Antradienį valdančiųjų konservatorių atstovas Gintaras Songaila Seime įregistravo Civilinio kodekso pataisas, kuriomis tikslinamas ir plečiamas asmenų, galinčių perimti vaiko globą, ratas.
Pagal dabar galiojančias Civilinio kodekso nuostatas, tėvai ar globėjai privalo sudaryti sąlygas vaikams bendrauti tik su artimaisiais giminaičiais, kuriems nepriskiriami pusbroliai, pusseserės, dėdės, tetos bei proseneliai. Kaip rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte, tai veda prie nevisaverčio vaiko ugdymo.
Norint atskirti vaiką nuo tėvų, šiuo metu nereikalingas ir teismo sprendimas. Nors pagal Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą bei tarptautinius Lietuvos įsipareigojimus teismo sprendimas privalomas, Lietuvoje užtenka tik savivaldybės direktoriaus įsakymo.
„Pasitaikydavo atvejų, kai dėl neaiškiai reglamentuotos tvarkos savivaldybės administracija nesutardavo, kurie asmenys socialiai atsakingi, kurie ne. Be to, praktikoje pasitaikė atvejų, kuomet vaikus iš tėvų atimdavo be perspėjimo“, – BNS sakė G.Songaila.
Priėmus civilinio kodekso pataisas, savivaldybės direktoriaus įsakymu vaiko globa galėtų būti nustatyta tik tuo atveju, kai būtų gautas teismo leidimas.
Pagal 2008 metų vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus veiklos ataskaitą, pernai iš 382 gautų skundų 307 atvejais buvo skundžiamasi dėl šeimoje pažeidžiamų vaiko teisių ir teisėtų interesų.
Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą