Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 09 25

Šilutės rajone bus pašventinta nacių ir sovietų režimų aukų kapavietė

Penktadienį Šilutės rajone, Macikų kaime, bus pagerbti totalitarinių režimų Lietuvoje nužudyti gyventojai.
Laidotuvių žvakės
Laidotuvių žvakės / 123rf.com nuotr.

Rengiama Macikų nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovyklos, Sovietų Sąjungos gulago lagerių (1941–1955 m.) aukų pagerbimo ir Armalėnų kaime rastų palaikų kapavietės pašventinimo ceremonija.

„Macikai – tai vienintelė vieta Lietuvoje ir viena iš retų vietų Rytų ir Vidurio Europoje, kurioje išryškėjo abiejų totalitarinių režimų žiaurumas. Macikų lagerių istorija atskleidžia nacistinės Vokietijos ir SSRS totalitarinių režimų antihumanišką nusikalstamą veiklą. Todėl Vyriausybė dar 2019 metais pritarė Macikų lagerių objektų komplekso sutvarkymo planui – įamžinti aukų atminimą ir ateinančioms kartoms priminti demokratijos, laisvės ir kitų pamatinių vertybių svarbą“, – sako premjeras Saulius Skvernelis.

Šilutės savivaldybės duomenimis, 2011 metais Armalėnų kaime, Šilutės rajone, po Žaliosios gatvės kelio danga, rasta daugybė nacistinės Vokietijos stovyklos karo belaisvių palaikų. Šiemet atlikti archeologiniai tyrimai, ekshumuota daugiau kaip 1 tūkst. žmonių palaikų.

Visi jie šių metų rudenį palaidoti šalia senųjų Macikų lagerių kapinių: lietuviai, amerikiečiai, austrai, australai, belgai, britai, čekai, kanadiečiai, lenkai, prancūzai, rumunai, rusai, slovakai, vengrai, vokiečiai bei kitų tautybių žmonės.

1941 metais Macikuose įkurta nacistinės Vokietijos karo belaisvių stovykla veikė iki 1944 metų. Čia kalėjo Lenkijos, SSRS, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos, Belgijos, Australijos, Naujosios Zelandijos ir kitų sąjungininkų kariai. JAV karinės žvalgybos departamento duomenimis, stovykloje galėjo kalėti ne mažiau kaip 10 tūkst. žmonių.

Sovietams antrą kartą okupavus Lietuvą, Macikuose įsteigtas vokiečių ir jų sąjungininkų karo belaisvių lageris Nr. 184. 1946 metais jis reorganizuotas ir pervadintas į gydomąjį, į jį vežti sunkiai sergantys ir fiziškai išsekę karo belaisviai iš visų Lietuvoje esančių lagerių. Vėliau Macikuose už „kontrrevoliucinius nusikaltimus“ kalinti civiliai gyventojai, politiniai kaliniai, kunigai, moterys ir vaikai – pasipriešinimo dalyviai, partizanų rėmėjai, prievolių neįvykdę ūkininkai, žmonės, pabėgę iš tremties. Lageryje kartu laikyti ir kriminaliniai nusikaltėliai.

Gulago lageris uždarytas 1955 metų birželį.

Šiandien Macikų lagerių kompleksą sudaro: lagerių vieta, karceris, belaisvių kapai, pirtis ir galbūt kareivinių pastatas. 1993 metais tremtinių ir politinių kalinių sąjungos Šilutės skyriaus iniciatyva buvusiame karcerio pastate įrengtas Macikų lagerio karceris-muziejus, nuo 1995 metų tai Šilutės Hugo Šojaus muziejaus filialas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas