„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 01 20

Skandalas SAM: A.Veryga atšaukė naują vaistų hipertenzijai skyrimo tvarką, nes ji pakoreguota be jo žinios

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį pranešė atšaukęs savo paties įsakymą dėl naujos vaistų hipertenzijai gydyti skyrimo tvarkos. Ministras pareiškė, kad įsakymas jam nežinant buvo pakoreguotas. Anot ministro atstovės spaudai Linos Bušinskaitės, tai padariusių darbuotojų paprašyta pasiaiškinti, bus sprendžiama, ar pradėti tarnybinį patikrinimą. Nauja vaistų skyrimo tvarka sulaukė didelio pasipiktinimo šeimos gydytojų bendruomenėje.
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nauju ministro įsakymu šeimos gydytojai prieš keletą dienų pradėjo piktintis socialiniuose tinkluose.

Gydytojus labiausiai suneramino tai, kad naujos tvarkos įsigaliojimas buvo numatytas jau kitą dieną po ministro įsakymo pasirašymo – sausio 16-ąją, be jokio laiko pasirengti jo įgyvendinimui.

Antra, medikai diskusijose abejojo, ar tvarka, kuria siekiama pacientams pasiūlyti pigiausius vaistus hipertenzijai gydyti, yra gera.

Ministro įsakyme yra punktas, kad skiriant gydymą nuo arterinės hipertenzijos naujiems pacientams pirmaeiliam gydymui turi būti pasirenkamas tokio bendrinio pavadinimo vaistas, kurio atitinkamoje tarpusavyje keičiamų panašaus gydomojo poveikio kompensuojamųjų vaistų farmakoterapinėje grupėje (...) metinė gydymo kaina yra mažiausia.

Kai kurie diskusijose piktinosi, kad tokia tvarka būtų žingsnis atgal nuo Europos kardiologų hipertenzijos gydymo gairių rekomendacijų.

Šeimos gydytojus piktino ir tai, kad mažiausios kainos pagal naują įsakymą jie turės ieškoti Valstybinės ligonių kasos (VLK) svetainėje.

A.Veryga: galutiniame projekte atsirado nesuderintos naujovės

„Noriu atsiprašyti šeimos gydytojų bendruomenės dėl kilusio nesusipratimo, kai praėjusios savaitės pabaigoje buvo patvirtintas hipertenzijos gydymui skiriamų vaistų tvarkos aprašas“, – pirmadienį savo feisbuko paskyroje į medikus kreipėsi ministras.

Jo teigimu, labai gaila, bet nutiko taip, kad galutiniame projekte, kuris buvo teikiamas vadovybei, atsirado naujovės, kurios nebuvo suderintos ir aptartos.

„Kitaip tariant, tai atsirado jau pasibaigus oficialioms derinimo procedūroms, kai jau buvo pasisakę medikų, darbo grupės atstovai. O to neturėtų būti teisėkūros procese – oficialiai suderinus, dar prirašyti savo nuožiūra“, – teigė ministras.

Vida Press nuotr./Vaistai
Vida Press nuotr./Vaistai

Visų pirma, anot jo, atsirado įsigaliojimo terminas, kuris pernelyg trumpas, neadekvatus ir pateisina medikų nerimą.

„Aš taip pat būčiau piktas, jei reikėtų per dieną susipažinti su naujovėmis ir jas pradėti taikyti“, – rašė ministras.

Antra, anot A.Verygos, atsirado tai, ko nebuvo galutiniame projekte ir kas būtų didinę administracinę naštą šeimos gydytojams: „Buvo numatyta, kad jie, skirdami vaistus pacientams, VLK svetainėje turėtų ieškoti pigiausių. Neabejotinai, taip neturi būti, juk mes darome viską, kad administracinė našta šeimos gydytojams mažėtų, o ne didėtų. Ir tuo klausimu jau nemažai nuveikta. Ir numatyta dar daugiau!“.

Ministras informavo, kad penktadienį buvo nuspręsta nukelti šio įsakymo įsigaliojimą ir koreguoti jo turinį.

„Tuo tarpu su kolegomis, kurie stebuklingai „pamiršo“, kaip yra rengiami ir derinami teisės aktai, jau kalbamasi atskirai. Iš jų paprašyta oficialių pasiaiškinimų. Juk artėjant rinkimams neturi dingti specialistų atmintis, nepaisant to, kokios jų politinės pažiūros ar partinė priklausomybė! Taigi dar kartą atsiprašau šeimos medikų bendruomenės už šį nesusipratimą. Visada esame ir būsime už dialogą ir bendradarbiavimą! Nuo šiol būsime dar atidesni dėl teikiamų pasirašyti projektų!“, – rašė A.Veryga.

Ar atsisakys minties siūlyti pigiausius?

Sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė 15min nenorėjo atskleisti, kas tie ministerijos tarnautojai, kurie pakoregavo įsakymą po derinimo procedūrų.

„Kol kas tik tiek ir galime pasakyti, kad iš atsakingų darbuotojų yra paprašyta pasiaiškinimų, kodėl pasibaigus oficialioms derinimo procedūroms buvo inicijuoti pakeitimai, kas jau nebeturi būti daroma. Ypač net nederinant“, – sakė ji.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lina Bušinskaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lina Bušinskaitė

L.Bušinskaitė pabrėžė, kad atsakingi SAM darbuotojai turės pateikti ne tik pasiaiškinimus, bet ir ištaisyti sąmoningai atsiradusias korekcijas, kurios atliktos be niekieno žinios.

Ar koreguojant vaistų skyrimo tvarką nebus atsisakoma minties įpareigoti medikus siūlyti pigiausius vaistinius preparatus?

L.Bušinskaitė sakė dar negalinti pasakyti, kaip bus pakoreguotas įsakymas.

„Galiu pasakyti tiek, kad pati mintis yra gera, tačiau jos įgyvendinamas tikrai parinktas netinkamas, kadangi jis būtų padidinęs į šeimos gydytojams naštą, kurią mes nuolat mažiname“, – pridūrė ji.

J.Kalibatas: versti rinktis pigiausius vaistus – pavojinga

Tuo metu Lietuvos bendrosios praktikos-Šeimos gydytojų asociacijos prezidentas Julius Kalibatas pirmadienį 15min sakė, kad mintis reikalauti, kad pacientams būtų siūlomi pigiausi vaistai nuo hipertenzijos, nėra pati geriausia.

Jis įsitikinęs, kad tai pažeidžia pacientų teises, nes vaistai su ta pačia veikliąja medžiaga skiriasi.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Julius Kalibatas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Julius Kalibatas

„Gydant hipertenziją kai kada reikia daug vaistų naudoti, kartais net penkis vaistus. Kombinaciją parinkti būna iš tiesų labai sunku – reikia žaisti ir mėnesį, ir daugiau, kol pataikysi, kad spaudimas laikytųsi visą laiką vienodas, nešokinėtų ir taip toliau“, – sakė jis.

J.Kalibatas pabrėžė, kad vaistų kombinacijoje vieną pakeitus kitu, net toks pačios grupės, vaistu, būna, kad viskas išsiderina, nes pakeistasis vaistas ima veikti anksčiau arba vėliau, nei ankstesnis, arba jo poveikis siekia tik 80 proc., o reikia 100 proc.

Kai išsibalansuoja kraujospūdis, anot mediko, atsiranda insulto, infarkto, krešulių rizika.

Ekonominių dalykų medicinoje, pasak pašnekovo, žiūrėti nereikia, kai kada tai yra pavojinga.

SAM įsakyme buvo numatyta pigiausius vaistus siūlyti naujiems pacientams, kuriems vaistai nuo hipertenzijos anksčiau nebuvo skirti.

„Ką tai reiškia? Pigiausias vaistas bus tikrai generinis. Gal tūkstančiams pacientų tiks, bet šimtams vis dėlto efektas bus ne toks, kokio norėtume. Alerginių reakcijų vis dėlto daugiau, yra tam tikri niuansai ir aš daug kartų sakiau, kad medicina – ne tokia sritis, kad viską turi lemti ekonomika ir pinigai“, – kalbėjo medikas.

„Scanpix“ nuotr./Matuojamas kraujo spaudimas
„Scanpix“ nuotr./Matuojamas kraujo spaudimas

J.Kalibatas ironizavo, kad ministrai nevažinėja pigiomis mašinomis, nors, pagal SAM logiką, visi automobiliai važiuoja taip pat.

„Vis dėlto kokybė. Vaistų irgi skirtumas yra ir būtent kokybės. O būtent – mažiau pašalinių poveikių, efektas klinikinis geresnis ir taip toliau“, – pabrėžė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs