„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 01 21

Skandalas dėl maisto skurstantiems pirkimo įsisiūbuoja: premjeras reikalauja tyrimo

15min atskleista mįslinga istorija, kai paaiškėjo, kad valstybė greičiausiai smarkiai permokės už perkamą maistą vargingai gyvenantiems žmonėms, kelia naujas bangas. Premjeras Algirdas Butkevičius reikalauja tyrimo, o „prabangų“ pirkimą organizuojanti Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (ŽŪMPRRA) įvardijama kaip kone piktybiška įstatymų pažeidėja.
Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius / Luko Balandžio / 15min nuotr.

15min atskleidus, kad ŽŪMPRA vykdomame maisto skurstantiems pirkime kainos gerokai (kai kur – net dvigubai) viršija didmeninės rinkos rodiklius, premjeras Algirdas Butkevičius neslepia pasipiktinimo. Jis skubių priemonių tikisi ne tik iš agentūros, bet ir iš Žemės ūkio ministerijos.

„Mane stebina toks Rinkos reguliavimo agentūros požiūris į pirkimus, kai tiek daug viešojoje erdvėje kalbame apie pirkimų skaidrumą, kai yra nustatytos taisyklės. Rinkos reguliavimo agentūra turėjo pasiruošti tinkamam, racionaliam ir atsakingam pirkimui, iš anksto atlikdama rinkos tyrimus. Ministerija, jų vidaus audito tarnyba turi išsiaiškinti, kokios priežastys lėmė, kad procesas tokiu keliu pasisuko. Ir kas svarbiausia – ką daryti, kad ateityje tokiems  netinkamiems sprendimams nebūtų palikta erdvė”, – 15min teigė premjeras.

Dėl šios istorijos kreipiuosi ir į  Konkurencijos tarybą.

A.Butkevičius neslepia, kad 15min atskleisti duomenys apie kai kuriuos ŽŪMPRA konkursui pateiktus pasiūlymus leidžia įtarti galimą kartelinį susitarimą, siekant smarkiai pasipelnyti iš maisto varguoliams.

„Dėl šios istorijos kreipiuosi ir į  Konkurencijos tarybą, kuri gali išanalizuoti ir viešai, ir neviešai prieinamą informaciją, kad atliktų tyrimą, ar nebuvo kartelinio susitarimo tarp tiekėjų, pasiūliusių didesnes nei rinkoje kainas.  Manau, kad ir Viešųjų pirkimų tarnyba šio fakto pro akis nepraleis“, – sakė A.Butkevičius.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) savo poziciją jau turi. Pirkimų prievaizdai ŽŪMPRA atvirai tituluoja įstatymų pažeidėja.

„Dar pernai kovą Viešųjų pirkimų tarnyba konstatavo, kad maisto produktai skurstantiems asmenims yra perkami netinkamai, o lėšos naudojamos neracionaliai. Tarnyba pateikė Agentūrai savo rekomendacijas dėl pirkimų organizavimo, tačiau į jas atsižvelgta nebuvo ir problemos vėl kartojasi. Tikimės, kad atsakingos institucijos atsilieps į VPT kvietimą. Tarnybos ekspertai yra pasirengę konsultuoti, kaip įstatymo nuostatos veikia ir kaip jos privalo būti taikomos vienu ar kitu atveju“, – ketvirtadienį išplatintame pranešime teigia VPT direktorė Diana Vilytė.

Po 15min publikacijos VPT organizuoja viešą konsultaciją dėl skandalu tapusio konkurso. VPT pažymi, kad šiuo metu vykdomas pirkimas apima tik dalį ŽŪMPRA patikėto europinių pinigų maišo.

„Europos Sąjunga, siekdama užtikrinti pagalbą labiausiai skurstantiems asmenims, Lietuvai 2014–2020 m. laikotarpiui skyrė 76,5 mln. eurų“, – skaičiuoja VPT.

Primename, jog dabartiniam pirkimui numatyta daugiau kaip 16,4 mln. eurų, o ŽŪMPRA nesiėmė priemonių dėl stebėtinai brangių pirkinių, net po nosimi turėdama įrodymus. Pavyzdžiui ŽŪMPRA užsakytas rinkos tyrimas parodė, kad kvietinių miltų didmeninė kaina rinkoje siekė apie 300-320 eurų už toną. Nepaisant to, agentūra linkusi sudaryti sutartį su atitinkamos konkurso dalies laimėtoja, kurios pasiūlyta kaina, 15min žiniomis, siekia apie 600 eurų už toną. Ir tai tik vienas, bet ne vienintelis epizodas, kur ŽŪMPRA galimai smarkiai permokėjo už vargstantiems tautiečiams perkamą maistą. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų