2016 12 28

Šiauliuose nesikalbėjimo krizė gali kainuoti šimtus tūkstančių eurų

Šiaulių Prisikėlimo aikštės projektas dar vis ruošiamas, o terminai jau baigia išsekti. Įgyvendinimui yra numatyti šeši milijonai eurų, o jau reikėtų aštuonių. Projektavimo konkurso laimėtojas neplanavo laimėti, bet laimėjo. Kaltųjų paieškos jau virsta politiniais šachmatais. Aistros paviršiuje tiesiog verda, o gilumoje – beveik nieko nevyksta.
Šiauliai
Šiauliai / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Šiaulių miesto savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje žurnalistams buvo bandyta išaiškinti, kokia yra situacija dėl Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos.

Prieš metus šiauliečio architekto Vytenio Rudoko vadovaujama bendrovė „RS studija“ laimėjo konkursą. Metų eigoje projektavimo terminai pratęsiami jau antrą kartą, tačiau panašu, jog laiku nebus spėta. Už vėlavimą sutartyje numatomos baudos. Prasideda kaltųjų paieškos.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių miesto aikštė
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiaulių miesto aikštė

Aikštės rekonstrukcijai numatyta skirti 6 milijonus eurų iš „Urban“ programos lėšų. Naujausiais paskaičiavimais, jau vos telpama į 8 milijonus.

Dviračių takelis iš po kojų išmušė aikštę

Architektas V.Rudokas teigia, kad per visą šį laiką yra priverstas ne dirbti darbus, o susirašinėti su Savivaldybe, iš kurios negauna reikiamos pagalbos. Atsirašinėjimams jis teigia laiko neturintis, o bendradarbiauti ir tartis su užsakovu visada veržėsi pats.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Vytenis Rudokas
Alvydo Januševičiaus nuotr./Vytenis Rudokas

Architektas teigia, kad rekonstrukcijos sąmata gerokai išaugo dėl to, kad metų eigoje projekte buvo padaryta nemažai esminių pakeitimų. Pavyzdžiui, pareikalauta įtraukti į rekonstrukciją stebėjimo kameras, šviesoforus.

Labiausiai architektą suglumino saugaus eismo specialistų pageidavimas, kad dviračių takas būtų numatytas važiuojamojoje gatvės dalyje.

Galima sakyti, kad dviračių takas architektui iš po kojų išmušė visą aikštę.

V.Rudokas, teigia, kad aikštės projektą dar galima išgelbėti ir viską spėti laiku, tačiau Šiaulių valdžia ir administracija turi sumažinti paties projekto apimtis. Jei pinigų daugiau nebus, tai reikia tinkamai panaudoti esamus, galbūt projekte kažko atsisakyti.

Taip pat architektas teigia, kad projektavimui buvo skirta tik pusmetis – perpus mažiau nei reikėtų minimaliai. Pataisymai, tokie kaip su dviračių takais, situaciją tik dar labiau komplikuoja ir gaišina.

Konferencijos pabaigoje V.Rudokas prisipažino, kad konkurse dalyvavo nesitikėdamas laimėti. Tiesiog iš patriotiškumo savo miestui norėjo prisidėti idėjomis. Laimėjęs jis priėmė iššūkį, tačiau nesitikėjo, kad bus taip sudėtinga derintis su užsakovu – miestu.

Vėlavimas kainuos nemenkas „premijas“

Giedrė Mendoza Herrera, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, tvirtina griežtai – konkursą laimėjęs projekto vadovas nesusitvarkė su savo užduotimi.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Giedrė Mendoza Herrera
Alvydo Januševičiaus nuotr./Giedrė Mendoza Herrera

Ji primena, kad pagalbos buvo paprašyta tik rugpjūčio 10 dieną, kai buvo iššvaistyta du trečdaliai brangaus laiko, o sutartys pasirašytos tik su dviem subrangovais.

Pavaduotojos žodžiais, projekto laimėtojai daug kur buvo vedami už rankos, tačiau ir tai nepadėjo.

G.Mendoza Herrera mano, kad konkurso laimėtojui koją pakišo patirties stoka. Ilgą laiką negauta iš projekto vadovų jokių klausimų.

Pavaduotojos žodžiais, projekto laimėtojai daug kur buvo vedami už rankos, tačiau ir tai nepadėjo.

Tik rugpjūčio 10 dieną – po 124 dienų nuo sutarties pasirašymo – paaiškėjo, kad kyla grėsmė neįgyvendinti projekto laiku, kad viskas nevyksta sklandžiai.

G.Mendoza Herrera po dviejų dienų bandė sukviesti visus į susitikimą aptarti situacijos, tačiau tokiu siūlymu niekas nesusidomėjo – net miesto valdžios atstovai.

Kokia tokio nesikalbėjimo ir nesidomėjimo kaina? G.Mendoza Herrera primena, kad Vidaus reikalų ministerija už laiku arba anksčiau užbaigtą projektavimą žadėjo atseikėti nemenką premiją – 2,5% projekto vertes. Tai yra 153 tūkst. eurų.

Vidaus reikalų ministerija už laiku arba anksčiau užbaigtą projektavimą žadėjo nemenką premiją – 2,5% projekto vertes. Tai yra 153 tūkst. eurų.

Tikėtina, kad dabar bus bandoma paknopstomis pabaigti projektą ir gauti statybų leidimą – vien dėl premijos.

Įgyvendinus rangos darbus anksčiau termino galima gauti dar papildomus 2,5% nuo projekto vertės.

Pagal „Urban“ programą Šiauliuose numatytas 21 projektas. Šiaulių „Aušros“ muziejus renovuos Venclauskių rūmus (vertė – 2,46 mln. eurų).

Šiaulių universitetas kartu su Švietimo aprūpinimo centru kurs mokslo centrą ir laboratoriją (vertė – 5,8 mln. eurų). Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras rengs rūšiavimo konteinerių aikštelių infrastruktūrą visame mieste (vertė – 3,1 mln. eurų). UAB „Šiaulių vandenys“ tvarkys miesto lietaus nuotekas, (vertė – 5,5 mln. eurų).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis