2019 08 01

Šiaulių savivaldybėje laužomos ietys dėl šeimos – kuriama „patogi“ komisija?

Šiaulių savivaldybėje pirmą kartą sudaryta Šeimos komisija, kuri turėtų padėti efektyviau spręsti įvairius šią visuomenės ląstelę liečiančius klausimus. Tik kilo šiokia tokia bėda – nevyriausybininkai tvirtina, kad komisija sudaryta neteisėtai – be konkurso ir nesilaikant reikalaujamų proporcijų. Vicemeras Egidijus Elijošius mano, kad tokia komisija dirbs efektyviau ir kvies diskusijoms visus.
Šiaulių savivaldybė
Šiaulių savivaldybė / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Šiaulių apskrities cerebrinio paralyžiaus asociacijos atstovė Edita Raubickaitė-Navickienė teigia, kad kiek apstulbo, kai sužinojo, jog tokia Šeimos komisija jau yra sukurta.

Pradėjo skambinti visoms su šeimomis susijusioms organizacijoms. Apklausė 15 jų, nors yra gerokai daugiau. Nė viena jų nebuvo pakviesta dalyvauti komisijos sudarymo konkurse.

Moteris tikina, kad NVO ji dalyvauja jau daugybę metų ir yra nemažai prisidėjusi prie įvairių įstatų kūrimo ir organizacinio darbo, todėl žino daugelį smulkmenų, kurių galbūt nežino kai kurie Šiaulių miesto valdžios atsakingi asmenys.

Patogi komisija?

Jos teigimu, konkursas kuriant tokią kaip Šeimos komisiją yra privalomas. Maža to – komisiją turi sudaryti ne mažiau kaip 50 procentų NVO atstovų. Jei narių skaičius yra lyginis, NVO atstovų turi būti didesnė dalis.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Vaikystė – gabalėlis dangaus
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Vaikystė – gabalėlis dangaus

„Kiekvieną kadenciją visos komisijos kuriamos iš naujo tokiu pat konkurso būdu ir tokiu pat santykiu. Nepaisyti šios tvarkos reiškia kenkti demokratiniams principams“, – kalbėjo moteris.

Jos žiniomis, šis klausimas buvo planuojamas viename NVO posėdyje, kuris neįvyko. Vėliau organizacijos gavo užklausą, ar pritartų Šeimos komisijos įkūrimui. Tačiau nebuvo jokio balsavimo ar konkurso.

Galiausiai išėjo taip, kad tiesiog buvo sudaryta komisija iš devynių narių – šešių savivaldybei vienaip ar kitaip pavaldžių organizacijų atstovų ir trijų NVO narių atstovų – savivaldybės socialinių partnerių. Tai reiškia, kad kritinis balsas šioje Šeimos komisijoje praktiškai neegzistuoja.

Panašu, kad kažkas atrinko į komisiją tris savivaldybės socialinius partnerius ir tuo viskas baigėsi.

E.Raubickaitė-Navickienė, nuėjusi pas vicemerą Egidijų Eijošių atsitiktinai sužinojo apie komisiją. Atsispausdino dokumentus ir pastebėjo, kad liepos 4 dieną patvirtinta Šeimos komisija.

Pacitavo tvarką: „Savivaldybėje gali būti sudaroma visuomeniniais pagrindais veikianti patariamoji institucija − savivaldybės šeimos taryba. Savivaldybės šeimos taryba sudaroma savivaldybės tarybos kadencijos laikotarpiui. Ne mažiau kaip pusę savivaldybės šeimos tarybos narių sudaro šeimų organizacijų ir su šeimomis dirbančių organizacijų atstovai, kitą dalį – savivaldybės institucijų ir įstaigų atstovai.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.Vaikystė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.Vaikystė

Pastebėjo, kad komisijoje nėra tokių organizacijų kaip „Maisto bankas“, „Caritas“, Raudonasis Kryžius. Nėra neįgaliųjų atstovų ar vaikų dienos centrų. Panašu, kad tiesiog kažkas atrinko į komisiją tris savivaldybės socialinius partnerius ir tuo viskas baigėsi. Tai nereiškia, kad organizacijos kažkuo prastos, tačiau kur konkursas?

„Aš pati į šią komisiją neičiau, tačiau turi būti užtikrintos visiems lygios galimybės. Dabar tiesiog peršasi mintis, kad sudaryta patogi komisija – niekas savivaldybei nekvaršins galvos, balsavimai eis sklandžiai. Gal taip ir nėra. Gal tai tik patirties trūkumas“, – teigia pašnekovė.

Kam „išpūsti“ sudėtį?

Dėl šio klausimo atsakingas ir komisijoje esantis vicemeras Egidijus Elijošius tvirtina, kad jam socialinių paslaugų skyriaus vedėja Edita Čičelienė paaiškino, kaip buvo sudaryta komisija, ir jį tai tenkino.

Vicemeras atsakydamas rašė: „Pagal Šeimos įstatymą gali būti kuriama Šeimos taryba. Mes sukūrėm Šeimos komisiją. Ši komisija – absoliučiai nauja praktika, todėl pradedam nuo nuosaikaus klausimų sprendimo kelio, kai ne tiek daug narių – svarbu, kad komisija būtų veikli. Svarbu, kad jos spręstinų klausimų ratas nebūtų persidengiantis su jaunimo, bendruomenių, NVO, neįgaliųjų reikalų tarybomis, kurios jau tradicinės.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Egidijus Elijošius
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Egidijus Elijošius

Komisijos veikla bus atvira visoms ir visiems dalyvauti, siūlyti, inicijuoti. Dėl socialinių partnerysčių – visos NVO gali tapti netikėtomis partnerėmis, laimėjusios savivaldybės projektą ar vykdančios socialinę veiklą, kuri būtina miestiečiams. Nematau jokio konflikto.“

Pagal darbotvarkę kviesimės kuo daugiau suinteresuotųjų grupių – šie asmenys neprivalo būti komisijos nariai. Jei jiems rūpės klausimų realūs sprendimai, o ne politikavimas – judėsime į priekį.

Vicemeras išvardijo, kas dabar sudaro komisiją. Tai Asta Jaseliūnienė, VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro direktorė, Jurgita Joniškienė, LPF SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos atstovė, Ona Juozaitienė, VšĮ „Motinos Teresės šeimų namai“ atstovė, Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistė, tarpinstitucinio bendravimo koordinatorė ir du politikai – jis bei socialdemokratas Gintautas Sitnikas.

Vicemeras tikino, kad „Maisto bankas“, „Caritas“ ar bet kuri kita organizacija bus kviečiami į komisijos aptarimus: „Bet kam „išpūsti“ sudėtį? Juolab, reikalui esant, galima papildyti komisiją. Tik reikės pagrįsti, kam to reikia.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų