Galimybių, kad visose nepilnamečių apklausose dalyvautų psichologas, o apklausos vyktų tam skirtose patalpose – vaiko apklausos kambariuose, susitikimo metu ieškojo Vilniaus miesto ir Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriai (toliau – VTAS) bei Vilniaus apygardos prokuratūros bei Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovai.
„Esame įsitikinę, kad visose nepilnamečių apklausose turėtų dalyvauti psichologas, kuris ne tik padėtų apklausti nepilnametį, bet būtų tas žmogus, šalia kurio vaikas jaučiasi saugiai“, – sakė Vilniaus miesto VTAS vedėja Sandra Vrublevskienė.
Anot vedėjos S.Vrublevskienės, skyriaus specialistų dalyvavimas apklausose parodė, kad šiuo metu nepilnamečių apklausos retai kada vykdomos tam skirtose patalpose – vaiko apklausos kambariuose. Tikimasi, kad po šio susitikimo pagerės nepilnamečių vaikų apklausos vykdymo proceso kokybė, bus siekiama užtikrinti geriausius vaiko interesus.
„Teisinės apklausos vaikams yra nemaloni bei didelį nerimą kelianti patirtis. Patiriamas stresas apklausos metu gali sumažinti vaiko pasakojimo tikslumą. Pavyzdžiui, vaikas gali teigiamai atsakyti į jam užduotą klausimą, siekdamas išvengti papildomų klausimų bei norėdamas kuo greičiau baigti apklausą, o ne todėl, kad iš tiesų tai atspindi jo patirtį, – sako VTAS vyriausioji specialistė (psichologė) Joana Kvederavičiūtė. – Todėl labai svarbu, kad vaiką apklausiantis asmuo gebėtų tinkamai pateikti klausimus, – atsižvelgti į vaiko gebėjimus, raidos tarpsnį, psichologinę būseną, neverbalinę kalbą bei asmenybės ypatumus“.
Anot psichologės J.Kvederavičiūtės, vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių sumažinti vaiko patiriamą įtampą bei skatinantis atvirai dalintis savo išgyvenimais – kontakto su vaiku užmezgimas. „Prieš pradedant apklausą vaikui būtina paaiškinti, kodėl jis bus kalbinamas, pelnyti jo pasitikėjimą bei sukurti saugią erdvę dalijimuisi savo patirtimi. Tikėtina, jog vaikas duos tikslesnius parodymus ir patirs mažesnę psichologinę traumą, jeigu apklausos aplinka bus jauki, saugi, o apklausoje dalyvaus kuo mažiau nepažįstamų asmenų“, – pataria specialistė.
Atsižvelgiant į šiuo metu aktualų klausimą dėl duomenų apie šeimą teikimo, susitikimo metu taip pat buvo peržvelgta penkiašalė bendradarbiavimo sutartis tarp LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, LR Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM, LR Generalinės prokuratūros, Policijos departamento prie VRM pasirašyta 2018 m. birželį, prieš vaiko teisių apsaugos sistemos centralizaciją, kuri pradėta tų pačių metų liepos 1 dieną.