Balsiuose gyvenantys Vita ir Edgaras Laurinavičiai tikina nesantys ūkininkai, o moliūgų auginimas gimęs veikiau iš pomėgio.
Praėjusiais metais žemėje prie namų pavyko išauginti nemažą derlių: tiek, kiek patys niekaip nesuvalgytų. Su dukromis šeima prie sodybos padarė savitarnos parduotuvėlę: norintieji įsigyti moliūgą gali patys jį išsirinkti ir palikti pinigus.
„Pernai sulaukėme didelio susidomėjimo. Galbūt pamatė kur feisbuke. Važiavo iš visų miestų – ir iš Šiaulių, ir iš Klaipėdos. Pirko žmonės valgymui, šventėms, kaip dekoracijas. Net pritrūko. Tuomet kreipėmės dėl paramos, o gavę ją įsigijome žemės ūkio technikos ir šiemet vėl pasėjome moliūgų. Derlius atrodo neblogas“, – pasakojo sodybos šeimininkė V.Laurinavičienė.
Praėjusiais metais Laurinavičiams pavyko išauginti ir moliūgą-milžiną, svėrusį apie 60 kilogramų.
Dalis šeimos išaugintų moliūgų iškeliavo į šventę Švėkšnoje, o dalis buvo paaukota ir labdaros organizacijoms.
Šiemet, kaip pasakojo sodybos šeimininkė, tokių didelių moliūgų išauginti nepavyko. „Trūko lietaus. Dėl saulėtų orų moliūgai greičiau noko, tačiau neišaugo tokie dideli. Tačiau turime ir nemažų, sveriančių maždaug po 30 kilogramų“, – teigė moteris.
Derlių šeima pradėjo imti visai neseniai. Kiek išaugino moliūgų – tikina – neskaičiuojantys. „Šimtai? Tūkstantis?“ – paklausė žurnalistė.
„Veikiau tūkstantis. Dar tik derliaus pradžia“, – atsakė pašnekovė.
Moliūgus jie deda į krūveles, dukros Mėta ir Luknė padeda sunešioti į savitarnos parduotuvėles.
Kol kas žmones labiau perka moliūgus valgymui, renkasi mažesnius, kurie kainuoja po 2 eurus.
Didieji moliūgai, sveriantys vidutiniškai nuo 6 iki 10 kg, kainuoja po 3 eurus. Juos dažniau, ypač Helovino veislės, perka rudens šventėms ir skaptuoja.
„Darydami savitarnos parduotuvėles, mes pasitikime žmonėmis. Galbūt vienas kitas ir neįdeda pinigų, gal ne visą sumą. Tačiau kai turime didelį kiekį moliūgų, sunku suskaičiuoti. Tai paliekam žmonių sąžinei“, –atviravo V.Laurinavičienė. Savitarnos parduotuvėlę šiemet jie turi ir antrą – prie magistralės Klaipėda–Kaunas, greta kavinės „Piligrimai“.
Dabar šeimininkai viliasi palankesnių rudens orų, kad šalna neužslinktų ir moliūgai ilgiau galėtų išsilaikyti.
„Auginame juos be chemijos, tik patręšėm mėšlu ir tiek. Turime kelių rūšių moliūgų, tačiau vis dar populiariausia Helovino“, – pastebėjo moteris.
Jos šeima taip pat valgo moliūgus. Dažniausiai verda sriubą, kepa įvairius pyragus iš moliūgų.