Juk ne tik padėkomis ir dovanomis reikia skatinti geriausiai besitvarkančius miestiečius, bet ir tokiu sarkastišku simboliu priversti pajudėti apsileidėlius, kad Saulės miestas būtų švarus ir žydintis.
Puikiai besitvarkančiųjų sąrašas ilgėja
Jau kelerius metus Šiauliuose vykstanti akcija „Už žydintį ir švarų Saulės miestą“ įgauna pagreitį – kasmet akcijoje dalyvauja vis daugiau daugiabučių, privačių namų ir įstaigų bei įmonių, puikiai tvarkančių savo teritorijas.
Šiaulietis dizaineris Vilius Puronas, ilgametis šios akcijos darbo grupės narys, teigia, kad susiformavo labai graži tradicija tvarkytis ir puošti savo namų bei įstaigų teritorijas. Šiemet akcijoje pateikė paraiškas dalyvauti jau nebe 50, kaip pirmoje akcijoje, o net 170 gražiai prižiūrimų teritorijų.
Tad apdovanoti geriausiai besitvarkančius teko pagal kategorijas: lyderių, kurie jau ne vienerius metus gražiai tvarkosi, debiutantų, kurie pirmą kartą dalyvauja akcijoje ir demonstruoja nemenką potencialą, daugiabučių, privačių valdų ir įmonių bei įstaigų. Tradiciškai šių kategorijų nugalėtojai apdovanoti medaliais, padėkomis bei vertingais prizais: vejapjovėmis, suoliukais ir taip toliau, įteikti paskatinamieji prizai. Apdovanojimai skirti net puikiai besitvarkantiems daugiabučių gyventojams personaliai, nes net labai vidutiniškai besitvarkančiuose daugiabučiuose yra entuziastų, kurie tam tikras namo zonas padaro savotiška kiemo puošmena ir tai tampa geru pavyzdžiu kitiems gyventojams.
Džiaugdamasis, kad Šiauliuose jau atsirado tvarkymosi sistema, V. Puronas pastebi, jog kol kas miesto namų teritorijų tvarkymas apsiriboja gėlynais ir apželdinimu, nors problemų yra žymiai didesnių: ištrupėję šaligatviai, duobėti įvažiavimai, nesutvarkytos vaikų žaidimų aikštelės, automobiliai statomi žolynuose. Tačiau tos problemos, anot V. Purono, yra išsprendžiamos, nes kas pradeda tvarkytis, tas ir susitvarko.
Jau yra kandidatų „Tarakono“ prizui
„Kad žmonės tvarkosi – normalu, – teigia akcijos „Už žydintį ir švarų Saulės miestą“ darbo grupės nuolatinis narys. – Nenormalu, kad vis dar yra tų, kurie nesitvarko – gyvena kaip kiauliukai. Štai jiems šiemet mūsų darbo grupė buvo numačiusi irgi įteikti po prizą – „Tarakoną“, apsileidimo simbolį.“
Metalinis „Tarakonas“ turėtų būti įteikiamas savo teritorijos netvarkančių įmonių, įstaigų, namų bendrijų vadovams, kad šis prizas nuolat primintų, jog tai jie prisiimtų atsakomybę už netvarką.
Jei šiemetiniai kandidatai į „Tarakono“ prizininkus nesusitvarkys, tai kitąmet jų vadovų kabinetus „papuoš“ apsileidėlių simbolis.
Pasak V. Purono, darbo grupė šiemet prizų apsileidėliams (nors juos įvardijo) neįteikė, nes nusprendė vadovautis kariniu principu: prieš šaudamas į pažeidėją sargybinis jį pirma perspėja šūviu į orą.
Tad jei šiemetiniai kandidatai į „Tarakono“ prizininkus nesusitvarkys, tai kitąmet jų vadovų kabinetus „papuoš“ apsileidėlių simbolis.
V. Puronas pripažino, kad kandidatų „Tarakonų“ prizams jau yra: „Apžiūrėdami akcijos metu miesto teritorijas nuolat girdėjome tą patį zirzalą: jūs, savivaldybininkai, pasižiūrėkite į savo teritorijas, o ne kitus vertinkite. Kadangi esu jau visuomenininkas, o ne savivaldybininkas, man užteko įžūlumo toliau vertinti, nors iš tiesų miesto Savivaldybė nėra nė karto padavusi paraiškos dalyvauti šioje akcijoje.“
Visuomenininkas V. Puronas sutiko, kad Savivaldybė galėtų tapti pirmąja „Tarakono“ prizininke, nes per Šiaulių istoriją miestas dar niekada nebuvo toks praskolintas, toks apleistas netvarkomais parkais, skverais ir kitomis viešomis erdvėmis.
Tad jei miestiečiai nuspręstų kelti kandidatus į „Tarakono“ prizininkus, ne tik visam laikui atsirastų unikalus apdovanotųjų „tarakonais“ sąrašas, o ir Šiauliai išgražėtų.