinti rajone kelius. Nebuvo vietos gyventojų teisėms atstovaujančių bendruomenių“, – kalbėjo V.Kabaila.
Susirinkę gyventojai beveik vieningai balsavo prieš nakvynės namų įkūrimą jau minėtame šio rajono pastate. Gyventojai teigia, kad gal ir pritartų tam su tam tikromis išlygomis – jei čia būtų atrenkami gyventi tie, kuriems gyvenime nepasisekė. Rodė teisės aktus, kuriuose ir siūloma skaidyti nelaimėlius – atskirti asocialius asmenis nuo socialiai jautrių ir pažeidžiamų.
Žmonės teigė, kad iš valdžios atstovų jau išgirdo kaltinimų – neva jie yra rasistai ir netolerantiški: „Mus vadina nužmogėjusiais, mes protestuojame ne prie neįgalius ar nelaimėlius, o tuos, kurie tokiuose namuose atsiduria dėl priklausomybių.“
Šiaulių savivaldybės atstovai daugiau kaip prieš savaitę prasitarė, kad „naktinukams“ jau yra rastos patalpos, tačiau jų adreso dar neišdavė.
Gyventojai įtaria, kad miesto valdžia tiesiog blefuoja – jie neplanuoja atskirti nelaimėlių nuo benamių.
Direktorius siūlė palaukti savaitę. Praėjo beveik dvi. Gyventojai įtaria, kad miesto valdžia tiesiog blefuoja. Žmonės netiki, kad „naktinukams“ nakvynės patalpos yra rastos. Tai reiškia, kad valdžia tik ir laukia, kol pajudės reikalai su pastatu Tiesos gatvėje – sukels čia visus?
Dabar nakvynės namuose Pakruojo gatvėje nuolat gyvena apie 120 likimo nuskriaustųjų. Su jais dirba specialistai. Taip pat sukurtos neblogos sąlygos pasigaminti maisto, nusiprausti, išsiskalbti drabužius.
Dar papildomi 40 ar daugiau asmenų čia atvyksta tik nakvynei. Jie ir vadinami „naktinukais“. Vakare jie įleidžiami į nakvynės patalpas, o ryte turi pasišalinti.