Siūloma mieste išplėsti nerūkymo zonas
Daugiausiai diskusijų komiteto posėdyje sukėlė draudimas rūkyti viešosiose vietose, kuriame numatyta uždrausti rūkyti miesto viešojo transporto keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo stotelėse, Dainų pėsčiųjų tako atkarpoje nuo Tilžės iki Dainų gatvės, Vilniaus gatvėje nuo turgaus iki Šiaulių viešbučio (pėsčiųjų atkarpoje), taksi stovėjimo aikštelėse, masinių renginių metu, kapinėse, viešose prekybos vietose, miesto parkuose ir skveruose (Centriniame, Hidro, Gubernijos, Senajame Didždvario, Prūdelio, Lieporių, Talšos, Salduvės, Dainų, Naujajame, Gegužių, Rėkyvos ir projektuojamuose parkuose, esamuose ir projektuojamuose skveruose, miesto sode).
Tiesa, sprendimo projekte įrašyta ir išimtis „išskyrus šiose vietose rūkantiesiems numatytas ir ženklais ar užrašais nurodytas vietas“.
Sprendimo projektą parengusio Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjos Ievos Andruškevičiūtės nuomone, padidinus nerūkymo zonų skaičių mieste palaipsniui mažėtų rūkančiųjų tose zonose skaičius ir apskritai tai būtų veiksminga prevencinė priemonė pakeisti rūkalių įpročius.
Nuo 2010 metų galiojantis draudimas rūkyti Prisikėlimo aikštėje, skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės ir Beržynėlio parke esą tos problemos neišsprendžia.
Užkliuvo formuoluotė „viešose prekybos vietose“
Sveikatos ir Socialinių reikalų komiteto nariai dėl šio sprendimo reiškė įvairias nuomones: nuo radikalių – visame mieste uždrausti rūkyti iki kompromisinių. Juolab kad kai kurios kavinės esančios bulvare vasaros metu ir taip sugalvos kaip apeiti šį draudimą, nes kai kuriose lauko kavinių stalelių sustatoma bulvare, o kita pusė – už kampo, tai yra, į draudžiamą zoną nepatenkančios gatvės šaligatvyje.
Į posėdį atvykęs vienos iš bulvare esančių kavinių savininkų sakė atstovaujantis dar keturioms kavinėms, kurios dėl bulvaro paskelbimo nerūkymo zona patirtų nemažų nuostolių ar net turėtų atsisakyti verslo, nes beveik pusė jų lankytojų esantys rūkaliai.
Galop daugumai komiteto narių užkliuvo formuoluotė „viešose prekybos vietose“ – ar tai reiškia, kad apskritai visose miesto kavinėse, restoranuose ir t. t. bus uždrausta rūkyti. Todėl sprendimo projektas buvo grąžintas rengėjams išsiaiškinti su teisininkais, ką reiškia ši formuluotė.
Nors klausimas, užduotas vienos komiteto narės, kas kontroliuos, kaip laikomasi šių draudimų, taip ir liko retorinis.
Kasmet vienas miesto garbės pilietis?
Sprendimo dėl Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo nuostatų patvirtinimo pakeitimo projekte siūloma pakeisti nuostatus taip, kad garbės piliečio vardas suteikiamas per kalendorinius metus paprastai ne daugiau kaip vienam asmeniui (iki šiol – ne daugiau kaip trims asmenims), suteikiama teisė komisijai svarstyti ir balsuoti taip pat ir dėl tų kandidatūrų, kurios buvo pateiktos ankstesniais metais (iki šiol – nagrinėja tik tuos siūlymus, kurie pateikti einamaisiais metais), kiekvienam komisijos nariui suteiktas tik vienas balsas (iki šiol – paprastai turi po 3 balsus), antrame balsavimo ture dalyvautų tie du kandidatai, kurie pirmame ture surinko daugiausia balsų, tačiau nesurinko 2/3 balsų (iki šiol – balsuojama dėl tų kandidatų, kurie gavo daugiau kaip pusę visų komisijos balsų).
Jei dėl šių pakeitimų Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariai praktiškai neprieštaravo, tai paskutinis siūlomas pakeitimas – kad iškilminga Garbės piliečio vardo suteikimo ceremonija nebūtų prilyginama Tarybos posėdžiui – sulaukė prieštaravimų.
Nes tokiu atveju garbės piliečio vardo suteikimo komisija būtų iškelta aukščiau Tarybos. Tad ir šį sprendimo projektą komitetas pareikalavo suderinti su teisininkais.