Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 09 30

Šienapjūtė mieste prasidės tik rudenį

Tankiais žolynais apaugę ir kone džiunglėmis virtę uostamiesčio daugiabučių kiemai dar šiemet bus nušienauti.
Kai kurių daugiabučių namų gyventojai neapsikentė ir baimindamiesi, kad peraugusi žolė gali tapti gaisrų židiniu, apžėlusius kiemus šienavo savomis lėšomis.
Kai kurių daugiabučių namų gyventojai neapsikentė ir baimindamiesi, kad peraugusi žolė gali tapti gaisrų židiniu, apžėlusius kiemus šienavo savomis lėšomis. / Aurelijos Kripaitės nuotr.
Temos: 1 Usnis

Dauguma visą vasarą miestiečius ir Klaipėdos svečius šiurpinusių kiemų dalgio aštrumą pajus tik įpusėjus rudeniui. Kitos tokios vasaros, kad didmiesčio kiemai primintų visų pamirštas ir apleistas pievas, niekas neprisiminė. „Taip neturėjo atsitikti“, – sutartinai galvomis linkčiojo ir uostamiesčio valdininkai.

Prispaudus sunkmečiui šiemet nuspręsta taupyti kiemų šienavimo sąskaita, šio taupymo plano ir laikytasi visą vasarą. Tačiau išsigandę, kad nenupjauta sudžiūvusi žolė gali sukelti gaisrų pavojų ir pridaryti didelių nuostolių, uostamiesčio valdininkai kreipėsi į daugiabučių administratorius, prašydami paieškoti vidinių rezervų ir nors vieną kartą nupjauti žolę.

Aurelijos Kripaitės nuotr./Kai kurie Klaipėdos daugiabučių kiemai visą nematė žoliapjovės.
Aurelijos Kripaitės nuotr./Kai kurie Klaipėdos daugiabučių kiemai visą vasarą nematė žoliapjovės.

Specialistų teigimu, nuo vasaros pradžios dar nė sykio nešienauta daugiau kaip pusė miesto kiemų. Dalis gyventojų, nesulaukusių, kol kas nors jų kieme nupjaus peraugusią žolę, patys apsiginklavo dalgiais ar nusisamdė, kas už juos tai padarytų.

Šiuo metu susirūpinta, kad peraugusi ir išsausėjusi žolė gali tapti potencialiu gaisrų židiniu, be to, įpusėjus rudeniui gali būti sunku iš aukštos žolės sugrėbti lapus, išrinkti šiukšles.

Dar praėjusį penktadienį Klaipėdos miesto valdininkai susitiko su bendrovės „City Service“ atstovais, šią savaitę planuojama susitikti su kitų daugiabučių administratoriais. „Norime, kad jie į tai pažiūrėtų geranoriškai. Prašome, kad bent paskutinį kartą būtų nušienauti kiemai. Bent jau „City Service“ atstovai pažadėjo šienauti, kai tik bus tinkami orai“, – sakė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Viačeslavas Karmanovas.

Apžėlusius žaliuosius plotus prašoma nušienauti iš tų pačių pinigų, kurie skirti kiemams valyti.

„Šiemet pinigų šienavimui nebuvo, priėmėme sprendimą, kad geriau juos tik valyti“, – aiškino V.Karmanovas. Vadovaujantis pernykštėmis kainomis nušienauti arą pievelės kainuodavo 12–13 litų, tačiau tokių pinigų šiemet neatsirado.

Skaičiuojama, kad kai kurių namų valdose nušienauta vos 10 proc. kiemų. Kiti kiemai nuo pat vasaros pradžios taip ir liko apžėlę.

Pjovė patys arba samdė kitus

Nesulaukę, kada bus nušienauti kiemai, kai kurių miesto daugiabučių gyventojai neapsikentė – baimindamiesi, kad per žiemą palikta žolė gali pridaryti dar daugiau rūpesčių, klaipėdiečiai nusprendė patys ją nupjauti. Dalyje daugiabučių draugiškai susitarta, kad kiekvienas butas šiam reikalui skirs po kelis litus.

Šešias namų valdas uostamiestyje valdančios bendrovės „City Service“ Klaipėdos padalinio vadovas Mindaugas Genys teigė net nesvarstęs galimybės perkelti kiemų šienavimo mokesčių ant gyventojų pečių. „Vienas dalykas – tai nebūtų teisėta. Kitas dalykas – kai tokia sudėtinga situacija, nesinori žmonėms užkrauti dar vienos naštos, juk kai kuriems ir toks mokestis jau būtų nebepakeliamas“, – sakė pašnekovas. Bendrovė jau vežasi techniką iš kitų miestų ir artimiausiomis dienomis nupjaus užsilikusią žolę.

„Suprantame, kad miestas pinigų neturi. Padėsime gyventojams, galima sakyti, tai investicija į geresnius santykius su jais“, – sakė M.Genys. Anot jo, kiemų valymo kokybė dėl papildomų darbų nenukentės.

Specialistai skaičiuoja, kad tvarkai palaikyti žolę reikia nupjauti bent tris kartus per metus. „Tai būtų optimalus skaičius. Žinoma, šiemet dar verta nupjauti bent jau rudenį – tai kur kas geriau, nei iš viso nieko nedaryti“, – kalbėjo bendrovės „Klaipėdos želdiniai“ vadovas Gediminas Valašinas. Pavasarį, kai jau ima želti nauja žolė, nušienauti senąją gali būti dar sunkiau.

Beje, specialistai pastebi, kad vejos Klaipėdos kiemuose išsigimsta – prieš keliolika metų sodintą žolę nustelbia kiaulpienės ir usnys.

Daugybė rūpesčių

„15min“ primena, kad daugiabučius administruojančios įmonės paprastai rūpinasi tvarka kiemuose – surenka šiukšles, sugriebia lapus, valo sniegą. Iki šios vasaros būdavo skelbiami atskiri konkursai kiemams šienauti. Tačiau šiemet, kai pinigų tam neliko, neskelbtas ir konkursas.

„Vasarą siūlėme savivaldybei: mes turime žmones, kurie šluoja, renka šiukšles, galime jiems duoti įrankius, traktoriuką ar dar ką nors ir nušienauti be konkurso. Vienintelis klausimas – kuras ir tepalai. Mes tam lėšų neturime, nes ir kiemams valyti lėšų skirta triskart mažiau“, – sakė M.Genys.

Apskaičiuota, kad beveik pusei miesto kiemų nušienauti (maždaug tiek kiemų apima bendrovės „City Service“ valdos – red.) prireiktų kuro už maždaug 30 tūkst. Lt. Tačiau galutinai taip ir nebuvo susitarta.

Dalį kiemų, kur išstypusi žolė jau beveik siekė pirmųjų aukštų langus, bendrovė nušienavo nemokamai. „Iš pradžių dar šienavome dalgiais, tačiau mieste rasti žmonių, kurie dar gebėtų dirbti dalgiais, buvo sunku“, – pasakojo M.Genys. Bandyta darbuotis traktoriukais, tačiau ten, kur į prižėlusius kiemus nebeįvažiavo, dirbta su tais pačiais dalgiais, lyg XIX a. Tačiau ir tai nedavė naudos – dalgiai lūžo, o Klaipėdos darbo biržos pasiųsti žmonės nemokėjo jų pagaląsti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?