2013 06 17

Šiaulių rajonas taps atliekų sostine?

Šiaulių rajone AB „Specializuotas transportas“ nori statyti atliekų perdirbimo įrenginį, nors aplinkosaugininkų nuomone, tai daryti yra netikslinga. Gyventojai baiminasi, kad informaciją apie būsimas statybas jie sužinojo atsitiktinai. Politikai mano, kad tokie privačios bendrovės planai gali sužlugdyti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą (ŠRATC), o gyventojams iš to teks ne tik padidinta tarša, bet ir didesnė rinkliava.
Šiukšlynas Libane
Šiukšlynas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Planuoja statybas

Šiaulių rajono savivaldybėje vakar buvo pristatyta poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita, kurią pristatė projekto rengėjas AB „Specializuotas transportas“. Bendrovė planuoja netoli Smilgių kaimo, Šiaulių rajone, buvusiame sovietiniame ryšininkų kariniame dalinyje, pastatyti buityje susidarančių nepavojingų atliekų rūšiavimo, apdorojimo ir paruošimo antriniam panaudojimui įrenginį. Panašų įrenginį kol kas nesėkmingai bando pasistatyti ŠRATC.

Pristatymo metu bendrovės „Specializuotas transportas“ direktorius Rolandas Stanys aiškino, kad projektu siekiama perkelti bendrovės teritorijoje (Pramonės g. 8, Šiauliuose) esančią atliekų rūšiavimo liniją ir vystyti atliekų rūšiavimą bei perdirbimą, nes šiuo metu ŠRATC to padaryti nėra pajėgus. Tad netiesiogiai pats R. Stanys pripažino, kad norima perimti ŠRATC veiklą.

Pasigedo viešumo

Pristatymo metu buvo išsakyta nemažai pastabų ir užduota daugybė klausimų. „Jūs atbulai į vežimą kinkote arklį. Pirmiau turėjo būti sutvarkyta teritorija. Dabar nėra žinoma, kas bus daroma su ten esančiais statiniais, kokios būklės yra vanduo, kurį, kaip ataskaitoje minima, darbuotojai gers“, – kalbėjo Šiaulių rajono tarybos narys Raimundas Jakutis.

Nors PAV ataskaita turėtų būti pristatoma viešai, pristatyme dalyvavusi gyventojų atstovė išsakė pastabas, kad apie šį projektą gyventojai sužinojo atsitiktinai. „Mes nesame prieš naujoves, bet norime aiškumo. Rajono plėtra vykdoma į pietus, čia mums lieka tik sąvartynai. Nuo to krenta žemės kaina. Pristatymui pasirinktas nepatogus laikas – dabar pats darbymetis, žmonės negali dalyvauti“, – gyventojų vardu kalbėjo moteris ir prašė surengti pristatymą gyventojams tinkamu metu. Bendrovės atstovai pažadėjo į pastabas atsižvelgti.

Daug pastabų

Daugiau nieko kito, kaip tik atsižvelgti į pastabas AB „Specializuotas transportas“ atstovams ir neliko. Pristatymo metu bendrovės ekologė Rita Androsovienė tik tai ir kartojo. Pastabų turėję Šiaulių rajono tarybos nariai teigė, kad ataskaita parengta remiantis pasenusiais duomenimis, o ataskaitoje įvardyti maksimalūs atliekų kiekiai prasilenkia su realybe. „Tai nėra galutinė ataskaita, tam ir surengtas šis pristatymas, kad išgirstume pastabas“, – atsakinėjo R. Androsovienė.

Bendrovė ataskaitoje giriasi, kad Šiaulių regione užima trečdalį rinkos ir yra atliekų tvarkymo ir viešos aplinkos priežiūros lyderė. Tačiau ne paslaptis, kad bendrovės paslaugų atsisakė ne vienas Šiaulių regiono rajonas, o su kitomis savivaldybėmis bendrovė dirba tik pagal laikinąsias sutartis. Ne vienerius metus bendrovė be konkurso gatves valo ir atliekas surenka ir Šiauliuose. Valdžia nuolat žada surengti konkursą, tačiau jis kažkodėl vis stringa.

Taps atliekų sostine?

Išsakyta ir dar viena gyventojams ir jų sveikatai aktuali problema – bendrovė planuoja į minėtą atliekų perdirbimo įrenginį atliekas atsivežti nebūtinai iš Šiaulių regiono. Daroma prielaida, kad rajonas taps atliekų perdirbimo sostine. „Šalia yra „Toksika“, kur planuojama deginti pavojingas atliekas, suvežtas iš visos šalies. O dabar bus vežamos ir nepavojingos atliekos, kas tada liks iš rajono“, – stebėjosi Šiaulių rajono tarybos narys Stasys Lembutis.

Politikas taip pat atkreipė dėmesį, kad Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistų išvada pernai buvo pateikta tokia, kad statyti antrą atliekų perdirbimo įrenginį yra netikslinga. Bendrovės direktoriaus R. Stanio nuomonė kitokia: „Pasilaikykite interpretacijas sau“.

Didins rinkliavą?

AB „Specializuotas transportas“ už maždaug 66 milijonus litų planuoja Šiaulių rajone pastatyti nepavojingų atliekų perdirbimo liniją. Bus siekiama gauti ES paramą arba ieškoti privačių rėmėjų. Būgštaujama, kad privati bendrovė įvairiais būdais iš ŠRATC siekia perimti atliekų tvarkymo verslą, o gyventojams tai gali lemti pabrangusią rinkliavą.

„Akivaizdu, kad Šiaulių regione atliekos nėra tvarkomos, todėl reikia imtis kokių nors priemonių, net jei reikės didinti rinkliavą“, – pristatymo metu neslėpė R. Stanys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų