Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčios pastatų kompleksui priklausantis Našlaičių globos namų pastatas, esantis miesto istorinėje dalyje, jau kuris laikas traukė praeivių žvilgsnius apgriuvusiomis, aptrupėjusiomis sienomis, apdegusiu stogu. Dabar situacija kardinaliai pasikeitusi, nes gavus finansavimą 2019 metais buvo pradėti jo tvarkybos darbai, jų baigimo aktas pasirašytas šių metų liepą.
Prieš pastatą restauruojant buvo atlikti žvalgomieji architektūriniai – konstruktyviniai ir kiti statinio tyrimai, surinkta inventorinė, istorinė – ikonografinė bei kita medžiaga, paruoštas tvarkybos darbų (remonto, restauravimo) projektas.
,,Buvo nuvalytas, restauruotas raudonų degtų molio plytų fasadų mūras. Taip pat sutvarkytas pastato stogas: nuardytos per 2008 metais palėpėje kilusį gaisrą apdegusios, sulūžusios ir suirusios medinės konstrukcijos liekanos ir naujai atkurta buvusi medinė jo konstrukcija, uždengta keramikinių čerpių danga. Pastatui apsaugoti įrengti analogiški buvusiems seniesiems cinko skardos lietloviai ir lietvamzdžiai. Pagal išlikusią ikonografinę medžiagą, išlaikant skaidymo proporcijas ir varstymo būdą, pagaminti ir sumontuoti langai ir lauko durys“, – vardijo atliktus darbus Zigmas Arcišauskas, KIC techninės priežiūros projekto vadovas.
KIC užsakymu pastato tvarkybos, restauravimo darbus atliko UAB ,,Virbarta“. Darbai finansuoti Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) programos lėšomis, taip pat prisidėjo ir Šilutės rajono savivaldybė.
„Našlaičių prieglaudos pastatas pergyveno du pasaulinius karus, bet labiausiai nukentėjo po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir įvykusių turtinių perversmų. Vertingi pastatai tapo neprižiūrimi, nyko akyse. Puiku, kad atsiradusi galimybė restauruoti šį Istorizmo laikotarpio pastatą, sugrąžino Šilutės miesto veidą, išdidžiai eksponuojantį Rytų Prūsijos moderno architektūrą“, – džiaugėsi šilutiškis architektas Egidijus Vidrinskas.
Globos namų istorija
Našlaičių globos namai gali didžiuotis ilga istorija. 1888 metais kunigo Wichmanno pastangomis buvo įsteigta katalikiška vaikų prieglauda, kuriai Prūsijos vyriausybė kasmet skyrė pašalpą.
1905 metais buvo pastatytas naujas erdvus trijų aukštų prieglaudos pastatas. Čia galėdavo gyventi apie 60 vaikų, daugiausiai tai buvo našlaičiai ir pamestinukai, kilę iš Žemaitijos. Iš valdžios prieglauda gaudavo vienkartines pašalpas, kelis kartus Klaipėdos krašto direktorija suteikė pašalpą prieglaudai remontuoti.
Šiai įstaigai vadovavo vokietės vienuolės elzbetietės, paskutinės jos vadovės buvo vienuolės Mexida Fahl ir Ewalde Schwarz. 1944 metų rudenį artėjant frontui gyventojai evakuoti į Rytprūsius, kartu pasitraukė ir vienuolės.
1949 metais našlaičių globos namuose buvo įrengti komunaliniai butai, vėliau pastatas buvo rekonstruotas. 1961 metais jame įsikūrė tuberkuliozinė vaikų sanatorija „Eglutė“, kurioje gydėsi 6–16 metų vaikai iš įvairių Lietuvos rajonų. Sanatorijoje vienu metu galėjo gydytis apie šimtas vaikų ir paauglių, šalia veikė aštuonmetė mokykla. 2004 metų lapkričio 7 d. sanatorija buvo uždaryta.
Buvusios sanatorijos pastatas priklausė Klaipėdos apskrities viršininko administracijai, vėliau perduotas Valstybės turto fondui. Pastatu buvo nesirūpinama. Neprižiūrimas architektūros paminklas greitai pavirto benamių landyne su išdaužytais langais ir išlaužytomis durimis.
2007 metų žiemą kilo gaisras pusrūsyje. Prabėgus pusmečiui palėpėje kilęs gaisras sunaikino visą pastato stogą, sudegė apie 160 kv. m palėpės patalpų, vandeniu buvo sulietos apatinių aukštų patalpos.
2011 metais LR Vyriausybės nutarimu pastatas buvo grąžintas Šilutės Šv. Kryžiaus katalikų parapijai, tačiau vietos katalikų bendruomenės džiaugsmą dėl atgauto turto temdė apgailėtina jo būklė. Neturint galimybės parapijai savo lėšomis sutvarkyti prastos pastato būklės, 2018 metais, bendradarbiaujant su Šilutės rajono savivaldybe dėl planuojamų rekonstrukcijos darbų, pastatas panaudos sutartimi buvo perduotas Šilutės rajono savivaldybės žinion.
Pastato tvarkybos darbai baigti 2020 m.
„Šiuo metu pradedamas įgyvendinti buvusių Našlaičių globos namų įveiklinimo projektas, siekiant rekonstruoti ir pritaikyti vidaus erdves daugiafunkcinio centro veiklai. Sutvarkius patalpas jose įsikurs tradicinių ir religinių amatų centras, veiks amatininkų dirbtuvėlės, taip pat yra numatytos patalpos bendruomenės susirinkimams, kultūriniams renginiams, apgyvendinimo patalpos Šilutę lankantiems piligrimams“, – pasakojo apie pastato ateitį Šilutės rajono savivaldybės planavimo ir plėtros skyriaus viešojo administravimo institucijos specialistė Simona Bokštaitė-Dryžienė.