Kaip praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, šiuo metu mirusio asmens, kuris nėra deklaravęs savo gyvenamosios vietos, artimiesiems ar kitiems jį laidojantiems asmenims nėra skiriama laidojimo pašalpa.
Šiuos asmenis laidojantiems artimiesiems ar kitiems asmenims valstybės parama yra labai reikalinga. Todėl siūloma suteikti savivaldybėms teisę, įvertinus konkrečias aplinkybes, tokiais atvejais skirti laidojimo pašalpą taip pat, kaip ir mirus kitiems Lietuvos nuolatiniams gyventojams, kurių duomenys apie gyvenamąją vietą yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą.
Šiam pakeitimui įtvirtinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė Paramos mirties atveju įstatymo pakeitimo įstatymo projektą.
Jame taip pat bus perkeliamos ir Europos Sąjungos Direktyvos nuostatos, numatančios, jog valstybės narės privalo trečiųjų šalių piliečiams, turintiems leidimą, kuris suteikia jiems teisę gyventi ir dirbti valstybėje narėje, užtikrinti vienodas su valstybės narės piliečių teisėmis sąlygas dėl paramos mirties atveju.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, laidojimo pašalpa skiriama mirus Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenančiam asmeniui, Lietuvos Respublikoje gyvenančiam užsieniečiui, turinčiam leidimą dirbti aukštos profesinės kvalifikacijos reikalaujantį darbą, asmeniui, turinčiam pabėgėlio statusą bei asmeniui, kuriam, vadovaujantis ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentais, turi būti taikomas šis įstatymas, taip pat tuo atveju, kai minėtiems asmenims vaikas gimsta negyvas.
Mirus minėtam asmeniui, išmokama 1040 litų laidojimo pašalpa. 2012 metais iš viso laidojimo pašalpa išmokėta daugiau nei 40 tūkst. asmenų, tam skirta beveik 42 mln. litų.
Įstatymo projektas šiuo metu pateiktas suinteresuotoms institucijoms ir visuomenei derinti. Pakoreguotas po gautų pastabų jis bus teikiamas Vyriausybei svarstyti, o šiai pritarus – Seimui.