Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 12 26

Šiaulių rajono valdžios absurdas: šiukšlės – kvadratai, o gyvenimas – kilovatai

Šiaulietis Aivaras pasijuto įstumtas į neviltį dėl mokesčių už atliekas. Gyvena mieste, prižiūri tuščią likusią mirusio tėvo sodybą Šiaulių rajone. Neseniai iš jo pareikalauta susimokėti už atliekas, kurių nebuvo, ir dar atgaline data už kelis mėnesius. Tokių atvejų – ne vienas. Rajono taryba suprato, kad su rinkliava buvo kiek perlenkta lazda – susizgribo kažką keisti.
Naujieji šiukšlių konteineriai
Naujieji šiukšlių konteineriai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Vyras teigia, kad neseniai gavo gana griežtą paraginimą sumokėti rinkliavą už atliekas Šiaulių rajone. Negana to – rinkliava paskaičiuota atgaline data kiekvienam šeimos nariui.

Du būstai – dvigubas teršėjas?

Šiaulietis su šeima nuo seno gyvena Šiaulių mieste. Čia ir registruotas. Sodyba jo šeimai atiteko po tėvo mirties. Nuo to laiko kartais užsuka, apžiūri, pabūna. Tačiau jokių sutarčių su rajono atliekų vežėjais nėra sudaryta.

Taip pat sodyboje nėra jokio konteinerio. Kitaip tariant – absoliučiai jokia paslauga nėra suteikta, o mokestis suskaičiuotas su visais konteineriais – lyg čia, o ne mieste visa šeima gyventų.

Vyras nuvyko aiškintis į Šiaulių rajono savivaldybės Aplinkos skyrių. Čia jam bandė paaiškinti, kad mokesčiai už atliekas priklauso vien dėl to, kad tai yra gyvenamas namas, kuris priklauso jo šeimai. Jei negyvenamas – klok įrodymus.

Nuo prasideda tikras vaikų darželis – savivaldybei, kurioje negyveni, turi atgabenti dokumentą apie sunaudotą elektros energiją. Už kurią, beje, esi susimokėjęs tiekėjui.

Maža to – pasijunti lyg telefoninių sukčių pinklėse – reikia pasisakyti, kokius elektros prietaisus namie turi. Kažkas reikalauja sąžiningumo, kai prašo pinigų už nesuteiktą paslaugą?

Tebūnie mokestis tik vienam žmogui – juk vis tiek kažkas kažkiek šiukšlina, nors ir niekas nieko neveža.

„O gal dar raktą, nuo kambario, kur sudėti pinigai? Tai kažkokia nesąmonė. Tuomet kažkokia komisija žiūri ir sprendžia – daug čia sunaudota elektros ar mažai? Jei nusprendžia, kad tai daug, tada reikia susimokėti už atliekų tvarkymą. Atliekų, kurių nebuvo ir nėra“, – imasi už galvos šiaulietis.

Jis supranta, kad mokesčio už atliekas negalima nemokėti, tačiau kodėl tai daryti dukart? Kuo jis prasikalto? Kai abi ginčo pusės suprato, jog vyksta absurdas, tuomet savivaldybės atstovai bandė eiti į kompromisą. Tebūnie mokestis tik vienam žmogui – juk vis tiek kažkas kažkiek šiukšlina, nors ir niekas nieko neveža.

Kitur tokios problemos nėra

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) jau keletą metų neadministruoja Šiaulių rajono atliekų, todėl negalėjo aiškiai pasakyti, kas savivaldybėje daroma ne taip. Bet faktas – kiekviena savivaldybė turi galimybę pakoreguoti rinkliavą pagal save arba savotiškai traktuoti rinkliavą reglamentuojantį įstatymą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kazokiškių savartynas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kazokiškių savartynas

ŠRATC informavo, kad jų aptarnaujamoje teritorijoje apmokestinama viena gyvenamoji vieta. Šis mokestis dauginamas iš gyventojų skaičiaus. Jeigu namas nuosavas – prisideda kintamoji mokesčių dalis, kurią palydi įvairūs konteineriai.

O jei privačiame name nėra gyventojų? Atsakymas paprastas – mokama už konteinerius. Negalima imti mokesčio vien už pastato kvadratūrą – kvadratai nešiukšlina. Jei negyvenamo namo šeimininkai tvarkingi, jie turi vieną kitą konteinerį buitinėms ar žalioms atliekoms.

Protingumo kriterijai netelpa proto ribose

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Tatjana Plukienė akcentavo, kad vietinė rinkliava Šiaulių rajone rinkliavos dydžio nustatymo metodika yra parengta pagal Vyriausybės patvirtintą Atliekų tvarkymo įstatymą, bei vietinės rinkliavos surinkimo tvarką.

Prašyme asmuo turi sąžiningai nurodyti, kokie elektros prietaisai veikia negyvenant jo sodyboje.

Šiaulių rajono vietinės rinkliavos mokėtojų duomenų bazė yra sudaryta naudojant VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenis. Taip išaiškinamas mokėtojas – savininkas ir jo šeimos nariai.

Vadovaujantis nuostatų 47 punktu, nekilnojamojo turto objektų savininkai arba jų įgalioti asmenys, deklaravę, kad tam tikru laikotarpiu nebus naudojamasi nekilnojamojo turo objektu, gali būti atleidžiami nuo vietinės rinkliavos kintamosios dedamosios mokėjimo.

Tokiu atveju, nekilnojamojo turto objekto savininkas arba jo įgaliotas asmuo turėtų pateikti nesinaudojimą nekilnojamuoju turtu įrodančius dokumentus. Kaip minėta – pažymą apie sunaudotą elektros energiją.

Pastovioji dedamoji už mokestinį laikotarpį apskaičiuojama, patvirtintą Vietinės rinkliavos dydį padauginus iš nekilnojamojo turto objekto grupei taikomo parametro.

Yra išlyga, kad pastovioji mokesčio dalis gali būti taikoma vienam šeimos nariui, jei šeima faktiškai gyvena kitur, tačiau ir tai reikia įrodyti kažkokiai komisijai.

Prašyme asmuo turi sąžiningai nurodyti, kokie elektros prietaisai veikia negyvenant jo sodyboje. Jeigu asmuo laiko tik pajungtą signalizaciją, akivaizdu, kad sunaudotas elektros kiekis bus labai nedidelis Minimalaus nustatyto elektros suvartojimo kiekio nėra nustatyta, vadovaujamasi protingumo kriterijumi.

Minimalaus nustatyto elektros suvartojimo kiekio nėra nustatyta, vadovaujamasi protingumo kriterijumi.

Prašymas pateikiamas komisijai, kuriai pavesta tikslinti mokėtojų duomenų bazę.

T.Plukienė patikslino, kad šiomis dienomis šiauliečio aprašytos problemos neliks . Tarybos nariai susigriebė, kad žmonės dėl atliekų rinkliavos yra skaičiuojami kaip viščiukai, Žmonės lyg studentų bendrabutyje turi atsiskaityti už sodybose naudojamus elektros prietaisus.

Dabar siūloma rinkliavą „rišti“ prie faktinio atliekų išvežimo, o ne prie turimo nekilnojamojo turto kvadratūros. Žmonėms šis sprendimas yra palankesnis finansiškai.

T.Plukienė baiminasi, kad po kurio laiko netektų grįžti prie ankstesnės tvarkos – taip nutiks, jei už surenkamą rinkliavą nepavyks išlaikyti atliekų tvarkymo sektoriaus, ar išlaikyti įvairių aplinkosauginių reikalavimų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kazokiškių sąvartynas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kazokiškių sąvartynas

Vadovė patikslino, kad pastovioji rinkliavos dalis vistiek bus skaičiuojama nuo turimo turto – už nenaudojamą sodybą savininkui vistiek teks mokėti. Kintamoji rinkliavos dalis bus susieta su išvežamų konteinerių kiekiu: „Tiesiog nebus skaičiuojama rinkliava už antrą ir kitus gyvenamosios paskirties objektus. Kai bus patvirtinta nauja tvarka, jokių ataskaitų apie sunaudotą elektrą nebeliks.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs