Per šešerius apdovanojimų gyvavimo metus laureatais jau tapo pusšimtis asmenų ir organizacijų. Tarp jų – lietuviškojo #MeToo herojė aktorė Erika Račkytė, grupės „Skamp“ ir „Biplan“, a. a. profesorius Leonidas Donskis, aktorė ir laidų vedėja Beata Tiškevič su iniciatyva „Moterys kalba“, aktorius Dominykas Vaitiekūnas kartu su platforma „Išgirsti“, 15min žurnalistė Kristina Aržuolaitienė už lygybės ir įvairovės idėjų skatinimą viešojoje erdvėje bei daugybė kitų pilietinių projektų.
Pasak lygių galimybių kontrolierės Agnetos Skardžiuvienės, ilgas nominantų ir laureatų sąrašas tarsi šlovės alėja pažymi ryškiausias žmogaus teisių žvaigždes.
„Paralelė su žymiaisiais „Oskarų“ apdovanojimais nėra atsitiktinumas. Kasmet pamatome ir išgirstame kūrybiškiausius srities profesionalus, savo darbais puoselėjančius pagarbą žmonių įvairovei ir lygybei. Daugiau nei mėnesį visi žmogaus teisių bendruomenėje nekantriai laukiame, kurie gi iš jų namo parsiveš apdovanojimų statulėlę“, – sako ji.
„Ne lytis, amžius ar kilmė turi būti savybėmis, kurios lemia mūsų vertinimą asmeninėje ar profesinėje srityse. Svarbiausia – mūsų pastangos ir pasiekimai, todėl mes visuomet skatiname darbuotojų pasitikėjimą savo gebėjimais nepaisant skirtumų. Tikiu, kad tai gali padėti atskleisti tikrąjį savo potencialą ir sukurti daugiau vertės visuomenei. Mums yra didelė garbė prisidėti prie Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų ir paminėti tuos, kurie kasdien prisideda prie visuomenės augimo bei stereotipų griovimo“, – kalba generalinio apdovanojimų rėmėjo „Swedbank“ Lietuvoje vadovė Dovilė Grigienė.
Pretendentai į apdovanojimus už 2018 metais nuveiktus darbus teikiami aštuoniose kategorijose. Ekspertų komisija atrinks po tris kiekvienos kategorijos kandidatus, kuriuos vėliau internetiniu balsavimu vertins ir visuomenė, ir į antrą posėdį susirinkę komisijos nariai.
Kovo 28 d. Valdovų rūmuose laureatai bus pagerbti už nuopelnus lyčių lygybės, tautų savitarpio supratimo, LGBT* lygiateisiškumo, amžiaus, negalios, religijų ir įsitikinimų, metų proveržio bei atviros visuomenės puoselėjimo srityse. Kandidatus iki vasario 19 d. gyventojai gali siūlyti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos interneto svetainėje: https://lygybe.lt/apdovanojimai
Pernai vykusios atrankos metu visuomenė iš viso pateikė 200 pasiūlymų, iš kurių tolimesniam etapui komisija išrinko 24 iniciatyvas.
Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2018 organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu. Šiemet juos remia AB „Swedbank“, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Atviros Lietuvos fondas, Britų taryba, Norvegijos Karalystės ambasada, UAB „Rimi Lietuva“, AB „Telia Lietuva“.